Vitajte pri čítaní 234. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.
Podporte boj proti dezinformáciám
Infosecurity.sk dlhodobo bojuje proti aktivitám dezinformátorov. Cieľom našej činnosti je odhaľovanie a vyvracanie nebezpečného a nepravdivého obsahu, ozdravovanie informačného priestoru a presadzovanie demokratických hodnôt.
Aby sme mohli v týchto činnostiach pokračovať, potrebujeme aj vašu pomoc.
Ak chcete podporiť boj proti dezinformáciám, môžete tak urobiť jednorazovo alebo pravidelne cez novú darovaciu stránku: https://adapt.darujme.sk/podporte-boj-proti-dezinformaciam/.
Aj v prípade, že ste nás doposiaľ podporovali cez platformu Patreon, by sme vás radi poprosili o presmerovanie podpory na stránku Darujme.sk. Tá bude od konca roku 2024 našou jedinou platformou pre získavanie dobrovoľnej podpory od fanúšikov – ľudí, ktorým záleží na budúcnosti demokracie na Slovensku.
Každému, kto nás podporuje alebo v budúcnosti podporí, patrí naša vďaka. Len prostredníctvom darov od vás dokážeme pokračovať v činnosti.
Vďaka vám môžeme naďalej bojovať proti dezinformáciám, propagande a naratívom antidemokratických aktérov, a zároveň odolávať silnej kampani namierenej proti mimovládnym organizáciám.
Ďakujeme za ochotu podporiť našu činnosť.
Prípad Stand News poukazuje na narastajúcu cenzúru médií v Hongkongu. Za porušenie pravidiel hrozí novinárom odňatie slobody
Rozhodnutie hongkonského súdu potrestať novinárov za články kritické voči Číne predstavuje zásadný útok na slobodu médií. Tento verdikt, v kombinácii s kontroverzným zákonom o národnej bezpečnosti, vytvára v Hongkongu atmosféru strachu a cenzúry. Prípad novinárov Stand News poukazuje na potláčanie slobody prejavu a rozsiahle snahy Komunistickej strany Číny šíriť svoju propagandu. Viac v článku.
Virtuálna ofenzíva: Ako Rusko manipuluje verejnosť na západnom Balkáne pomocou digitálnych nástrojov
„Spustili sme RT na Balkáne. Pretože Kosovo je Srbsko,“ takto oznámila Margarita Simonjanová koncom roka 2022 spustenie služby ruskej štátnej televízie RT v Srbsku. Región dlhodobo čelí vplyvu ruských dezinformácií a s nástupom automatizovaných spravodajských portálov v miestnych jazykoch je možné predpokladať, že vplyv len narastie. Viac v článku.
Svetový konflikt, jadrová vojna a totalita v EÚ. Dezinformátori pokračujú v útokoch na Západ a Ukrajinu
Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:
- Dezinformačný ekosystém sa vrátil ku glorifikácii Ruska a k diskreditačným útokom na Ukrajinu. Terčom sa stal najmä tzv. víťazný plán Ukrajiny, ktorý bol predstavený prezidentom Zelenským.
- Dezinformátori ukrajinský návrh manipulatívne predstavovali ako eskaláciu napätia či rovno plán na začatie tretej svetovej vojny. Okrem iného strašili aj jadrovým konfliktom. Opäť sa snažili podryť dôveru a podporu Ukrajiny. Vehiklom sa stali útoky na prezidenta Zelenského, ktorého označovali za psychopata či „prefetovanú hlavu“.
- Útokom a klamstvám dezinformátorov čelili aj inštitúcie Európskej únie (EÚ). Tá bola označovaná za slabú a nekompetentnú pri riešení migračnej krízy a ochrane hraníc. Téma migrácie poslúžila viacerým aktérom na zavádzajúcu dramatizáciu. Okrem toho dezinformátori volali po užšej spolupráci medzi vlasteneckými stranami v EÚ, strašili liberalizmom a LGBTI+ propagandou. Viac v reporte.
Dezinformátori diskreditujú zahraničné misie NATO. Miestne obyvateľstvo ovplyvňujú AI kampaňami
Regulácia AI je bezpochyby potrebná, ale sama o sebe nestačí. Akt o umelej inteligencii z dielne Európskej únie je veľmi vítaný základ, keďže nastavuje pravidlá hry a mantinely. Zároveň sa ale žiadny pokus o obmedzenie negatívnych dôsledkov AI nezaobíde bez spolupráce so súkromnými firmami, ktoré tieto nástroje vyvíjajú.
Do akej miery sú dnes AI nástroje zneužívané na tvorbu falošného obsahu? Prečo majú bežní ľudia z AI nástrojov obavy a do akej miery ich Slováci a Česi používajú? Prečo môže AI pomôcť zlepšiť zameranie a charakter čínskych dezinformačných kampaní v strednej Európe?
Prečo útočia ruskí a čínski škodliví aktéri na členské štáty NATO a ako ich kampane ohrozujú zahraničné misie Aliancie? Na koho cielila ruská dezinformačná kampaň “Dvojník” a prečo využívala falošné webstránky či videá s celebritami? Nakoľko je úspešná čínska dezinformačná kampaň “Spamouflage” a aké taktiky v priebehu času používa?
Ako definuje problém rastúceho používania AI nástrojov nová stratégia NATO voči AI? Ktoré hrozby NATO vníma ako najzásadnejšie? Ako by mohla AI Aliancii pomôcť, napríklad pri odhaľovaní dezinformácií či budovaní systémov včasného varovania? Mohlo by NATO využívať AI avatary, ambasádorov či influencerov?
Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s analytičkou Asociace pro mezinárodní otázky v Prahe Nikoletou Nemečkayovou.
Krátko z domova a zo sveta
- Sedem francúzskych rodín podalo žalobu proti TikToku, obviňujúc platformu z toho, že jeho algoritmus vystavil ich deti škodlivému obsahu, ktorý údajne viedol k samovraždám dvoch z nich. Podľa žaloby algoritmus TikToku vystavil tínedžerov videám propagujúcim samovraždu, sebapoškodzovanie a poruchy príjmu potravy.
- Kanadská špionážna agentúra varovala, že India využíva kybernetické technológie na sledovanie aktivistov a disidentov v zahraničí. Podľa agentúry India tiež zosilňuje kybernetické útoky proti kanadským vládnym sieťam.
- Podľa najnovšej správy OSN čelí takmer dvadsaťdva krajín vysokému riziku akútneho hladu. Podľa analýzy sú najohrozenejšie Sudán, Južný Sudán, Mali, Palestína a Haiti.
- Severokórejskí vojaci, ktorí smerujú na Ukrajinu, sú neskúsení a zle vyškolení. Podľa odborníkov ide prevažne o mladých vojakov, ktorí vo vojne nikdy nebojovali a boli vyškolení v horskom teréne, čo im môže na ukrajinských rozsiahlych pláňach spôsobovať problémy.
- Krajne pravicový dánsko-švédsky politik Rasmus Paludan bol odsúdený za podnecovanie nenávisti voči etnickej skupine po tom, čo pálil Korán a hanlivo sa vyjadroval o moslimoch. Odsúdený bol na 4 mesiace odňatia slobody.
Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!