Pri určovaní ľudského osudu moc už dávno nespočíva len v rukách predstaviteľov štátov, ale aj spoločností. V posledných dňoch boli firmy Google, Meta, Twitter, Netflix či Microsoft vyzývané zápasiť s tým, ako túto moc ovládať. Ocitli sa medzi intenzívnymi požiadavkami predstaviteľov Ukrajiny, EÚ, USA aj Ruska.
Ich platformy sa zmenili na bojisko informačnej vojny a ich dáta, možnosti a služby sa premenili na životne nevyhnutnú pomoc a podporu. Ruská invázia vyvolala hnev a pobúrenie, preukázala úroveň ľudskej empatie, a tiež sa stala určujúcim geopolitickým momentom pre najväčšie svetové technologické firmy.
Prinášame vám prehľad niekoľkých spoločností a ich reakcií na ruskú inváziu na Ukrajine.
Airbnb
Generálny riaditeľ Airbnb Brian Chesky uviedol, že spoločnosť prerušuje svoju činnosť v Rusku a Bielorusku. V susedných krajinách, naopak, ponúka dočasné ubytovanie až 100-tisíc Ukrajincom, ktorí utekajú z krajiny.
Navyše, ukrajinských hostiteľov naprieč krajinou zaplavujú rezervácie na ubytovanie od ľudí z celého sveta. Tí ale v skutočnosti návštevu Ukrajiny neplánujú – ide o súčasť kreatívnej kampane s cieľom poskytnúť peniaze Ukrajincom, ktorí potrebujú finančnú pomoc.
Podľa spoločnosti si z 2. na 3. marca hostia z celého sveta cez Airbnb rezervovali viac ako 61-tisíc nocí ubytovania na Ukrajine.
Apple
Po tom, čo v súlade so sankciami Apple zaviedol obmedzenia pre Apple Pay, pozastavil aj predaj svojich produktov v Rusku a z App Store stiahol ruské spravodajské aplikácie RT a Sputnik.
Spoločnosť tiež uvádza, že v rámci bezpečnostných a preventívnych opatrení zakázala správy o premávke a dopravných kolíziách v Apple Maps na Ukrajine. Apple tak spravilo kvôli obavám z ruského útočenia na miesta, kde sa zhromažďovali väčšie skupiny užívateľov.
Mapy od spoločnosti Apple najnovšie v rámci tichej aktualizácie zobrazujú Krym ako súčasť Ukrajiny. Táto aktualizácia funguje pre používateľov mimo Ruska. Apple sa v minulosti pokúsil ísť strednou cestou, keď nejaký čas na mapách Krym nepatril nikomu. Neskôr v roku 2019 ustúpil požiadavkám Kremľa a pre ruských užívateľov prezentoval Krym ako ruské územie.
Nie je jasné, kedy presne Apple zmenu s Krymom ako súčasťou Ukrajiny vykonal, ani či Mapy stále obsahujú iné informácie pre ruských používateľov.
Google na svojich platformách, vrátane Google Play, zablokoval ruské štátne mediálne kanály. Spoločnosť pôvodne uviedla, že väčšina jej služieb v Rusku zostane k dispozícii, čo pomôže ľuďom získať prístup ku globálnym informáciám, ktoré presahujú správy štátom kontrolovaných médií.
Na YouTube boli zablokované kanály RT a Sputnik. V prípade RT bola pozastavená aj schopnosť speňažiť zdieľaný obsah. Najnovšie sa technologický gigant rozhodol úplne zastaviť všetku reklamu v Rusku. Vzťahuje sa to na reklamy vo vyhľadávaní Google aj na YouTube.
Rozhodnutie prichádza po tom, čo ruský internetový portál Roskomnadzor obvinil YouTube z reklamných kampaní s cieľom dezinformovať Rusov o invázii na Ukrajinu.
Ruská vláda medzitým zároveň zablokovala médiá, ktoré sa snažili objektívne informovať o násilnej invázii na Ukrajine.
Google taktiež prerušil platobnú službu Google Pay pre zákazníkov ruských bánk, na ktoré sa vzťahujú sankcie. Zákazníci týchto bánk tak nebudú môcť ďalej využívať systém mobilných platieb.
Okrem toho spoločnosť Google, podobne ako Apple, na Ukrajine obmedzila niektoré funkcie Google maps, v snahe chrániť občanov. Naopak však aktualizovala služby vyhľadávania máp pridaním možnosti „SOS upozornenia“ na území celej Ukrajiny.
SOS výstraha má pomôcť hlavne tým, ktorí hľadajú informácie o evakuácii. Pomocou tohto nástroja sa im zobrazí upozornenie, ktoré ich nasmeruje na informácie OSN pre utečencov a žiadateľov o azyl.
Meta
Meta zablokovala prístup k ruským štátom kontrolovaným médiám v celej Európskej únii. Toto rozhodnutie sa týka hlavne jej najznámejších sociálnych sietí Facebook a Instagram.
Dodala, že postupne odhaľuje a odstraňuje schémy informačnej vojny, ktorej aktérmi sú fiktívne profily alebo stránky na sociálnej sieti.
Predstavitelia spoločnosti tiež odmietli zastaviť overovanie faktov a označovanie obsahu od ruských štátnych spravodajských organizácií – krok, ktorý krajina, naopak, nazvala „cenzúrou“.
