Kreativite sa medze nekladú: Niektorí konšpirátori pripisujú atentáty na Trumpa Demokratom, iní hovoria o zinscenovanej udalosti

15. septembra sa odohral druhý pokus o atentát na bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa. Incident sa odohral počas toho, ako Trump hral golf v Národnom golfovom klube na Floride. Republikánsky kandidát na prezidenta sa vyhol akýmkoľvek zraneniam, konšpiračné teórie to však nezastavilo.

Dva mesiace po prvom pokuse o atentát na bývalého prezidenta Spojených štátov amerických Donalda Trumpa sa pokus zopakoval. Strelcom mal byť 58-ročný muž, stúpenec Ukrajiny, ktorý bol odmietnutý ozbrojenými silami krajiny.

V čase, keď sa Donald Trump zdržiaval v golfovom klube, si tajné služby všimli vytŕčať hlaveň pušky so zameriavačom z kríkov. Malo ísť o pušku typu AK-47 so zameriavacím ďalekohľadom. Strelec bol od bývalého prezidenta vzdialený približne 300 až 500 metrov a z miesta činu utiekol. Útočníka však zbadal svedok, ktorý ho následne pomohol orgánom zadržať.

Obvineným z útoku je Ryan Wesley Routh, ktorý vyjadroval silnú podporu Ukrajine a kritizoval Donalda Trumpa. Routh v roku 2022 cestoval na Ukrajinu, kde sa mal zúčastniť zhromaždenia na podporu ukrajinských vojakov. Súčasný prezident Joe Biden a viceprezidentka Kamala Harris útok odsúdili a uviedli, že sú vďační za to, že je Donald Trump v poriadku.

Dezinformácie na oboch stranách politického spektra

Dezinformácie a konšpiračné teórie sa po incidente začali šíriť naprieč celým politickým spektrom. Krajná pravica spája Ryana Routha s americkou armádou či Demokratmi. Charlie Kirk, politický aktivista a zakladateľ neziskovej organizácie Turning point USA, na sociálnej sieti X uviedol: „Aká je pravdepodobnosť, že tento strelec, ktorý strávil mesiace bojmi na Ukrajine, nemá žiadne väzby na nikoho z amerických vojenských alebo spravodajských kruhov?“

Vyskytuje sa tiež mnoho otázok o tom, ako strelec vedel, kde sa Trump bude zdržiavať, keďže to nebolo zaznamenané v jeho verejnom kalendári. Niektorí ľudia preto pripisujú pokus o atentát samotným Trumpovým ochrancom.

Ďalšie konšpiračné teórie spájajú útočníka s firmou BlackRock, ktorá je najväčším správcom investícií na svete. Routh sa mal totiž v minulosti objaviť vo videu pre investičnú spoločnosť. Videozáznam, ktorý sa šíril spolu s týmto tvrdením, ho zobrazuje na proteste na Ukrajine. 

Spoločnosť však uviedla, že video nie je nijako spojené s firmou a zároveň poprela, že by bol Routh v minulosti jedným z jej zamestnancov. Táto teória sa pokúsila prepojiť strelca s Thomasom Crooksom – strelcom prvého pokusu o atentát na Trumpa v júli tohto roka. Thomas Crooks sa v reklame BlackRock objavil ako študent.

„Strelec Thomas Matthew Crooks bol napojený na spoločnosť BlackRock a objavil sa v ich reklame v roku 2022. Teraz vidíme, že Ryan Routh, ktorý sa dnes pokúsil zavraždiť prezidenta Trumpa v jeho golfovom klube vo West Palm Beach na Floride, bol profilovaný v New York Times v roku 2023 a spolupracoval s americkou zahraničnou légiou na Ukrajine, ktorá má väzby na CIA,“ napísala Laura Loomerová, krajne pravicová konšpirátorka a podporovateľka Trumpa, na platforme X.

Na Ukrajinu chcel regrutovať afganských bojovníkov

V roku 2023 sa Routh pre The New York Times vyjadril, že chcel na stranu Ukrajiny naverbovať afganských vojakov, ktorí utiekli pred Talibanom. Reportér po rozhovore napísal, že „je jasné, že mu to prerástlo cez hlavu“ a že nemá šancu uskutočniť svoje plány na nábor afganských vojakov.

