Zuzana Čaputová, Orbán, Soros a Spojené Štáty Európske

Preložené Google Translate

Origo.hu patrí medzi veľké spravodajské weby a je napojený na rodinu bývalého maďarského ministra financií

Stránka Dezinformácie Hoaxy a Propaganda (DHP) včera priniesla správu z maďarského spravodajského webu, ktorý novozvolenú prezidentku Zuzanu Čaputovú bez váhania spojil so záujmami Spojených Štátov, Sorosom a jeho údajným projektom Spojených Štátov Európskych. V kruhoch ktorých politická mobilizácia je založená predovšetkým na národnom princípe, je nálepkovanie ideologického súpera pomerne bežnou praxou

Origo.hu patrí v Maďarsku medzi veľké spravodajské weby. Je napojený na rodinu bývalého maďarského ministra financií a propaguje výlučne pro-vládne stanoviská „predovšetkým o migrácii, Sorosovi a Európskej Únii…“ (1).

Komentár:

DHP upozorňuje na šírenie „Orbánovho nacionalizmu a maďarských imperiálnych sentimentov.“ Je naozaj pravda, že na Slovensku môžeme už dlhšiu dobu pozorovať prienik politickej komunikácie z prostredia pravicovo extrémnych skupín do mainstreamu.

Témy migrácie, postavenia žien a LGTB ľudí v spoločnosti, národnej identity, štátnej suverenity, atď. rezonujú v rétorikách predsedov parlamentných strán a prezidentských kandidátov.

Dezinformácie a propaganda musia byť presne nastavené potrebám a očakávaniam publika. Tak ako v Maďarsku rezonuje rétorika o nespravodlivej strate imperiálneho postavenia, na Slovensku sa pomerne dobre pracuje s mýtom o osmanských nájazdoch. „Šikovný manipulátor preto vie pomerne jednoducho vytvoriť autentický dojem ohrozenia založený na reinterpretácii historickej krivdy“ (2).

Infosecurity.sk bude postupne prinášať sériu komentárov o tom, prečo je tento spôsob komunikácie s voličom znakom politickej bezradnosti a neschopnosti, či nevôle prispôsobiť sa štrukturálnym zmenám v medzinárodnom priestore. Je to cesta bez vízie a konštruktívneho plánu pre krajinu. Cesta Viktora Orbána, Mariána Kotlebu, Andreja Danka, a teraz celkom otvorene aj Roberta Fica. Cesta, ktorá vidí budúcnosť v minulosti. Svet, v ktorom štát a jeho predstavitelia nerušene vládnu. Bez kritických komentárov mimovládiek, novinárov a tlaku verejnosti. Tak ako Viktor Orbán a Origo.hu.

Victor Breiner
Riaditeľ a analytik portálu Infosecurity.sk | Študoval germanistiku a pracoval ako prekladateľ a tlmočník až do chvíle, kým sa nezačal naplno venovať žurnalistike. | Ako fotograf na voľnej nohe pracoval v Sýrii, Líbyi, Mali, Tunise, Jordánsku, Libanone, a na Ukrajine. Publikoval v zahraničných a domácich médiách a za svoju prácu dostal ocenenia Czech a Slovak Press Photo. | Rodina a dobrodružná profesia nejdú dokopy, nepriestrelnú vestu preto zavesil na klinec. | Vyštudoval medzinárodnú bezpečnosť na univerzite v Leicestri kde skúmal teoretické rámce propagandy v digitálnom, globalizovanom svete. | Zaujíma sa o dezinformácie a nevojenské spôsoby dosiahnutia strategických a politických cieľov. | V apríli 2019 založil portál Infosecurity.sk