DISINFO REPORT – 239. týždeň

Vitajte pri čítaní 239. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Podporte boj proti dezinformáciám

Infosecurity.sk dlhodobo bojuje proti aktivitám dezinformátorov. Cieľom našej činnosti je odhaľovanie a vyvracanie nebezpečného a nepravdivého obsahu, ozdravovanie informačného priestoru a presadzovanie demokratických hodnôt.

Aby sme mohli v týchto činnostiach pokračovať, potrebujeme aj vašu pomoc.

Ak chcete podporiť boj proti dezinformáciám, môžete tak urobiť jednorazovo alebo pravidelne cez novú darovaciu stránku: https://adapt.darujme.sk/podporte-boj-proti-dezinformaciam/.

Aj v prípade, že ste nás doposiaľ podporovali cez platformu Patreon, by sme vás radi poprosili o presmerovanie podpory na stránku Darujme.sk. Tá bude od konca roku 2024 našou jedinou platformou pre získavanie dobrovoľnej podpory od fanúšikov – ľudí, ktorým záleží na budúcnosti demokracie na Slovensku.

Každému, kto nás podporuje alebo v budúcnosti podporí, patrí naša vďaka. Len prostredníctvom darov od vás dokážeme pokračovať v činnosti.

Vďaka vám môžeme naďalej bojovať proti dezinformáciám, propagande a naratívom antidemokratických aktérov, a zároveň odolávať silnej kampani namierenej proti mimovládnym organizáciám.

Ďakujeme za ochotu podporiť našu činnosť. 


Rusko otvorilo novinársku školu v africkom Mali. Študentov zneužíva pre posilňovanie svojho vplyvu v regióne

V lete 2024 bola v Bamaku, hlavnom meste Mali, otvorená novinárska škola. Jej cieľom je vyučiť viac ako 60 miestnych študentov pre prácu v ruských spravodajských agentúrach, ktoré typicky šíria prokremeľské naratívy. Škola je súčasťou rozsiahlej informačnej kampane v Afrike a ruskej snahy o obnovenie manipulačnej siete nedávno rozpadnutej Wagnerovej skupiny. Viac v článku

Štvrtina Slovákov by hlasovala za vystúpenie z NATO. Negatívne emócie sú podnecované mýtmi

Popularita mýtov a zavádzajúcich tvrdení o NATO vyplýva aj z nízkeho informovania, pričom problém začína už na slovenských školách. Stále málo priestoru v rámci kurikula a vzdelávania venujeme aktuálnym dejinám a dianiu po druhej svetovej vojne. Aj z tohto dôvodu sú európske a zahraničnopolitické témy týkajúce sa aj nášho členstva v NATO a jeho dôležitosti ponechané skôr na okraji.

Aká miera dôvery v EÚ a NATO panuje medzi Slovákmi? Nakoľko rozdielne vnímajú Slováci obe tieto spoločenstvá? Aké ciele majú dezinformátori pri šírení falošných tvrdení o EÚ a NATO a aké témy najčastejšie komunikujú? Existujú medzi dezinformáciami o EÚ a NATO nejaké podobnosti?

Ako funguje rozhodovanie v NATO a kto sa na ňom podieľa? Prečo USA nemôžu rozhodovať za ostatných členov Aliancie? Ako sú realizované zahraničné misie NATO a kto sa do nich môže zapájať? Prečo sa o NATO šíria protichodné tvrdenia a naratívy a ako to môže ovplyvňovať verejnú mienku? Ako sú využívané 2 % HDP do obrany a kde sú tieto financie investované? Mali by byť príspevky do obrany členských štátov navýšené?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s výskumníčkou Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Miroslavou Pisklovou.

Krátko z domova a zo sveta

  • Francúzsky prezident Emmanuel Macron bude diskutovať s poľským premiérom Donaldom Tuskom o rozmiestnení mierových síl na Ukrajine po skončení vojny. Tému prediskutujú pri Macronovej návšteve Varšavy. 
  • Írsko sa stalo „úložiskom dát“ pre veľké technologické spoločnosti ako Amazon a Meta. Rast sektora cloudových úložísk v Írsku je však taký rýchly, že ohrozuje záväzné krajiny v oblasti boja proti klimatickým zmenám.
  • Facebook minulý rok prepustil v Spojenom kráľovstve viac ako 700 zamestnancov. Dôvodom je globálneho úsilie spoločnosti Meta o znižovanie nákladov, aby kompenzovala prepad príjmov.
  • Austrálsky parlamentný výbor pre pravicový extrémizmus odporučil orgánom činným v trestnom konaní získať väčšie právomoci na prístup k zašifrovaným správam pri incidentoch týkajúcich sa národnej bezpečnosti. Výbor sa zaoberá najmä radikalizáciou na sociálnych sieťach a herných platformách.
  • Severná Kórea prerušila mlčanie o politických nepokojoch v Južnej Kórei, pričom odsúdila, ako jej prezident rozpútal „diktatúru“. V Severnej Kórei však od roku 1948 vládne diktátorská dynastia Kimovcov. 

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk