Vitajte pri čítaní 220. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.
Srbská vláda monitoruje svojich oponentov a kritikov prostredníctvom high-tech nástrojov. Väčšina softvéru pochádza z Číny
Medzinárodná investigatívna organizácia Balkan Investigative Reporting Network (BIRN) priblížila v nedávnej publikácii nástroje a spôsoby na odpočúvanie, sledovanie či rozpoznávanie tvárí, ktoré Srbsko využíva voči kritikom vlády a záujmovým osobám. BIRN uvádza, že súčasný trend má korene v období po prezidentských voľbách v roku 2017, ktoré boli poznačené obvineniami z manipulácie, podvodov a zintenzívnenia tlaku na politickú opozíciu aj prostredníctvom jej sledovania. Viac v článku.
Investigatívci odhalili antivakcinačnú kampaň na Filipínach. Za šírením dezinformácií o vakcíne Sinovac mali stáť USA
Obdobie po vypuknutí pandémie vírusu COVID-19 sa vyznačovalo intenzívnou snahou o vývoj vakcíny, ktorá by dokázala zachrániť ľudské životy. Geopolitické súperenie USA a Číny sa počas pandémie pretavilo aj do oblasti verejného zdravia. Filipíny čelili zo strany Washingtonu tajnej antivakcinačnej kampani. Viac v článku.
Generatívna AI opakuje a zosilňuje ruskú propagandu. Deje sa tak takmer v tretine prípadov
Napriek tomu, že dezinformácie nie sú novým javom, v posledných rokoch sa rapídne zvyšuje ich sofistikovanosť, dosah aj dopady. Jedným z dôvodov, pre ktorý dezinformácie predstavujú čoraz väčšiu hrozbu, je využívanie umelej inteligencie (AI) ich šíriteľmi. Táto technológia umožňuje vytvárať a propagovať dezinformačné, konšpiračné aj propagandistické naratívy ľahko, rýchlo a lacno. Podľa výsledkov auditu vykonaného spoločnosťou NewsGuard šíria komerčné chatboty ruské dezinformačné naratívy približne v tretine prípadov. Viac v článku.
Trump je podľa dezinformátorov ďalšou obeťou progresívnej nenávisti. Ukrajina v NATO vraj zaručuje tretiu svetovú vojnu
Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:
- Na atentáte na Donalda Trumpa parazitoval aj slovenský dezinformačný ekosystém. Najmä aktéri z vládnej koalície sa snažili o vytvorenie falošných analógií medzi atentátom na amerického exprezidenta a slovenského premiéra. Situáciu využili na ďalšiu démonizáciu liberalizmu a progresivizmu, ktoré sa vďaka dezinformátorom umelo stávajú úhlavnými nepriateľmi slovenskej verejnosti.
- Dominovali najmä snahy o vytvorenie martýrskeho obrazu, v ktorom sú Donald Trump a Robert Fico obeťami mediálnej nenávisti a globálneho politického sprisahania. Podľa dezinformátorov môže byť motívov viacero – od mierových snáh na Ukrajine cez rusofóbiu až po boj za tradičné hodnoty.
- Dezinformačný ekosystém reagoval veľmi kriticky na hlasovanie o znovuzvolení Ursuly von der Leyenovej na pozíciu predsedníčky Európskej komisie. Na jej adresu boli šírené zavádzajúce naratívy o jej snahe militarizovať Európu a akcelerovať konflikt s Ruskom.
- Kameňom úrazu sa stalo aj potvrdenie podpory Ukrajiny zo strany EÚ, ako aj vyhlásenie o jej vojenskej podpore a možnom budúcom vstupe do NATO na samite vo Washingtone. Tieto skutočnosti si zo strany dezinformátorov vyslúžili nielen kritiku, ale aj klamstvá o údajnej eskalácii a rozpútaní tretej svetovej vojny. Viac v reporte.
Po atentáte na Trumpa strašili ruskí propagandisti občianskou vojnou a rozpadom USA
Okrem vysokej úrovne polarizácie má šírenie konšpiračných teórií aj úplne prirodzený dôvod, ktorý nesúvisí s aktuálnymi náladami v spoločnosti. Významné udalosti, medzi ktoré patrí aj pokus o atentát na Donalda Trumpa, na seba viažu ohromnú pozornosť a hlad po aktuálnych informáciách. Keď tieto informácie nie sú dostupné, tak sa otvára prirodzený priestor pre špekulácie.
Aké klamlivé naratívy o pokuse o atentát na Donalda Trumpa sa šíria v USA? Líši sa v niečom rétorika prívržencov Demokratov a Republikánov? Ako sa naratívy menia v čase a ako sa formujú vplyvom nových informácií? Prečo dochádza k spochybňovaniu práce tajných služieb? Šíria sa klamstvá a pro-republikánsky obsah na platformách X či Truth Social?
Aké scenáre využívania situácie môžu nastať vo finálnej etape predvolebnej kampane? Môže Trump ťažiť zo zrušenia obmedzení na platformách Meta? Ako dnes Meta argumentuje stav, kedy nedovoľuje fact-checkerom overovať fakty v príspevkoch zvolených či kandidujúcich politikov? Ako na situáciu okolo atentátu reagovali ruskí propagandisti? Prečo je vznik konšpiračných teórií o podobných incidentoch prirodzený a ako môže štát proti falošným interpretáciám bojovať?
Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s novinárom špefializujúcim sa na dezinformácie a autorom projektu Na druhom brehu Martinom Hodásom.
Krátko z domova a zo sveta
- Na takmer dve tretiny všetkých britských pracovných miest by mala umelá inteligencia pôsobiť pozitívne, tvrdí výskum od Public First. Navyše, zánik hrozí len malému podielu miest.
- Americké ministerstvo spravodlivosti požiadalo odvolací súd, aby zamietol právne námietky voči zákonu, ktorý vyžaduje, aby čínska ByteDance predala TikTok, inak bude čeliť zákazu činnosti. Ministerstvo tvrdí, že TikTok s čínskym vlastníctvom predstavuje vážnu hrozbu pre národnú bezpečnosť.
- V Somálsku bol zatknutý ďalší novinár. Alinur Salaad bol obvinený z „nemorálnosti, falošných správ a urážky ozbrojených síl“ po tom, čo informoval o užívaní drog v armáde.
- Vo Venezuele sa konajú rozsiahle protesty. Nicolás Maduro je protestujúcimi obviňovaný zo sfalšovania volieb.
- Čína použila pred summitom Medziparlamentnej aliancie pre Čínu (Ipac) na Taiwane taktiku šikanovania. Členské krajiny z globálneho juhu mali byť zastrašované v snahe odradiť ich od účasti na summite.
Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!