Konšpirácie o vakcínach sa šíria aj na stránkach pre tehotné ženy. Weby proti nepravdivým tvrdeniam bojujú

Webové stránky a aplikácie týkajúce sa tehotenstva boli v poslednom období vystavené mnohým príspevkom antivaxerov. Po tom ako bolo vydané odporúčanie o očkovaní pre tehotné ženy však tieto platformy konšpiráciám a dezinformáciám účinne čelia.

Tehotenstvo vakcíny

Pregnancy & Baby Tracker je aplikácia spadajúca pod stránku What to expect. Tá je určená pre tehotné ženy, ktoré na nej môžu nájsť personalizované články, videá, grafiku vývoja dieťaťa, či ďalšie funkcie.

Aplikácia však obsahuje aj sekciu s názvom „komunita“. V rámci nej sa, podľa výpovedí niektorých používateliek, v poslednom období objavovalo viacero konšpiračných teórií, klamstiev a antivaxerských postojov. Tie do diskusného fóra pridávali iní používatelia.

Podľa výpovedí, ktoré zozbieral denník The Washington Post, populárnymi príspevkami boli tie, ktoré odhovárali od očkovania tehotné ženy tým, že vakcíny spochybňovali. 

Konšpiračné teórie o vakcínach v niektorých prípadoch patrili aj medzi top príspevky na fóre. Mnohé informácie podobného charakteru sa k užívateľom dostali aj prostredníctvom automatických e-mailov. 

Pri internetových diskusných fórach je však potrebné odlíšiť dezinformácie od legitímnych obáv používateľov a používateliek. Ide o náročnú úlohu, keďže je medzi nimi v mnohých prípadoch tenká hranica. 

Inými slovami, nakoľko hlavnou myšlienkou zmienených aplikácií je diskusia a možnosť vyjadriť svoje obavy, je tu veľká pravdepodobnosť toho, že sa objavovať budú objavovať aj príspevky obsahujúce nepravdivé a konšpiračné tvrdenia. 

Falšovanie covid pasov, obchádzanie zákonov či recenzie na antivaxerské knihy

Podobnému problému čelili aj iné aplikácie venujúce sa tehotenstvu či plánovanému rodičovstvu. V aplikácii Glow, ktorá pomáha používateľkám sledovať ich ovuláciu, sa nachádza množstvo príspevkov odrádzajúcich od očkovania detí. 

V aplikácii sa objavuje aj recenzia detskej knihy s názvom „Vaccine-Free Me: A Trip to the Doctor“ s odkazom na zakúpenie knihy na portáli Amazon. Kniha je problematická v mnohých aspektoch.

Okrem toho, že autor knihy neuvádza svoje pravé meno, obsahuje množstvo dezinformácií o vakcínach. Kľúčová myšlienka knihy sa točí okolo toho, či si hlavný hrdina Charlie dokáže zachovať chladnú hlavu a vysvetliť doktorovi, prečo sa nedá zaočkovať.

Mimo iné v aplikáciách figurujú rady a tipy ako nájsť pediatrov, ktorí netlačia deti k očkovaniu. Avšak, vyskytujú sa v nich aj rady, ako obísť povinné očkovanie a ktoré štáty umožňujú výnimky z očkovania z dôvodu náboženstva alebo osobného presvedčenia.

Podľa svedectiev používateľov sa objavovali dokonca otázky a rady o tom, ako sfalšovať dokumenty o očkovaní potrebné na školách.

Šírenie dezinformácií podnietilo aplikácie k väčšej regulácii 

Existuje predpoklad, že šírenie dezinformácií má zásadný vplyv na nízku mieru zaočkovanosti tehotných žien. Podľa údajov Center for Disease Control and Prevention (CDC) bolo k začiatku decembra 2021 zaočkovaných iba približne 35% tehotných osôb v rozmedzí 18-49 rokov.

Bolo to práve odporúčanie CDC o očkovaní tehotných žien, ktoré podnietilo portál What to expect k investíciám zameraným na moderovanie a regulovanie obsahu. Napriek tomu, že zásady platformy proti dezinformáciám existovali aj v minulosti, ich detegovanie a odstraňovanie nebolo veľmi prísne.

Spoločnosť What To Expect prijala niekoľko stratégií a nástrojov slúžiacich k boju proti šíreniu dezinformácií na diskusných stránkach. Jednou z nich bola úprava pracovného času osôb zodpovedných za regulovanie obsahu. V súčasnosti pracujú na smeny, tak, aby bolo zabezpečené nepretržité pokrytie.

Na stránke a v aplikácii tiež funguje detektor kľúčových slov, ktorý označuje problematické príspevky. Tie následne preskúmavajú moderátori. Portál tiež uľahčil používateľom nahlasovanie dezinformácií a pravidelne dopĺňa svoju zbierku vedeckých článkov a videí o vakcínach. 

Napriek tomu, že zmienené kroky nedokážu zabezpečiť úplné eliminovanie neoverených a konšpiračných príspevkov, spoločnosť v novembri 2021 zaznamenala výrazne menej príspevkov s antivaxerským obsahom.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Je absolventkou bakalárskeho štúdia na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov UMB v Banskej Bystrici. V súčasnosti študuje latinskoamerické štúdia na Univerzite Hradec Králové. V roku 2019 absolvovala pobyt na Uniwersytet Jagielloński v Krakove v rámci programu Erasmus+. Zaujíma sa najmä o zahraničnopolitické témy, propagandu a dezinformácie, ktorým sa venovala aj počas svojej stáže v demagog.sk. Hovorí plynule anglicky a španielsky. Kontakt: kristina.marova@infosecurity.sk