Základný vojenský výcvik aj učebnica, ktorá prekrúca fakty. Toto všetko čaká ruské deti v novom školskom roku

Kremeľ naďalej pokračuje v propagande na školách. Dôkazom je nová učebnica dejepisu, ktorá prekrúca novodobé dejiny a šíri Putinovu propagandu. Z učebnice sa budú učiť aj žiaci žijúci v okupovaných oblastiach Ukrajiny.

Aj ruskí študenti sa po lete vracajú do školských lavíc. No na rozdiel od rovesníkov z iných krajín má ich vyučovanie propagandistickú pachuť. Už od začiatku invázie na Ukrajinu si ruské školstvo prešlo niekoľkými zmenami. Tie majú za cieľ spojiť ruský národ, vytvoriť obraz Vladimira Putina ako dôveryhodného lídra a ukotviť v ľuďoch presvedčenie, že kroky Moskvy na Ukrajine sú opodstatnené.

Osnovy na školách sú prispôsobované politickej situácii

Hoci Putin nerád hovorí o situácii na Ukrajine ako o vojne, je možné badať zvyšujúcu sa militarizáciu ruskej spoločnosti. Tento fenomén sa nevyhol ani školskému prostrediu.

Súčasťou kurzu prvej pomoci a sebaobrany v ruských školách je najnovšie aj základný vojenský výcvik. Počas neho študenti získajú poznatky o rôznych typoch zbraní. Okrem toho je súčasťou kurzu kampaň o tom, ako má proti Rusku prebiehať informačná vojna. Sprievodca novým kurikulom informuje, že takýto kurz má napomôcť ruskej mládeži pochopiť dôležitosť vojenskej služby „matičke Rusi“.

Od minulého roka sa tiež na školách vyučuje predmet s názvom „Dôležité konverzácie“. Ide o predmet, ktorý má posilniť vlastenectvo u mladých Rusov. Učitelia by počas neho mali so žiakmi preberať míľniky spojené s ruskými dejinami, učiť ich k láske k domovu a vysvetľovať nevyhnutnosť „špeciálnej vojenskej operácie“.

Nová učebnica dejepisu je nástrojom propagandy

Krátko pred začatím školského roku bola v Rusku predstavená nová učebnica dejepisu. Tú nenapísal historik ani učiteľ dejepisu, ale Putinov blízky spolupracovník Vladimir Medinskij. Medinskij bol kedysi ministrom kultúry a dnes pracuje ako prezidentov poradca v kultúre. Aj keď je známy aj ako spisovateľ, ktorý sa venuje témam ruskej histórie, medzi historikmi reputáciu manipulátora a propagandistu. 

Učebnica je určená 11. ročníku (posledný ročník stredných škôl), čiže študentom vo veku 17 rokov. Hoci študentom približuje udalosti od roku 1945 po súčasnosť, učebnicou dejepisu by sa dala nazvať len ťažko. Medinskij sa totiž vo veľkom venuje aktuálnej politickej situácii, čo kritizujú mnohí historici. Podľa nich je nemožné objektívne sa pozerať na prebiehajúce udalosti a dopredu predpovedať, ako sa veci vyvinú.

Nielen budúcnosť, ale aj história je v učebnici podaná v skreslenej verzii. Napríklad maďarské povstanie z roku 1956 je opísané ako „dielo vzbúrených radikálov a bývalých vojakov fašistického režimu, ku ktorým sa pridali západné výzvedné služby“. Novodobé Rusko teda otvorene preberá sovietsku rétoriku. Rovnako totiž bolo povstanie opisované počas existencie ZSSR.

V učebnici nechýbajú ani Putinom často opakované dezinformačné naratívy. Ukrajina je opisovaná ako neonacistický štát. Rusko zase údajne podniklo „špeciálnu vojenskú operáciu“ len preto, aby uchránilo Donbas a zabezpečilo svoju vlastnú bezpečnosť do budúcnosti. Veľakrát sa v texte objavuje aj silný antiamerikanizmus. 

Autor učebnice nabáda študentov, aby boli na internete ostražití. Západné sily totiž údajne ohýbajú faktami. Ruskí študenti preto nesmú veriť všetkému, čo vidia. Autor obviňuje USA a Európsku úniu z písania učebníc dejepisu, ktoré Rusko vykresľujú ako agresívny štát s imperialistickou povahou.

Okupované oblasti sa musia vzdelávať podľa ruských učebných osnov

Ukrajinci žijúci v okupovaných oblastiach sa tiež musia vzdelávať podľa ruských učebných osnov. Mnohí rodičia a učitelia s tým patrične nesúhlasia a naďalej deti vyučujú podľa ukrajinských osnov. Samozrejme, ak ich okupačné úrady odhalia, hrozia im závažné následky.

Príkladom je príbeh, ktorý priniesla ľudskoprávna organizácia Amnesty International. Ukrajinský otec odmietol poslať svoju dcéru do ruskej školy a vzdelával ju doma podľa ukrajinských osnov. Keď túto skutočnosť zistili ruské úrady, otca na šesť dní zadržali. Počas daného obdobia mal čeliť fyzickému násiliu a nútenej hladovke.

Nová učebnica dejepisu tak nebude používaná len v Rusku, ale aj v okupovaných oblastiach na Ukrajine. Ide o ďalší spôsob, akým sa Kremeľ snaží rusifikovať ukrajinské obyvateľstvo v týchto oblastiach a oslabiť tak ich národné cítenie.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/