Ľudia sú v kyberpriestore menej ostražití ako v reálnom svete. Prichádzajú tak o peniaze alebo dáta

Aké ciele môžu mať útočníci v kybernetickom priestore? Môžeme ich kategorizovať na základe ich aktivity alebo používaných metód?

Medzi najvýznamnejšími hrozbami v kybernetickej oblasti sa zaraďuje sociálne inžinierstvo, phishingové útoky, DDOs útoky, nárast malvéru či úniky dát. Stav kybernetickej bezpečnosti na Slovensku sa však výrazne líši naprieč konkrétnymi sektormi. Dobré výsledky dosahuje bankovníctvo či zdravotníctvo, naopak, slabé výsledky auditov sa vyskytujú v kriticky dôležitej oblasti tepelnej energetiky.

Aké ciele môžu mať útočníci v kybernetickom priestore? Môžeme ich kategorizovať na základe ich aktivity alebo používaných metód? Čo je motiváciou špionážnych či hacktivistických skupín v kyberpriestore? Existujú aj prípady kombinovania metód, resp. cieľov jednotlivcov alebo skupín útočiacich v kyberpriestore? Ako je Slovensko pripravené na novú smernicu NIS 2 a čo má táto smernica EÚ dosahovať?

Nakoľko sú ruské kybernetické útoky proti Ukrajine koordinované s konvenčným bojom? Do akej miery je v súčasnosti Ukrajina odolná voči ruským ofenzívnym kybernetickým operáciám? Sú kyberútokmi z Ruska ohrozené aj štáty Západu? V čom je špecifická kybernetická aktivita jednotlivých štátov, napr. Severnej Kórey alebo Iránu? Aké podozrenia sa objavujú vo vzťahu využívania TikToku zo strany Číny? Môže sa jednotlivec efektívne brániť proti kyberkriminalite a bežným kyberútokom? Aké praktiky kyberhygieny a kritického myslenia môžeme ako používatelia uplatňovať?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s analytikom v oblasti kybernetickej bezpečnosti Matejom Spišákom.

Podcasty si môžete vypočuť aj cez Apple PodcastsSpotifyGoogle Podcast a YouTube.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/