Konflikt medzi Izraelom a Hamasom poslúžil Moskve na šírenie klamstiev. Rétoriku Kremľa preberajú aj slovenskí dezinformátori

Rusko využíva konflikt medzi Izraelom a Hamasom, vedúcou politickou silou v Palestíne, na šírenie klamstiev. Viacerí vysokopostavení predstavitelia Kremľa sa pustili do informačnej manipulácie a vinu za eskaláciu konfliktu prikladajú Západu. Naratívy aktívne preberajú aj slovenskí dezinformátori.

Obrázok: Pixabay

Teroristická organizácia Hamas zaútočila 7. októbra na Izrael, čím rozpútala krvavú vojnu. Útoky si vyžiadali tisíce obetí a zranených. Pretrvávajúce násilie je však sprevádzané aj vlnou dezinformácií v online priestore. Tie prenikajú do rôznych národných kontextov a akcelerujú ich najmä prorusky orientovaní aktéri.

Moskva opäť prekrúca fakty

Zatiaľ čo Európska únia a mnohé krajiny sveta okamžite odsúdili teroristické útoky Hamasu, Rusko situáciu využilo na šírenie nových dezinformačných naratívov. Niekoľko vysokopostavených predstaviteľov Kremľa prešlo do manipulačnej ofenzívy a snažilo sa vinu za eskaláciu hodiť na Západ.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová vo svojom príspevku na Telegrame označila eskaláciu za dôsledok nedodržiavania príslušných rezolúcií OSN. Podpredseda Rady bezpečnosti Ruskej federácie a exprezident Dmitrij Medvedev v reakcii na výbuch v nemocnici v Pásme Gazy označil nešťastie za jasný vojnový zločin a dodal, že za tragédiu môžu Spojené štáty americké.

Prokremeľské dezinformačné kanály neváhali cynicky využiť útoky na Izrael na vytvorenie falošnej paralely medzi Hamasom a Ukrajinou. Jeden z hlavných predstaviteľov ruskej propagandy Vladimir Solovjov tvrdil, že otrasné činy Hamasu sa podobajú tomu, ako „ukrajinskí nacisti“ údajne zaobchádzali s proruskými civilistami v Mariupole a s ruskými vojnovými zajatcami.

Solovjov týmto výrokom zopakoval jednu z hlavných zámienok, ktoré Rusko použilo na ospravedlnenie invázie na Ukrajinu vo februári 2022. Naznačil totiž, že ruskojazyčné obyvateľstvo na Ukrajine bolo utláčané a z vojnových zločinov bez dôkazov obvinil Ukrajinu.

Ďalšia falošná paralela sa objavila v propagandistickej relácii 60 minút kontrolovanej Kremľom. Počas vysielania odznelo, že Izrael bez rozdielu bombarduje Pásmo Gazy, zatiaľ čo ruské ozbrojené sily na Ukrajine zasahujú len vojenské ciele.

Existuje však množstvo dôkazov, že ruské ozbrojené sily bombardovali civilné ciele, mučili ukrajinských vojakov a na civilistoch vykonávali vojnové zločiny.

Slovenskí dezinformátori preberajú falošné naratívy

Dmitrij Medvedev v jednom zo svojich príspevkov na Telegrame tvrdil, že zbrane, ktoré Západ dodáva Ukrajine, sa dostali do rúk bojovníkov Hamasu. Naznačuje tým, že Kyjev predáva zbrane, ktoré dostal od svojich spojencov, teroristom.

Tento naratív už prebrali viaceré slovenské dezinformačné weby. Medzi nimi sú napríklad Zem a Vek či InfoVojna. Portál Zem a Vek tvrdí, že „sa vynárajú obavy týkajúce sa vstupu ukrajinských zbraní na čierny trh“.

Cieľom tejto dezinformačnej kampane je využiť medzinárodnú kritiku Hamasu a podkopať ňou verejný diskurz o dodávkach zbraní na Ukrajinu. Domnienka, že existuje rozsiahly tok zbraní alebo dokonca politika EÚ a USA na podporu palestínskej organizácie Hamas, slúži na šírenie strachu vo verejnom priestore.

Neexistujú pritom žiadne dôkazy o tom, že by sa zbrane, ktoré dodali spojenci NATO Ukrajine na sebaobranu, dostali do rúk Hamasu. Od začiatku ruskej agresie na Ukrajine, Spojené štáty americké podnikli konkrétne kroky na posilnenie schopnosti čeliť hrozbe, ktorú predstavuje čierny obchod so zbraňami.

Vo východnej Európe tak vznikli osobitné programy s cieľom boja proti nedovolenému zneužívaniu niektorých moderných konvenčných zbraní.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Je momentálne študentkou posledného ročníka bakalárskeho štúdia v odbore French and Hispanic Studies na University of Kent v Anglicku. Minulý rok absolvovala Erasmus pobyty vo Francúzsku a Španielsku. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie na Slovensku, v štátoch Latinskej Ameriky a Blízkeho Východu.