Krajná pravica vo svete preniká do mainstreamu. Vzťahy si buduje nadnárodnými konferenciami

Americká organizácia Globálny projekt proti nenávisti a extrémizmu (GRAHE) publikovala analýzu medzinárodných krajne pravicových konferencií a jej účastníkov. Výsledok analýzy poukazuje na silné prepojenie globálnej siete, ktorej hlavnými motormi sú subjekty z USA, Európskej únie, ale aj Ruskej federácie.

Republikánska strana a jej pridružené think tanky a neziskové organizácie patria medzi hlavných inžinierov súčasnej globálnej siete mainstreamovej krajnej pravice. Výrazne im v tom asistujú subjekty z Maďarska napojené na vládu Viktora Orbána.

Podľa organizácie Globálny projekt proti nenávisti a extrémizmu (GRAHE) však dochádza k miernemu prieniku medzi mainstreamovou krajnou pravicou a extrémnou pravicou, čo je dôsledkom rozširovania siete kontaktov týchto aktérov.

Správa o globálnej krajne pravicovej sieti

Organizácia GRAHE začiatkom septembra 2024 publikovala správu s názvom „Mapovanie krajnej pravice: Konferencie hnutia osvetľujú jeho rastúce nadnárodné siete“, v ktorej sa bližšie pozrela na medzinárodnú sieť krajnej pravice. GRAHE je nezisková organizácia z Alabamy, ktorá vznikla v roku 2020 s cieľom bojovať proti šíreniu globálnej siete pravicového extrémizmu pochádzajúcemu z USA.

Správa, ktorá je dostupná online, je prezentovaná ako komplexná analýza 302 krajne pravicových konferencií realizovaných celkovo v 35 krajinách. Skúmané obdobie uvádzajú autori v rokoch 2000 až 2024. Dokopy analyzovali 3000 účastníkov z 1800 organizácií.

Dôležité je však poznamenať, že správa je orientovaná na USA a je spracovaná z amerického pohľadu, respektíve z pohľadu Demokratickej strany. Preto je nutné k jej zisteniam pristupovať s vedomosťou daného kontextu.

Výsledná správa sa venuje organizáciám ako Heritage Foundation (americký konzervatívny think tank), Alliance Defending Freedom (americká konzervatívna kresťanská právnická skupina), CPAC (Konferencie konzervatívnej politickej akcie) či American Renaissance (konzervatívny magazín a portál). Taktiež sa publikácia intenzívne zaoberala prepojeniami na Maďarsko a Viktora Orbána.

Mainstreamová krajná pravica je naviazaná na politické strany

GRAPHE rozdelila krajne pravicové skupiny do štyroch kategórií, podľa ktorých sa skúmané subjekty združujú:

  1. mainstreamová krajná pravica (témy migrácie, islamu);
  2. organizácie s orientáciou na obmedzovanie práv žien a LGBT;
  3. organizácie bielych nacionalistov;
  4. neonacizmus a neofašizmus.

Prvá skupina významné väzby na politické spektrum. Patrí sem najmä Republikánska strana (USA), Národné zhromaždenie (Francúzsko) a ďalšie populárne krajne pravicové európske strany. V tejto kategórii hrajú rolu aj významné väzby na maďarské neziskové subjekty a think tanky podporujúce Viktora Orbána.

Druhá kategória zameraná proti právam žien a LGBT ľuďom má nižšiu mieru inštitucionalizácie, avšak stále má výrazný vplyv vo východnej a južnej Európe, Latinskej Amerike a v náboženských organizáciách. V tejto kategórii často existujú prepojenia na ruských aktérov. V porovnaní s prvou dvojicou nemajú tretia a štvrtá kategória tak intenzívne prepojenia na politické spektrum.

Správa GRAPHE sa aktívne venuje aj republikánskemu Projektu 2025 (2025 Presidential Transition Project). Ten je vnímaný ako manuál „novej konzervatívnej Ameriky“ po výhre Donalda Trumpa v nadchádzajúcich prezidentských voľbách. Kandidát Republikánskej strany sa však v rámci svojej kampane od projektu opakovane dištancoval.

Republikánsku stranu označujú autori štúdie za jednu z hybných politických mocí, ktoré tvoria globálnu krajne pravicovú sieť. Podľa nich stojí za Projektom 2025 približne 100 vplyvných amerických organizácií a všetky sa nachádzajú na ich zozname 150 najvplyvnejších krajne pravicových organizácií.

Prepojenia siahajú až k Slovenskej Pospolitosti

Podľa uvedených štatistík bolo analyzovaných približne 3-tisíc účastníkov konferencií. Z celkového počtu vystúpilo na viac ako troch podujatiach iba 10 % z nich. Najviac monitorovaných konferencií sa konalo v Európe, Severná Amerika bola až na druhom mieste.

Ďalšie zistenia ukazujú, že väčšina konferencií zameraných na obmedzovania práv žien sa konala v Európe a Južnej Amerike. Škandinávia napríklad hostila mnoho podujatí bielych nacionalistov, zatiaľ čo neofašistické alebo neonacistické podujatia hostilo prevažne Rusko a Ukrajina.

Z kategórie bielych nacionalistov až neonacistov sa spomína prevažne Olena Semenyaka, hovorkyňa politickej odnože kontroverzného ukrajinského hnutia Azov. Jej kontakty a prepojenia siahajú od ruského filozofia Alexandra Dugina až po predstaviteľov bývalej Slovenskej Pospolitosti. Semenyaka má taktiež bohatú históriu prejavov sympatie k neonacistickým myšlienkam. Podľa analýzy GRAPHE je najaktívnejšou postavou z kategórie extrémistov.

Globálna sieť prepojení z Ruska, cez Európu až do USA

V časti venovanej dátovej analýze organizačnej siete využila GRAHE v porovnaní so zvyškom publikácie iba tri kategórie, v rámci ktorých spojila bielych nacionalistov s neonacistami.

Výsledok poukazuje na silný vplyv amerických krajne pravicových skupín v Európe a na vplyv Maďarska a Ruska na nadnárodnú krajnú pravicu. Súvisí to so snahou amerických organizácií vytvárať partnerstvá s autokratickejšími vládami a zároveň ochotou týchto vlád s organizáciami spolupracovať.

GRAHE vo finálnom zhodnotení uvádza, že nadnárodný trend krajnej pravice rastie. Tento rast je podľa nich viditeľný v každej kategórii a dochádza aj k vzájomným prienikom a miešaniu. Podľa autorov existuje predpoklad, že miera vzájomného miešania sa kategórií sa v ďalšom období zvýši, čo môže priniesť vyššiu mieru spolupráce a hlavne šírenia extrémnych myšlienok.

CHCETE PODPORIŤ BOJ PROTI DEZINFORMÁCIÁM? POMÔŽTE NÁM NA DARUJME.SK: https://adapt.darujme.sk/podporte-boj-proti-dezinformaciam/

Absolvent medzinárodný vzťahov a európskych štúdií. Zaujíma sa prevažne o politické a bezpečnostné dianie mimo Európskej únie, v regiónoch strednej či východnej Ázie, ale aj amerického kontinentu. Kontakt: richard.straka@infosecurity.sk