PORTÁL INFOSECURITY.SK
Infosecurity.sk je projekt zameraný na kontrolu informačného priestoru s ohľadom na dezinformácie a bezpečnosť na sociálnych sieťach, ktorý stojí v opozícii proti aktivitám dezinformačných aktérov. Cieľom je odhaľovanie a vyvracanie nebezpečného a nepravdivého obsahu, ozdravovanie informačného priestoru a budovanie povedomia o dôležitých celospoločenských témach.
Verejný diskurz a politické kampane sa do veľkej miery presunuli do netransparentného kyberpriestoru a na sociálne siete. Dezinformátori, politici a extrémisti sa pred zákonom, či verejným tlakom skrývajú za rúšku virtuálnej anonymity tak, ako by si to v reálnom svete nikdy dovoliť nemohli.
Svojou činnosťou erodujú piliere liberálnej demokracie, šíria nenávisť a rozdeľujú spoločnosť. Portál vznikol ako odpoveď na novú situáciu v rýchlo sa meniacom informačnom prostredí.
Ak sa tradičný, či nový hráč, zvnútra krajiny, alebo zo zahraničia zameria na to, aby cez skreslené alebo falošné informácie rozdeľoval a poháňal vlastné vojenské, politické či obchodné ambície, jedná sa o narušenie informačnej integrity a bezpečnostnú hrozbu pre spoločenstvo.
Od januára 2022 je Infosecurity.sk projektom a organizačnou jednotkou organizácie Adapt Institute, ktorá zodpovedá za uverejnený obsah.
Kontakt na šéfredaktorku michaela.ruzickova@infosecurity.sk
ZMIENKY V MÉDIÁCH
PROJEKT PODPORIL
Fond pre transparentné Slovensko Nadácia Pontis
Fond pre transparentné Slovensko v Nadácii Pontis podporujú firmy, ktorým záleží na tom, aby etické princípy a transparentnosť boli samozrejmou súčasťou nielen ich podnikania, ale aj celého verejného života. Vznikol ziniciatívy siedmych členských firiem združenia Business Leaders Forum vroku 2012. Vsúčasnosti má Fond 21firemných partnerov. Firemní partneri Fondu sa zaviazali dlhodobo podporovať nezávislé analytické awatchdogové organizácie, ktoré už vminulosti dokázali, že vedia obhájiť verejný záujem vprípadoch neetického spravovania vecí verejných, plytvania verejnými zdrojmi, korupcie, klientelizmu, či zneužívania moci.
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitosti SR
Nadácia Tatra banky
REDAKCIA
Michaela Dubóczi
Vyštudovala politológiu na Katedre politológie Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, kde získala titul PhD. Zároveň je výskumníčkou pre Adapt Institute. Pôsobila ako editorka obsahu v rámci newsletteru o dezinformáciách Digital Infospace Security Initiative a ako analytička pre Strategic Policy Institute. Absolvovala krátkodobú stáž v Kancelárii prezidenta Slovenskej republiky. Kontakt: michaela.ruzickova@infosecurity.sk
Peter Dubóczi
Vyštudoval politológiu na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, kde obdržal titul PhD. Na Katedre politológie Filozofickej fakulty pokračuje ako odborný asistent. Zároveň je výskumníkom pre Adapt Institute. Venuje sa problematike informačnej bezpečnosti, monitorovaniu a ochrane informačného prostredia pred dezinformáciami a propagandou. Zaujíma sa o politickú filozofiu, národný populizmus, kognitívnu bezpečnosť a hybridné hrozby. Kontakt: peter.duboczi@infosecurity.sk
Štefan Ižák
Vyštudoval na Katedre etnológie a mimoeurópskych štúdií na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, kde od roku 2019 pôsobí ako vedecko-výskumný pracovník. Počas pôsobenia na univerzite sa zúčastnil viacerých konferencií a odborných stáží na Ukrajine, v Severnom Macedónsku, Poľsku a Českej republike. V Infosecurity.sk pôsobí od roku 2021 a zaoberá sa dianím na Ukrajine a prokremeľskou propagandou na Slovensku. Kontakt: stefan.izak@infosecurity.sk
Katarína Drevená
Vyštudovala medzinárodné vzťahy na Karlovej univerzite v Prahe so zameraním na vnútroštátne a medzinárodné konflikty. Aktuálne sa venuje témam zaoberajúcim sa informačnou bezpečnosťou a problematike regulácie online platforiem. Kontakt: katarina.drevena@infosecurity.sk
Barbora Jamrišková
Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk
Marek Gallo
Študent v odbore Medzinárodných vzťahov na Fakulte sociálnych vied Univerzity Karlovej v Prahe. Zaujíma sa o témy medzinárodnej bezpečnosti, hybridných hrozieb a európskych politík. Momentálne je zároveň stážistom v NR SR v rámci Výboru pre obranu a bezpečnosť. V minulosti pôsobil ako prezident Euroatlantického centra a stážista na Veľvyslanectve SR v Ľubľane.
