Do boja proti dezinformáciám v Afrike sa už pustila aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). V kontexte Afriky uvádza pomenovanie „infodémia“, vzhľadom na príliš veľa nepravdivých alebo zavádzajúcich tvrdení nachádzajúcich sa v digitálnom aj fyzickom prostredí. Tie sťažujú očkovanie aj na Africkom kontinente.
Práca WHO
WHO spolupracuje od decembra 2020 približne s dvadsiatimi partnermi v Afrike. Tí tvoria takzvanú „Africkú alianciu pre infodemickú reakciu“ (The Africa Infodemic Response Alliance – AIRA). Cieľom je odhaľovať a bojovať s dezinformáciami o pandémii a vakcínach na COVID-19.
„Pomocou našich nástrojov na kontrolu sociálnych médií detekujeme dezinformácie a sledujeme ich rýchlosť šírenia. Okamžite vytvoríme video, v ktorom vyvrátime fámu a poskytneme presné informácie,“ vyjadril sa pre nemeckú spoločnosť Deutsche Welle Sergio Cecchini, manažér WHO pre infodémiu.
Počas svojho pôsobenia vytvorila organizácia viac ako 250 videí a oslovila tak približne 170 miliónov ľudí v Afrike. Snažia sa tiež propagovať vedecky podložené informácie aj mimo reakcií na dezinformácie.
Pôvod dezinformácií
Cecchiniho tím zistil, že väčšina falošných správ pochádza zo Severnej Ameriky, Austrálie, Ruska a zvyšku Európy. Odtiaľ prenikajú aj na africké časti sociálnych sietí. Podľa Cechiniho však majú veľký podiel na ich šírení náboženskí predstavitelia. Tí tvrdia, že očkovanie má vplyv na plodnosť žien, dojčenie a dokonca môže spôsobiť aj smrť.
Vzhľadom na vysoké kultúrne a spoločenské postavenie týchto osôb to má značný dopad na myslenie obyvateľov Afriky.
Allan Cheboi z Code for Africa sa domnieva, že za masovým šírením dezinformácií v Afrike sú aj internetoví trollovia či platení influenceri. Podľa výsledkov ich investigatívy je najdynamickejšia sieť Twitter, ktorá slúži k veľmi rýchlemu a bezhraničnému šíreniu dezinformácií rôzneho charakteru, či už politického alebo medicínskeho.
Stav očkovania na kontinente
WHO si nastavila cieľ dosiahnuť do konca decembra 2021 plnú zaočkovanosť 40% v každej krajine. Avšak vo väčšine krajín Afriky sa tento cieľ nepodarilo splniť. Doteraz bolo proti Covidu plne zaočkovaných len približne 9% ľudí na kontinente.
Nízka miera zaočkovanosti vyvolala obavy po identifikácii variantu Omicron a jeho rýchlom globálnom šírení v posledných týždňoch. Podľa štatistiky iba sedem krajín dosiahlo 40% zaočkovanosť. Niektoré krajiny, ako napríklad Eritrea, ešte proces očkovania ani nespustili.
Negatívny dopad na mieru očkovania však nemajú len dezinformácie, ale aj zlá infraštruktúra či nedostatočné dodávky vakcín. Afrika sa musí spoliehať na donorské programy, prípadne na darované dodávky od iných partnerov ako súčasť rozvojovej pomoci alebo iných druhov partnerstiev.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/