MH17 – Aké boli a sú pro-kremeľské dezinformačné taktiky?

Včera sa svetová pozornosť znovu upriamila na zostrelenie lietadla MH17 pri ktorom zahynulo 289 nevinných ľudí. Pracovná skupina pre strategickú komunikáciu EU Východ, inštitúcia Európskej Únie, ktorá sa zaoberá prevažne analýzou pro-kremeľskej propagandy, dnes na osvieženie pamäte ponúka verejnosti zoznam a 120 dezinformačných prípadov ktoré sa priamo týkajú MH17.

Dezinformácie siahajú od nehanebných urážok pozostalých (tvrdia napríklad, že telá pasažierov vyzerali „čerstvo“ a museli byť naložené na lietadlo už v mieste odletu), až po bizarné konšpirácie, (let MH17 bol vlastne MH370 ktorý záhadne zmizol nad Tichým oceánom niekoľko mesiacov predtým).

Vytrvalý príval dezinformácií sa pokúša hodiť vinu na Ukrajinu a odvádzať pozornosť od ruskej zodpovednosti za tragédiu. Keď nakoniec, tvárou v tvár tvrdým dôkazom, ktoré zozbieral tím medzinárodných vyšetrovateľov a nezávislých novinárov táto taktika prestáva fuungovať, dezinformačná mašinéria sa presúva k všeobecnejším a časom-overeným naratívom:

  • Rusofóbia – Rusko je neustále démonizované za údajné zostrelenie letu MH17
  • Morálna nadradenosť – Rusko lietadlo zostreliť nemohlo, pretože to nedovoľuje morálna integrita jeho čelných predstaviteľov
  • Relativizácia pravdy – Pravdu o tom, kto zostrelil MH17 sa tak skoro nedozvieme
  • Obviňovanie – skutočnosť, že sa vyšetrovací tím nevyjadril k novým ruským tvrdeniam, potvrdzuje ich hodnovernosť

V kontexte včerajších odhalení debata o tom, kto zostrelil MH17 znovu ožíva. Medzinárodný vyšetrovací tím ohlásil, že vydá medzinárodné zatykače na troch členov ruskej vojenskej rozviedky – Igora Girkina, Sergeja Dubinského a Olega Pulatova a Leonida Charčenka, veliteľa jednej z ozbrojených skupín v Donecku a ukrajinského občana. Budú stíhaní za spoluúčasť na vražde 289 pasažierov, ktorí boli na palube letu MH17. Súd začne v marci budúceho roku.

Je nepravdepodobné, aby práve teraz úsilie prekrúcať pravdu a dezinformovať utíchlo. Už dnes, deň po odhalení totožnosti možných vinníkov, pro-kremeľské médiá tvrdia, že dôkazy vyšetrovacieho tímu sú založené na lži, že mená podozrivých mužov boli náhodne stiahnuté zo sociálnych sietí, alebo, že typ rakety mohol byť použitý výlučne na Ukrajine, pretože v Rusku bol dávno vyradený z výzbroje.

Kto zostrelil let MH17 – www.newsy.com

Victor Breiner
Riaditeľ a analytik portálu Infosecurity.sk | Študoval germanistiku a pracoval ako prekladateľ a tlmočník až do chvíle, kým sa nezačal naplno venovať žurnalistike. | Ako fotograf na voľnej nohe pracoval v Sýrii, Líbyi, Mali, Tunise, Jordánsku, Libanone, a na Ukrajine. Publikoval v zahraničných a domácich médiách a za svoju prácu dostal ocenenia Czech a Slovak Press Photo. | Rodina a dobrodružná profesia nejdú dokopy, nepriestrelnú vestu preto zavesil na klinec. | Vyštudoval medzinárodnú bezpečnosť na univerzite v Leicestri kde skúmal teoretické rámce propagandy v digitálnom, globalizovanom svete. | Zaujíma sa o dezinformácie a nevojenské spôsoby dosiahnutia strategických a politických cieľov. | V apríli 2019 založil portál Infosecurity.sk