Hajlujúci Mickey či polonahá Taylor Swift: Muskov AI chatbot Grok nemá takmer žiadne vnútorné obmedzenia

Muskov AI chatbot s názvom Grok je jednou z funkcií na sieti X. Na rozdiel od iných bežne známych a používaných AI, Grok nemá takmer žiadne obmedzenia pokiaľ ide o generovanie odpovedí a obrázkov.

Umelá inteligencia (AI) sa čoraz rýchlejšie stáva súčasťou našich každodenných životov. Pre jej dostupnosť a potenciál, ktorý prináša v mnohých oblastiach, je však nutné, aby bola regulovaná. Vo väčšine prípadov si musia stanovovať základné obmedzenia už samotní tvorcovia.

ChatGPT od OpenAI podľa svojich zásad zakázané generovať obsah, ktorý by bol škodlivý. Napríklad by teda nemal poskytnúť návod na skonštruovanie bomby či šikanu. Čoraz známejšia aplikácia Character AI, pomocou ktorej môžu ľudia komunikovať s obľúbenými postavami z filmov či seriálov, zase neumožňuje generovať sexuálne explicitné odpovede. Tieto obmedzenia majú chrániť používateľov i ostatných.

Hajlujúci Mickey či polonahá Taylor Swift

Spomínané zásady však zjavne nehovoria nič miliardárovi Elonovi Muskovi. Jeho AI chatbot Grok neodmieta výzvy, ktoré vedú ku generovaniu explicitného obsahu.

Funkcia generovania obrázkov na základe zadanej výzvy bola do Muskovej AI integrovaná  v prvej polovici augusta 2024. Táto funkcia je v súčasnosti prístupná len platiacim používateľom siete X. Podľa The Guardian Grok generuje ofenzívny aj sexuálne explicitný obsah. 

Grok tak bez problému ukáže napríklad fotografie Donalda Trumpa útočiaceho na newyorské dvojičky či Disney postavičky holdujúce drogám alebo salutujúce Adolfovi Hitlerovi. Používatelia si môžu tiež nechať vygenerovať deepfake fotografie napríklad takmer nahej Taylor Swift alebo Kamaly Harris.

Zásady Grok nemá už od svojho vzniku. xAI, spoločnosť stojaca za jeho vývojom, ho predstavuje ako chatbota, ktorý má zodpovedať takmer hocičo. Chýbajúce zásady v tomto prípade však môžu viesť napríklad k porušovaniu autorských práv alebo generovaniu falošných fotografií politikov či iných známych osobností s cieľom diskreditovať ich.

Ako informuje The Guardian, Grok nevygeneruje falošnú fotografiu nahého človeka, ak je k tomu vyzvaný. Explicitnú nahotu Muskova AI nepodporuje, a teda určité zásady má, avšak výzvu požadujúcu zobrazenie osoby v spodnom prádle neodmietne. Nemá tiež problém zobraziť politické násilie.

Zásady, ktorými sa riadia chatboty, možno vo viacerých prípadoch obísť prostredníctvom vhodne zvolených slov. Grok však zachádza ešte ďalej. Napríklad v prípade, že je nástroj priamo vyzvaný porušiť autorské práva, požiadavku odmietne. Avšak vygeneruje napríklad Disney postavičku nakreslenú v modernom štýle, a tým obíde autorské práva tejto spoločnosti.

Najzábavnejšia AI na svete

Grok má prístup k príspevkom na sieti X, čo mu umožňuje reagovať na svetové udalosti v reálnom čase. Problémovou je jeho misinterpretácia niektorých príspevkov. V máji tohto roku Muskova AI napríklad nesprávne interpretovala niekoľko príspevkov a vygenerovala falošný novinový príbeh o útoku Iránu na Tel Aviv. AI taktiež šírila volebné misinformácie o Kamale Harrisovej týkajúce sa volebných urien.

S používaním príspevkov na trénovanie tejto AI je spojený aj iný problém. Sieť X a aj k nej pridružená AI má totiž automaticky nastavené, že pokiaľ používateľ nestiahne súhlas s používaním jeho príspevkov na trénovanie Groka, to prebieha automaticky vždy, keď pridá príspevok na sieti X či interaguje s publikovaným obsahom.

Musk si však zdanlivo nerobí ťažkú hlavu zo žiadneho z prezentovaných problémov a Groka nazýva „najzábavnejšou AI na svete“.

CHCETE PODPORIŤ BOJ PROTI DEZINFORMÁCIÁM? POMÔŽTE NÁM NA DARUJME.SK.