Od začiatku vojny podali ruskí oligarchovia alebo ich rodinní príslušníci v rámci zmrazenia aktív a zákazu víz najmenej 18 podnetov na Všeobecný súd EÚ v Luxemburgu. Niektorí žalobcovia žiadajú súd, aby v prvej fáze procesu zverejnil iba ich iniciály. Reálny počet podnetov teda môže byť ešte vyšší.
EÚ: ruský miliardár Abramovič má benefity z väzieb na Putina
Medzi žalobcami Rady EÚ je napríklad bývalý majiteľ futbalového klubu Chelsea Londýn Roman Abramovič, ktorý bol v marci sankcionovaný za benefity získavané z väzieb na ruského prezidenta Vladimíra Putina. EÚ uviedla, že Abramovič „má privilegovaný prístup k (ruskému) prezidentovi a udržiava s ním veľmi dobré vzťahy. Toto spojenie s ruským vodcom mu pomohlo udržať si značné bohatstvo.“
Britská vláda prinútila Abramoviča klub predať, a to kvôli sankciám za umožnenie Putinovej „brutálnej a barbarskej invázie“. Vláda uviedla, že sankcie sú súčasťou úsilia Spojeného kráľovstva izolovať Putina a oligarchov a zastaviť tok finančných prostriedkov pre Putinovu “brutálnu vojnovú mašinériu”.
Medzi ďalšie zvučné mená na zozname žalobcov patrí napríklad majoritný vlastník ťažobnej a hutníckej spoločnosti Metalloinvest (Alisher) Usmanov, obchodník (Gennadij) Timchenko, bývalý podpredseda vlády (Igor) Shuvalov či oceľový magnát (Alexej) Mordashov. Napriek tomu, že sa v zozname súdu v súčasnosti uvádzajú iba priezviská, rovnaké mená sa objavujú aj na zozname sankcionovaných jednotlivcov Rady EÚ. S najväčšou pravdepodobnosťou ide teda práve o tieto osoby.
So žalobami nezaháľajú ani ruské organizácie
EÚ uvalila sankcie aj na zakladateľa ruskej investičnej spoločnosti Alfa Group Michaila Fridmana. Aktíva zmrazila a zakázala cestovať aj Fridmanovmu bývalému obchodnému partnerovi Petrovi Avenovi, ktorého EÚ považuje za „jedného z najbližších oligarchov Vladimíra Putina“.
Na kroky Únie sa nesťažujú len ruskí oligarchovia, ale aj množstvo ruských organizácií. Jednou z nich je RT, ktorá podala sťažnosť proti pozastaveniu jej vysielania v EÚ.
Právne kroky začal aj Ruský fond priamych investícií po tom, čo Únia v marci zakázala investície do tohto fondu, alebo tiež investičná inštitúcia VEB.RF, ktorej predsedu menuje Putin.
(Ne)úspešné výsledky žalôb
Podľa štúdie, ktorú si vyžiadal Európsky parlament (EP), má EÚ pri úspešnej obhajobe proti takýmto sťažnostiam zmiešané výsledky. Od roku 2008 do roku 2015 dokonca prehrala približne 2/3 právnych sporov týkajúcich sa sankcií, ktoré uvalila.
Ak však aj oligarchovia spory vyhrajú, svoje peniaze nemusia dostať späť. Je tomu tak preto, že Rada EÚ vydáva každý rok nové zoznamy sankcií a oligarchovia na nich zostanú aj po výhre v súdnom spore, ak tak Rada rozhodne.
Viktor Janukovyč, bývalý ukrajinský prezident a spojenec Kremľa, podáva sťažnosti už roky. Jeho majetok bol zmrazený v roku 2014 za spreneveru štátnych prostriedkov tesne predtým, ako ho zosadili masovými protestmi. Súd sa minulý rok síce postavil na jeho stranu, ale EÚ oznámila, že sankcie ponechá v platnosti.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/