Prednedávnom Facebook oznámil, že zavádza proces autentifikácie pre každého, kto bude inzerovať v niektorej z týchto troch kategórií: sociálna problematika, voľby a politika.
Jednotlivé reklamy budú obsahovať prehlásenie o identite osoby alebo subjektu, ktorý za ne platí.
Cieľom nových pravidiel je stransparentnenie financovania politickej reklamy, teda potlačenie hráčov, ktorých zámer je založený na anonymite. Tak ako je tomu povedzme u autorov známych slovenských konšpiračných médií alebo tiež celých portálov (napr. aeronet.cz).
Facebook sa však nechystá zasahovať do obsahu reklamy a upozorňuje, že dodržiavanie všetkých platných zákonov a predpisov týkajúcich sa volieb a reklám je na pleciach inzerentov.
Definície týkajúce sa sociálnej problematiky, volieb alebo politiky
- Reklama spojená so súčasným či minulým kandidátom na výkon verejnej funkcie, s politickou stranou, či hnutím alebo ich zástupcami, v prípade ak tento favorizuje špecifický výsledok volieb
- Reklama ktorá sa týka akýchkoľvek typu volieb, referenda, či hlasovania, vrátane kampane zameranej na zvýšenie účasti alebo informovanosti o voľbách
- Reklama súvisiaca so sociálnou problematikou v priestore EÚ, na akomkoľvek mieste, kde reklama beží
- Reklama, ktorá je charakterom zaradená do kategórie politickej inzercie
Ako Facebook chápe sociálnu problematiku?
- Imigrácia
- Politické hodnoty
- Občianske a sociálne práva
- Bezpečnostná a zahraničná politika
- Ekonomika
- Politika týkajúca sa životného prostredia
Zadávatelia reklamy, ktorá spadá do niektorej z týchto kategórií, musia najprv prejsť autorizačným procesom: musia Facebooku poskytnúť svoju pravú identitu, napríklad zaslaním fotografie občianskeho preukazu, či cestovného pasu
Spoločnosť tak odstráni reklamu, ktorá neuvedie svoj zdroj financovania, no ponechá obsah s prejavmi nenávisti, dehumanizácie čí iných rétorických, či audio-vizuálnych nástrojov, ktoré sa pričiňujú o rast extrémizmu a polarizáciu spoločnosti.
Aktérov, ktorí sa s ľahkosťou pod svoju reklamu podpíšu, nech je akákoľvek, existuje neúrekom. Spomeňme kampaňové video poslancov za ĽSNS pred voľbami do Európskeho Parlamentu, ktoré natočili v Bruseli.
Slováci žijúci v Bruseli video neskôr označili za hrubú manipuláciu divákov a tvrdenia poslancov vyvrátili. Videlo však skoro milión slovenských užívateľov.