Disinfo Report: Ako Kremeľ uniesol Maticu slovenskú (podcast)

Vypočujte si nový diel podcastu Disinfo Report, ktorý vzniká v spolupráci s aktuality.sk.

Publikovali významnú a na slovenské pomery nevídanú akademickú štúdiu, v ktorej dokázali, že kremeľská propaganda prakticky uniesla niektoré významné slovenské kultúrne inštitúcie. Maticu slovenskú, Slovenský zväz protifašistických bojovníkov či Slavicu.

Veronika Golianová a akademik Dr. Aliaksei Kazharsky hovoria o tom, prečo je Slovensko pre šírenie kremeľskej propagandy ideálnou krajinou. O naivnej rusofílii Ľudovíta Štúra a o tom, že dnes vôbec nevieme, či by súhlasil s vlastnými názormi spred 180 rokov a tými, ktorí sa dnes k jeho odkazu tak veľmi a hrdo hlásia. 

Svet sa mení a s ním sa mení aj naša národná identita. Autori štúdie však hovoria, že namiesto toho, aby sme si ju smerom do budúcnosti utvárali sami, Kremeľ nás prostredníctvom informačných operácií ťahá presne opačným smerom – do minulosti, k autoritárstvu.

Všetky naše podcasty nájdete na jednej stránke tu. Na odber všetkých nových dielov sa môžete prihlásiť cez iTunesGoogle Podcasts alebo Spotify. Sledujte nás aj na facebookovej stránke Podcasty Aktuality.sk alebo na Instagrame.

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov a magisterského stupňa Prekladateľstva a tlmočníctva anglického jazyka na Masarykovej univerzite v Brne | Zaujíma sa najmä o históriu a aktuálne politické dianie v anglofónnych krajinách, ako aj o politické a lingvistické aspekty propagandy a jej nástrojov. Kontakt: nikoleta.nemeckayova@infosecurity.sk