Islamský štát pri šírení propagandy obchádza pravidlá sociálnych sietí

Islamský štát (ISIS), známy svojou rozsiahlou aktivitou v online priestore, prispôsobuje modus operandi tak, aby sa vyhol cenzúre zo strany sociálnych sietí. Medzi nové praktiky patrí používanie emotikonov namiesto niektorých slov, či zľahčenie rétoriky v anglickom jazyku.

Online priestor zohráva pre militantnú teroristickú organizáciu dôležitú úlohu na šírenie propagandy, ako aj pre sofistikovanú dezinformačnú kampaň. Kontroverzné videá oslavujúce údajný každodenný život v kalifáte, bombové útoky či masové popravy v minulosti slúžili najmä ako nástroj na verbovanie nových členov.

Sociálne siete proti danej propagande zakročili zakázaním zverejňovania akéhokoľvek obsahu spojeného s Islamským štátom na ich platformách. Moderátori platforiem podobný obsah mažú a rušia aj účty, ktoré ho zdieľajú.

Skupina bola preto nútená vyvinúť nové praktiky, aby sa prispôsobila a mohla zdieľať extrémistický obsah aj naďalej.

Falošné účty, stránky aj skupiny

Na sociálnych sieťach pôsobí teroristická organizácia v krytí stránok a skupín, ktoré vydávajú za mainstreamové médiá, ako napríklad World News či Media Point. Príspevky na podobných stránkach pravidelne získavajú tisícky lajkov, komentárov a zdieľaní. Stránky sú pritom navzájom prepojené a zdieľajú spoločný obsah.

Portál POLITICO upozorňuje na to, že takéto skupiny spolu nahromadili až okolo 80-tisíc followerov, a sú stále online, aj napriek tomu, že podľa pravidiel používania by dávno nemali existovať. Propagande sa tak darí prežívať aj naďalej, najmä vďaka sofistikovanej kampani a diverzifikácii taktík na rôznych sociálnych sieťach.

Emotikony v službe kalifátu ☹

Jednoduchou, ale veľmi efektívnou taktikou sa stala výmena slov ako „zbraň“, „explózia“ či „raketa“ za emotikony, ktoré dané slová zobrazujú.

Ide o neškodné grafické symboly, ktoré sa obyčajne používajú na vyjadrenie emócií. Tie sa však stali nástrojom na obídenie pravidiel používania pri šírení online propagandy a komunikácii džihádistickej skupiny.

Tento kód emotikonov príslušníci skupiny používajú na Facebooku. Zvláštnosťou ale je, že ho islamisti neprebrali aj na ďalšie platformy.

Rôzne taktiky na rôznych platformách

Pri používaní platformy Twitter radikáli zľahčujú svoju rétoriku pri publikácii obsahu v anglickom jazyku. V arabskom či kurdskom jazyku využívajú značne agresívnejšiu rétoriku, často vystupňovanú do nenávistného prejavu.

Na komunikačnej platforme Telegram potom radikáli priamo kopírujú obsah z oficiálnych materiálov ISIS. Zatiaľ čo Telegram slúži skôr na komunikáciu členov a koordináciu ich praktík, Facebook slúži najmä na šírenie zmiernenej propagandy pre čo najväčšie možné publikum.

V prípade Facebooku odhalila nedávno zverejnená interná správa aj zlyhanie firmy Meta ochrániť arabsky hovoriacich užívateľov pred extrémistickým obsahom. Príčinou je najmä malý počet cudzojazyčných moderátorov, ktorí by odstránili extrémistický a škodlivý obsah.

Meili Criezis z Laboratória na výskum polarizácie a extrémizmu Americkej univerzity (American University’s Polarization and Extremism Research and Innovation Lab) tvrdí, že radikáli z ISIS majú často aj záložné účty, ktoré využívajú v prípade zrušenia ich primárnych účtov. Zároveň je pre nich dôležité fungovať na viacerých platformách, pretože sa snažia budovať obraz globálneho kalifátu.

Útek z Hasakanu

Za príklad využitia online priestoru na propagandistické a komunikačné účely môžeme označiť nedávny útek niekoľkých bývalých členov ISIS z väzenia v sýrskom meste Hasakan.

Počas bojov boli na Telegrame zdieľané obrázky a videá priamo z boja, často aj so symbolom ISIS. Na Facebooku islamisti zase požívali svoj kód emotikonov, aby zdieľali nové informácie ohľadom útoku.
Nakoniec aj arabsky hovoriace účty na Twitteri otvorene podporovali útek z väzenia a oslavovali Kalifát, zatiaľ čo anglofónne účty sa vyhli vyhrotenej rétorike a útek označovali za vlažné „spájanie sa moslimov“.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Je študentom magisterského stupňa Medzinárodných vzťahov na Masarykovej univerzite v Brne. Stážoval v Amnesty International a absolvoval Scholarship for Peace and Security od OBSE. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, populizmus, hybridné hrozby a Blízky východ. Ovláda základy ruského a talianskeho jazyka. Kontakt: andrej.struhar@infosecurity.sk