Vitajte pri čítaní tridsiateho druhého vydania pravidelného DISINFO REPORTu.Prvého newslettera na Slovensku o dezinformáciách, propagande, informačnej a kognitívnej bezpečnosti a ochrane súkromia online.
Česká cesta: Z internetu sa stala krčma, kde neplatia žiadne pravidlá. Pomôžu elfovia?
Spôsoby boja proti dezinformáciám sa na Slovensku a v Čechách podobajú, no obdobná je aj neochota trestať manipulátorov. Legislatíva existuje, ale chýba vôľa a konsenzus použiť ju. V čase krízy navyše iba dobiehame zameškané a improvizujeme, píše Tomáš Kriššák.
Ako si v Českej republike počínajú s infodémiou, teda epidémiou dezinformácií? Ktoré nástroje, stratégie a riešenia pre zvládnutie tohto stále aktuálneho spoločenského problému, sú na Slovensku a v Českej republike efektívne a dostupné? Diskusie odhaľujú, kde sa česká a slovenská cesta boja proti dezinformáciam stretávajú, ale aj to, kde sú rôzne aspekty tohto robustného problému iné u nás a v Čechách. Viac v článku.
Teroristický útok vo Viedni nebol útokom na Slovákov
Článok, ktorý je doslovným prepisom statusu opozičného politika strany SMER-SD, Ľuboša Blahu, informuje čitateľa o jeho názore na nedávny teroristický útok vo Viedni. Jadro argumentov Ľuboša Blahu tvoria subjektívne názory a hodnotové súdy. Medzi ne však poslanec vkladá aj overiteľné faktografické informácie. Viaceré z nich sú nepravdivé, resp. polopravdivé.
Medzi fakticky správne informácie, ktoré Blaha ponúka, patrí tvrdenie, že v jednotlivých krajinách (Náhorný Karabach, Sýria, Francúzsko alebo Švédsko) došlo k teroristickým útokom. Nie je však pravdou, že na ne svet nereagoval (či už formou humanitárnej pomoci pre Arménov alebo symbolickým uctením si obetí terorizmu).
Článok je zakončený faktografickou analýzou sérií útokov, ktorý sa odohral minulý pondelok. Táto (pravdepodobne neúmyselne) nepravdivo informuje čitateľa, že útok si vyžiadal 18 obetí a ďalších 15 zranených, keďže podľa oficiálnych údajov si útok vyžiadal život 4 ľudí a ďalších 23 bolo zranených. Viac v samotnom debunku.
Trump pred voľbami nenariadil tajne označiť hlasovacie lítsky vodotlačou
Po prezidentských voľbách v USA sa dezinformačnou scénou po celom svete šíri konšpirácia ohľadom predvolebného označovania hlasovacích lístkov vodotlačou, ktorá má slúžiť na odhalenie podvodu spáchaného demokratmi.
To má mať na svedomí federálna agentúra DHS (ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť), na pokyn samotného Trumpa. Avšak, pravdivostná hodnota konšpirácie stroskotáva hneď na úvod, predovšetkým na nevedomosti autorov o pravidlách a spôsobe fungovania amerického volebného systému.
Tvrdenie, že Ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť alebo iná federálna agentúra má na starosti voľby, výrobu hlasovacích lístkov, kontrolu alebo prepočítavanie je nezmysel. Každý štát individuálne dohliada na priebeh volieb prostredníctvom vlastných nariadení.
Viac v samotnom debunku.
Fico chce byť lídrom slovenského antisystému
Doteraz ním boli neonacisti z ĽSNS. Tak trochu. Nikto z nich však nie je dosť výrazným rečníkom, aby sa tejto úlohy zhostil jednoznačne. Silné, charizmatické osobnosti sú inde.
Minulý týždeň však došlo k očakávanému antisystémovému comming-outu Roberta Fica. Vedeli sme to o ňom už odvtedy, keď po vražde Jána a Martiny vytiahol Georga Sorosa. Robia to všetci, ktorým sa minú argumenty a tí, ktorí ich nikdy nemali.
S Ficom sa 17. novembra na protest proti „novej totalite“ chystajú aj neonacisti z ĽSNS, dvojpercentný Andrej Danko, Komunistická strana Slovenska, „otec národa“ Vladimír Mečiar aj Ultras Slovan Bratislava. Nepochybne na ňom uvidíme aj iné hviezdy a hviezdičky našej dezinfoscény. Toto si nenechajú ujsť.
