DISINFO REPORT – 48. týždeň

Vitajte pri čítaní tridsiateho tretieho vydania pravidelného DISINFO REPORTu.Prvého newslettera na Slovensku o dezinformáciách, propagande, informačnej a kognitívnej bezpečnosti a ochrane súkromia online.

Vojská NATO majú podľa poslanca Vicha zamieriť k ruským hraniciam

Gro argumentov tvoria pochybné a ničím nepodložené predpovede poslanca Vícha. Ten používa naratív spochybňujúci budúce geopolitické smerovanie Bieleho domu a podsúva čitateľovi myšlienku, že Rusko, ako aj štáty východnej Európy sa stanú obeťou americkej “agresívnej” bezpečnostnej politiky. Niektoré z jeho tvrdení možno považovať za fakticky pravdivé, iné sú však len subjektívnymi, ba až špekulatívnymi názormi. Viac v samotnom debunku.

Médiá o protestoch, ktoré sa konali 17. novembra, neklamú

Poslanec Smeru Ľuboš Blaha sa snaží protesty, ktoré sa konali 17. novembra 2020 vykresliť ako stretnutie obyčajných ľudí. Médiá obviňuje, že klamú, keď hovoria o protestoch extrémistov. Médiá však všetkých ľudí nenálepkovali ako extrémistov. Ak si pozrieme články od Denníka N, Aktualít či Pravdy, takúto generalizáciu tam nenájdeme. Denník N dokonca hovorí, že „protest proti vláde prilákal chuligánov aj zúfalých ľudí“, o ktorých hovorí aj Blaha. Viac v samotnom debunku.

Šéf SIS: Ruskí diplomati financujú alternatívne médiá

Riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský v rozhovore s Michalom Kovačičom mimoriadne otvorene komentoval pozadie slovenskej dezinformačnej scény. Ako na Slovensku funguje? Je šírenie dezinformácií financované zo zahraničia? „Niekedy áno a skoro vždy je to z Ruska. Vybrané súkromné osoby dostávajú peniaze, rádovo niekoľko desaťtisíc Eur“. Viac v článku.

Britská vláda sprísňuje opatrenia proti antivaxerskej propagande

Závod o vyvinutie účinnej vakcíny proti koronavírusu sa blíži do finále. Tesne pred cieľom však narazil na ďalšiu prekážku – ľudskú nedôveru, túžbu po zisku a rozvrátení spoločnosti. Všetky tieto faktory sa zhmotňujú v rétorike už dobre známej antivaxerskej propagandy. Tá minulý týždeň vzala útokom informačný priestor Veľkej Británie a mnohých ďalších krajín – vrátane Slovenska. Viac v článku.

Korona – tieňovej svetovlády. Očkovanie bude konečná

Konšpiračná teória o sprisahaneckej skupine svetových elít, ktorá nás chce údajne všetkých ovládať. Využívať má k tomu nástroje, ktoré jej členské vlády vydávajú za proti-pandemické opatrenia. Svoju najúčinnejšiu zbraň však ešte len použije – bude ňou plošné očkovanie obyvateľstva. Dozvedia sa diváci konšpiráciami nabitého francúzskeho filmu Hold Up. Za menej ako týždeň má už vyše dva milióny zhliadnutí. Viac v článku.

Facebook odstránil stránky dezinformátora Stephena Bannona

Najväčšia sociálna sieť sveta Facebook počas uplynulého týždňa odstránila viaceré stránky a skupiny, ktoré boli prepojené s bývalým poradcom prezidenta Trumpa Stephenom Bannonom. Odstránené boli z dôvodu opakovaného publikovania dezinformácií ohľadom priebehu a výsledku amerických prezidentských volieb. Facebook informoval, že v priebehu uplynulého týždňa zo svojej platformy odstránili sieť problematických stránok. Ich cieľom bolo publikovať a šíriť množstvo dezinformácií ohľadom nedávno ukončených prezidentských volieb. Viac v článku.

Lukašenka drží pri moci KGB a propaganda

Už viac ako tri mesiace protestujú státisíce Bielorusov proti neuznanávanému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi. Najdlhšie vládnuci prezident v Európe sa však ani po 26 rokoch nikam nechystá a svoju pozíciu si chce udržať vďaka podpore zmanipulovaných silových zložiek a štátnych médií. Alexandra Lukašenka aktuálne odmieta uznať väčšina demokratických krajín – EÚ, USA, Kanada, Japonsko, skoro celá Južná Amerika, Austrália. Naopak, Lukašenka podporujú najmä autoritatívne krajiny ako Rusko, Čína, Kazachstan, Sýria, či Venezuela. Viac v článku.