Alan Laifer
Študent bakalárskeho programu Európske štúdiá na Fakulte sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského v Bratislave. Zaujíma sa o energetickú politiku, históriu a cudzie jazyky. Jeho prioritou je vzdelávať sa v oblasti kybernetickej bezpečnosti a európskeho vesmírneho programu. V budúcnosti by chcel absolvovať časť štúdia v zahraničí.
Alexandra Lehocká
Študentka bakalárskeho stupňa Európskych štúdií na Universiteit van Amsterdam. Je dobrovoľníčkou Komunity Zastavme korupciu, súčasťou komunity európskych dobrovoľníkov Together.eu a členkou Team Europe. Absolvovala stáž na GLOBSEC Bratislava Forum 2023. Zaujíma sa predovšetkým o politické dianie v krajinách EÚ a vplyv Ruskej federácie na všeobecnú prosperitu tohto spoločenstva.
Michal Kisel
Študuje dvojodbor medzinárodné vzťahy a bezpečnostné a strategické štúdiá na bakalárskom stupni na Masarykovej Univerzite v Brne. Počas strednej školy absolvoval desiatky modelových konferencií OSN v anglickom jazyku. Zaujíma sa o politické dianie na Slovensku a v post-Sovietskom priestore. V budúcnosti by sa chcel venovať najmä bezpečnosti vo Východnej Európe.
Zuzana Sopoligová
Študentka medzinárodných vzťahov a diplomacie na univerzite SOAS v Londýne. Zaujíma sa o bezpečnostné otázky a región Západného Balkánu. V minulosti absolvovala bezpečnostné a strategické štúdiá na Masarykovej univerzite v Brne. Pôsobila ako stážistka v Demagog, NÚKIB, alebo na Zastupiteľskom úrade SR v Londýne.
Martin Lukáč
Študent bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov a Bezpečnostných a strategických štúdií na Fakulte sociálnych štúdií Masarykovej univerzity v Brne. Zaujíma sa o témy hybridných hrozieb, populizmu v politike a o aktuálne diane v oblasti bezpečnosti. Bol stážistom pri Zastúpení Košického samosprávneho kraja pri EÚ v Bruseli.
Kristína Kosáková
Je absolventkou bakalárskeho programu BA European Languages and Cultures so zameraním na francúzsky jazyk a európsku politiku. Má magisterské vzdelanie MA Datafication and Digital Literacy z Katedry mediálnych štúdií a žurnalistiky na University of Groningen v Holandsku. Vo svojej diplomovej práci skúmala vzťahy medzi sociálnymi médiami, platformizáciou spoločnosti, dynamikou moci a vnímaním používateľov. Nedávno absolvovala 5-mesačnú stáž v Európskej komisii v Luxemburgu na Generálnom riaditeľstve pre komunikačné siete, obsah a technológiu.
Soňa Brodňanová
Študentka inžinierskeho stupňa Medzinárodného obchodu na Vysokej škole ekonomickej v Prahe, momentálne na študijnom pobyte na prestížnej univerzite SciencesPo v Paríži. Zaujíma sa o globálnu ekonomiku a dianie v strednej a východnej Ázii, pričom sa venuje bezpečnosti a regionálnym dynamikám týchto oblastí.
Jakub Čuda
Študent dvojodborového bakalárskeho programu medzinárodných vzťahov a bezpečnostných a strategických štúdií na Masarykovej univerzite v Brne. Aktívne sa zaujíma o geopolitické dianie, s dôrazom na oblasť Východnej Európy a Strednej Ázie. Medzi jeho odborné záujmy patrí aj štúdium autoritárskych režimov a ekonomické témy. Do budúcna sa plánuje venovať najmä otázkam medzinárodného energetického a bezpečnostného prostredia.
Victor Breiner
Victor Breiner vyštudoval germanistiku a pracoval ako prekladateľ a tlmočník až do chvíle, kým sa nezačal naplno venovať žurnalistike. Ako zahraničný spravodajca z vojnových oblastí pracoval v Sýrii, Líbyi, Mali, Tunise, Jordánsku, Libanone a na Ukrajine. Publikoval v zahraničných a domácich médiách a za svoju prácu dostal ocenenia Czech a Slovak Press Photo. Rodina a dobrodružná profesia nejdú dokopy, nepriestrelnú vestu preto zavesil na klinec. Vyštudoval medzinárodnú bezpečnosť na univerzite v Leicestri, kde skúmal teoretické rámce propagandy v digitálnom, globalizovanom svete. Zaujíma sa o nevojenské spôsoby dosiahnutia strategických cieľov, dezinformácie a politiky sociálnych sietí. V roku 2019 založil Infosecurity.sk, ktorý do januára 2021 viedol. Dnes pôsobí na Ministerstve obrany ako poradca Ministra pre boj s hybridnými hrozbami.