Ruské úrady napokon zablokovali prístup na Facebook za „obmedzenie online prístupu k štátom podporovaným médiám“.
Ordinary Russians are using @Meta‚s apps to express themselves and organize for action. We want them to continue to make their voices heard, share what’s happening, and organize through Facebook, Instagram, WhatsApp and Messenger. pic.twitter.com/FjTovgslCe
— Nick Clegg (@nickclegg) February 25, 2022
Na Ukrajine boli naviac zavedené dodatočné nástroje na ochranu súkromia a bezpečnosti účtov používateľov, a to v dôsledku zvýšeného zamerania sa hackerov na ľudí na Ukrajine vrátane ukrajinských vojenských a verejných činiteľov.
Microsoft
Aj Microsoft sa rozhodol pozastaviť predaj svojich nových produktov a služieb v Rusku, vrátane konzol Xbox. Prerušil tiež ostatné aspekty svojho podnikania v krajine, vzhľadom na zavedené sankcie.
V oficiálnom stanovisku prezident firmy Brad Smith uviedol, že sa zameriavajú hlavne na zaistenie kybernetickej bezpečnosti Ukrajiny.
Rusko sa v priebehu posledných rokov pokúšalo zbaviť závislosti na operačnom systéme Windows. Pred tromi rokmi začalo na použitie vo vojenských počítačoch namiesto softvéru od spoločnosti Microsoft prijímať verziu operačného systému Linux.
Tieto kroky zaviedli v obave, že používanie amerického softvéru vo vládnych systémoch ich môže vystaviť špionáži. Windows však zostáva dominantným operačným systémom v Rusku a v krajine je stále používaný približne 55% obyvateľov.
Netflix
Americká streamovacia spoločnosť Netflix pozastavila svoje služby a vo vyhlásení uviedla: „Vzhľadom na okolnosti sme sa rozhodli pozastaviť našu službu v Rusku“. Táto reakcia však prišla až o viac ako týždeň po začatí ruskej invázie na Ukrajinu.
Pred niekoľkými dňami streamovacia služba oznámila, že pozastaví všetky budúce projekty z Ruska, čím sa aspoň čiastočne pripojila k rastúcemu zoznamu spoločností, ktoré prerušili vzťahy s krajinou.
Spoločnosť následne podnikla ďalší krok k úplnému vypnutiu svojej služby.
Spoločnosť Twitter sa vyjadrila, že „aktívne monitoruje riziká spojené s konfliktom na Ukrajine, vrátane identifikácie a prerušenia pokusov rozšíriť nepravdivé a zavádzajúce informácie“.
Rovnako má monitorovať zraniteľné profily vrátane novinárov, aktivistov, vládnych úradníkov a agentúr, aby zmiernili akékoľvek pokusy o útoky a manipuláciu.
Podobne ako Meta, Twitter označuje príspevky médií sponzorovaných ruskou vládou. RT a Sputniku dokonca zakázal zobrazovať reklamy na platforme už pred niekoľkými rokmi, z dôvodu obáv z ruského zasahovania do prezidentských volieb v USA v roku 2016.
Firma uviedla, že si je vedomá toho, že v dôsledku toho boli jej stránky v Rusku tiež obmedzené.
Taktiež dočasne pozastavila všetky reklamy na platforme v Rusku aj na Ukrajine.
Visa a Mastercard
Visa a Mastercard oznámili, že na protest proti invázii na Ukrajinu pozastavia všetky operácie v Rusku. Tieto dve spoločnosti spolu kontrolujú približne 90% kreditných a debetných platieb na svete, mimo Číny.
Visa aj Mastercard už oznámili, že budú dodržiavať sankcie zavedené západnými krajinami od začiatku konfliktu.
Visa vo vyhlásení uviedla, že v najbližších dňoch preruší transakcie a následne karty vydané v Rusku nebudú fungovať v zahraničí a naopak. Klienti teda nebudú môcť používať svoje ruské karty Visa alebo Mastercard v zahraničí a ani na medzinárodné online platby. Karty vydané v zahraničí už nebudú fungovať v ruských podnikoch alebo bankomatoch.
Karty je však možné v Rusku používať na nákupy, až kým im vyprší dátum platnosti.
Ukrajinská vláda už vyzvala finančné spoločnosti, aby zastavili ich operácie v Rusku. Prezident Zelenskyj počas videohovoru s členmi amerického Kongresu opäť vyzval spoločnosti, aby podnikli tieto kroky.
Všetci proti jednému
Keď začnú akékoľvek konflikty, nepredvídateľné a nepredstaviteľné výsledky sa môžu v okamihu stať až príliš reálnymi. Pre mnohé spoločnosti vrátane Facebooku, Googlu alebo Twitteru, je táto situácia tiež príležitosťou na nápravu svojej reputácie.
Často čelili otázkam a obvineniam týkajúcim sa ochrany dát, súkromia používateľov a spôsobu šírenia toxického a polarizujúceho obsahu. Dnes majú šancu ukázať, že svoje technológie dokážu využiť na to, čo v počiatkoch svojho vzniku prezentovali – spájanie ľudí.
V neposlednom rade je stále potrebné pripomínať, že Rusi ≠ Putin. Množstvo Rusov s vojnou nesúhlasí, odsudzuje ju a otvorene proti nej protestuje. Sú to však obyvatelia práve tejto krajiny, ktorých kroky technologických spoločností zasiahnu najviac.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/