Každá dobrá propaganda ženie ľudí do akcie. Ak to nerobí, nie je to propaganda. Po októbrových protestoch v Bratislave, Martine a incidente v košickej nemocnici, propaganda z Facebooku postupne, už aj u nás, preniká aj do skutočného sveta. Viac v článku.
Vakcína proti koronavírusu je na dohľad a s ňou aj nové kolo konšpirácií
Štát cez oficiálne informačné kanály, hlavnoprúdové médiá, či povedzme štátne inštitúcie na sociálnych sieťach komunikuje z pozície moci – prikazuje, zakazuje, usmerňuje, zatiaľ čo antisystém ponúka lákavú identitu rebela.
O dezinformáciách sa toho povedalo už veľa. Stále však iba začíname. Tri jedinečné pohľady ponúkla nedávno diskusia Iniciatívy pre bezpečný infopriestor, keď odvysielala debatu známeho sociológa Michala Vašečku, odborníčky na politiky sociálnych sietí a dezinformácie Globsecu Miroslavy Sawiris a Radomíra Masaryka, docenta na Ústave aplikovanej psychológie Fakulty sociálnych a ekonomických vied UK.
Rozprávali sa o tom, ako sa iba za posledných pár rokov zmenil náš informačný svet, politika a my všetci. Nasledujúci text je voľnou kompiláciou citácií a parafráz troch expertov. Viac v článku.
Vakcína proti koronavírusu je na dohľad a s ňou aj nové kolo konšpirácií
Farmaceutická spoločnosť Pfizer ohlásila, že ich vakcína proti koronavírusu preukázala až 90% účinnosť. EÚ v zapätí na to informovala, že nakúpi 300 miliónov dávok tejto vakcíny. Môžeme sa pripravovať na ďalšiu prívalovú vlnu dezinformácií a konšpirácií.
Tento pondelok oznámila americká spoločnosť Pfizer, že vakcína proti COVID-19, ktorú vyvíja spolu s nemeckým BioNTechom, dosiahla v najnovších testoch až 90% účinnosť. Aj tá najefektívnejšia vakcína proti ochoreniu je však skutočne účinná iba ak sa ňou zaočkuje aspoň 70% populácie. A práve tu naráža boj proti koronavírusu na neľahkú prekážku.
Od pondelňajšieho vyhlásenia od Pfizeru zaznamenali Facebook, Twitter a YouTube nový nárast dezinformácií a konšpiračných naratívov mierených nielen proti tejto vakcíne, ale aj všeobecnému očkovaniu proti koronavírusu. Znovu sa vynorili teórie o negatívnych zdravotných následkoch vakcíny, tajnom zavádzaní mikročipov, či plánoch Billa Gatesa. Ten sa na Twitteri stal tento týždeň opäť najspomínanejšou osobnosťou.
Príležitosť zneužiť toto vyjadrenie vo svoj prospech si nenechali ujsť ani zástupcovia Trumpovej kampane. Donald Trump Jr., v tweete spochybnil načasovanie oznámenia úspešnosti vakcíny. Viac v článku.
Lavína rusofóbie – Kremľom ovládané médiá obvinili Západ z rusofóbie – 30 000-krát
Aby dosiahli čo najviac interakcií, vyrábajú a šíria prokremeľské médiá dezinformácie. Vytváranie obrazu obete je tradičný nástroj propagandy, ktorý Kremeľ smeruje na domáce publikum.
V roku 2020 sa slová „rusofóbia“, „rusofóbny“ objavili vo viac ako 30 000 článkoch publikovaných na vyše 4 800 webových stránkach v ruskom jazyku. 2. októbra, po voľbách a následných násilnostiach proti pokojným demonštrantom v Minsku, komentátor bieloruského Sputniku uviedol, že krajiny EÚ sú „totalitné”, a propagujú „pseudodemokratický odpad“. Ich sankcie označil za stredoveké metódy.
Hlasné vyjadrenia sa však týkajú aj oveľa väčších bizarností. Kto je tou bájnou a zlovestnou globálnou silou, ktorá útočí na Kremeľ a jeho spojencov? Britský premiér Boris Johnson? “Liberálni fašisti”? George Soros?