Na bratislavských protestoch neboli väzenskí ani tajní policajti. Kotleba si opäť vymýšľa

V utorok 17. novembra sa v Bratislave, ale aj iných mestách konali protivládne protesty. V hlavnom meste vystúpili Róbert Fico, Ján Čarnogurský aj Kotlebovci. Tí znova zdieľali nepravdivé informácie. Marián Kotleba ešte pred zhromaždením napísal na Facebooku status, v ktorom uviedol, že sa na protestoch majú objaviť členovia Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS). „Máme overené informácie, že na 17. novembra sú do Bratislavy sťahovaní aj príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže, ktorí mali mať plánované voľno,“ napísal. Viac v článku.

Výskumníci ukázali, ako ukradnúť Teslu pomocou Bluetooth za 90 sekúnd

Na odcudzenie Tesly stačí zneužiť zraniteľnosti systému na automatické plátanie zraniteľností. Tesla, automobilka Elona Muska, sa pýši svojimi over-the-air aktualizáciami. Fungujú na základe kódu, ktorý automatizovane opraví chyby, prípadne pridá nové funkcie. Bezpečnostný výskumník Lennert Wouters však bezchybnosť spomínaného systému vyvrátil. Použil na to Model X. Viac v článku.

Facebook opravoval chybu, ktorá umožňovala odpočúvanie cez Messenger

Dobre známa mantra „aktualizovať, aktualizovať, aktualizovať“ platí aj v prípade populárnej chatovacej aplikácie Messenger. Tentokrát musel Facebook plátať zraniteľnosť, ktorá umožňovala útočníkom odpočúvať hovory – a to dokonca ešte predtým, ako zamýšľaná obeť hovor zdvihla. Medzeru objavila Natalie Silvanovich v rámci bug-bounty programu spoločnosti Google. Na vykonanie útoku by hacker potreboval byť prihlásený do aplikácie a iniciovať hovor. Viac v článku.

Čínski hekeri opäť cielia na japonské know-how

Viacero japonských firiem a ich dcérskych spoločností pôsobiacich po celom svete sa stalo cieľom čínskej operácie zameranej na zhromažďovanie spravodajských informácií.Rozsiahlu kampaň čínskej hekerskej skupiny APT10 (Stone Panda, Cicada) nedávno odhalili výskumníci zo Symantec, divízie spoločnosti Broadcom. Výskumníci pri operácii natrafili na široké spektrum nástrojov a techník dvojitého využitia, ktoré sú často verejne dostupné a umožňujú napríklad krádež prihlasovacích údajov, sieťový prieskum či archiváciu súborov. Viac v článku.

Krátko z domova a zo sveta

  • Mal by si svet vziať príklad z juhokórejského prístupu k antivaxerom? Južná Kórea dokázala za posledné roky niekoľkonásobne zvýšiť dôveru ľudí v očkovanie proti chrípke. Docielili toho pomocou jednoduchého nástroja – komunkácie s verejnosťou. Politici aj vedci začali s dezinformáciami bojovať faktami a overenými dátami. Tie postupne prevýšili počet zavádzajúcich tvrdení, a tým aj ich viditeľnosť v infopriestore. 
  • Po kauze Huawei sa objavila ďalšia. Slovensko púšťa do bezpečnostnej infraštruktúry rizikovú čínsku firmu Hikvision. Jej kamery už dohliadajú na slovenskú hranicu s Ukrajinou, obchvat Bratislavy a ministerstvo vnútra ich chcelo kúpiť aj do vyšetrovacích ciel. Firma sa navyše podieľa na masívnom porušovaní ľudských práv v čínskom regióne Sin-ťiang.

Ďakujeme, že odoberáte DEZINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov a magisterského stupňa Prekladateľstva a tlmočníctva anglického jazyka na Masarykovej univerzite v Brne | Zaujíma sa najmä o históriu a aktuálne politické dianie v anglofónnych krajinách, ako aj o politické a lingvistické aspekty propagandy a jej nástrojov. Kontakt: nikoleta.nemeckayova@infosecurity.sk