Ruth sa tiež pokúšal vstúpiť do Medzinárodnej légie na Ukrajine, no jeho žiadosť bola zamietnutá. Podľa denníka The Telegraph mala Medzinárodná légia obavy z jeho správania do takej miery, že zvažovala požiadať ukrajinskú vládu, aby mu vstup do krajiny zakázala.

„Môžeme potvrdiť, že táto osoba nás viackrát oslovila online. Najlepšie by sme jeho správy opísali ako bludné predstavy,“ povedal dôstojník Oleksandr Šaguri. „Ponúkal nám veľké množstvo regrutov z rôznych krajín, ale bolo nám jasné, že jeho ponuky nie sú reálne. Ani sme neodpovedali, nebolo na čo. Nikdy nebol súčasťou légie a nijako s nami nespolupracoval,“ doplnil.

Konšpirátori hovoria o atentáte na Trumpa ako o práci Demokratov

Pravica obviňuje z útoku aj prezidenta Bidena, Kamalu Harris a Demokratickú stranu kvôli ich rétorike, ktorá údajne Trumpa ohrozuje. Elon Musk, vlastník platformy X, napísal: „A nikto sa ani nesnaží o atentát na Bidena/Kamalu.“ Neskôr tweet odstránil a tvrdil, že išlo len o vtip.

Libertariánska strana New Hampshire túto rétoriku posunula ešte ďalej a na platformu X napísala: „Hocikto, kto by zavraždil Kamalu Harris, by bol americký hrdina.“

Do spriadania konšpiračných teórií sa zapojil aj samotný Donald Trump. Bez dôkazov tvrdil, že výroky prezidenta Joe Bidena a viceprezidentky Kamaly Harris (v súčasnosti demokratickej kandidátky na prezidenta) o tom, že je hrozbou pre demokraciu, inšpirovali najnovší pokus o atentát na jeho osobu. Tieto vyjadrenia prezentoval aj napriek vlastnej histórii presadzovania uväznenia alebo trestného stíhania jeho politických nepriateľov.

Trik na získanie hlasov alebo realita? 

Niektorí predstavitelia ľavej strany politického spektra obviňuje tím Donalda Trumpa zo sfalšovania atentátu, aby sa mu zvýšili sympatie a šanca na výhru vo voľbách. Po prvom pokuse o atentát si docent Sethunya Mokoko z Virginskej univerzity vzal prestávku od výučby, aby oznámil, že celý pokus o atentát na bývalého prezidenta Donalda Trumpa bol zinscenovanou udalosťou pre hlupákov. Mokoko tvrdil, že išlo len o trik na získanie hlasov od „idiotov“.

Americká herečka Amanda Sealesová podobne obvinila Trumpa zo zinscenovania atentátu. Tvrdila, že výstrely neboli reálne a krv taktiež nie. Po streľbe v júli sa objavili falošné zábery Trumpa a agentov tajnej služby, ako sa usmievajú na pódiu. Zmanipulované zábery boli zdieľané na podporu tvrdení, že daný atentát bol „zinscenovaný“ ako trik na zvýšenie Trumpovej popularity v novembrových voľbách. Pôvodné snímky zachytil fotograf agentúry Associated Press a sú na nich agenti a bývalý prezident Trump s vážnymi výrazmi tváre.

Atentáty boli odjakživa sprevádzané dezinformáciami, propagandou a konšpiračnými teóriami. S narastajúcou politickou polarizáciou, radikalizáciou a vzostupom sociálnych sietí sa falošné príbehy stávajú ohrozením pre demokratické vlády. Podobná udalosť nepoznačí len vývoj krajiny, ale aj dôveru medzi ľuďmi a štátnymi inštitúciami. Ľudia sa preto potrebujú naučiť rozoznávať dezinformácie a vyhodnocovať pravdivosť zdrojov.

CHCETE PODPORIŤ BOJ PROTI DEZINFORMÁCIÁM? POMÔŽTE NÁM NA DARUJME.SK: https://adapt.darujme.sk/podporte-boj-proti-dezinformaciam/