Je to napríklad Greta Thunberg. Portál EUvsDISINFO, oficiálny portál EÚ ktorý informuje verejnosť o dezinformáciách a propagande, už niekoľkokrát písal (1,2) o strachu Kremľa z mladej aktivistky. Podľa logiky prokremeľských dezinfowebov majú jej protesty za klímu predstavovať nebezpečenstvo – obyčajní Rusi by mohli opäť zistiť, že právo na pokojný protest stále existuje. Viac v článku.
Slovenskí konšpirátori sú slabí v matematike, lebo tá neklame
Kým Slovensko bojuje s druhou vlnou pandémie, konšpiračné weby a politici si ďalej žijú vo vlastnom svete. Neustále podceňovanie vážnosti koronavírusu teraz dopĺňajú informačnými nezmyslami o plošnom testovaní.
Minulý víkend sa uskutočnilo druhé, resp. pre niektoré okresy tretie kolo plošného testovania. Aj napriek tomu, že percento pozitívnych sa znížilo, odborníci upozorňujú, že situácia je stále vážna.
Samozvaní odborníci však prišli s vlastným výkladom výsledkov z celoplošného testovania. Podľa zverejnených údajov bolo v druhom kole 0,66% testovaných pozitívnych. Konšpiračné weby z toho usúdili, že všetci títo ľudia sú pravdepodobne falošne pozitívni.
Tieto zavádzajúce tvrdenia vychádzajú z toho, že miera špecificity (presnosť) antigénových testov je podľa článku 99,3%. Takáto interpretácia výsledkov je však chybná.
V prvom rade, miera špecificity je len približná. Na svete ešte nikdy nebola testovaná taká veľká časť populácie, a preto vyvodzovať výsledky sa dá až s presnými dátami. Po prvom kole testov matematici odhadli mieru špecificity na 99,6%, podľa niektorých dokonca ešte viac. Viac v článku.
Rusi sledujú volebné „šialenstvo“ v Spojených štátoch amerických
Ruskí politici i médiá vyjadrili hlboké sklamanie nad výsledkami amerických volieb, spochybňujú ich legitimitu a očakávajú anarchiu. Prezident Vladimír Putin situáciu zatiaľ nekomentuje.
Šéfredaktorka ruskej štátnej spravodajskej televízie Russia Today (RT) Margarita Simonjanová zverejnila na svojom Twitteri status, ktorým spochybnila či by vôbec Rusko malo uznať voľby amerického prezidenta.
Vymenovala niekoľko argumentov vrátane nedostatočnej transparentnosti volebného procesu, nedostatku zahraničných pozorovateľov, zaujatosti médií voči jednému kandidátovi, podozrení z korupcie či prebiehajúcich občianskych protestov.
„Musíte si zo mňa robiť srandu,“ reagovala Simonjanová na hodnotenie medzinárodnej Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OSCE), podľa ktorej boli prezidentské voľby dobre zvládnuté, aj napriek určitým právnym pochybnostiam a logistickým výzvam.
Trochu vtipné je, že na údajne netransparentné voľby upozorňuje prominentná Putinova novinárka, keďže v Rusku sú výsledky známe vopred a videá o podvodoch vo volebných miestnostiach práve z Ruska sú až notoricky známe. Viac v článku.
Dezinformácie o amerických voľbách neutíchajú. Špekulácie sa ľahko šíria cez YouTube
Šírenie dezinformácií na internete neprestáva ani po amerických voľbách. Niektorí internetoví giganti zaviedli opatrenia bojujúce proti falošným správam. Facebook, či Twitter síce prijali určité opatrenia, ale na YouTube je stále možné sledovať videá s dezinformačným, či špekulatívnym charakterom. YouTube sa však obhajuje, že dané videá neporušili ich pravidlá.
Najčastejšie ide o pravicové kanály, ktoré pokladajú výsledok volieb ako sfalšovaný, nelegitímny, či iným spôsobom, zväčša demokratmi, ovplyvnený. Za oprávneného víťaza považujú úradujúceho prezidenta Donalda Trumpa.
Nepodložené tvrdenia o sfalšovaných voľbách šíri napríklad pro-Trumpovský a zároveň konšpirátorský kanál One America News Network. YouTube nereagoval ani na video, ktoré bolo publikované na kanály úradujúceho prezidenta. Ide o šot, kde prezident Trump hovorí, že „v prípade, ak by boli spočítané všetky „legálne hlasy“, vyhral by bez problémov.“ Videá spochybňujúce voľby sa šírili aj na Facebooku, či Twitteri. V porovnaní s týmito platformami však YouTube v ich brzdení zaostáva.
Zakladajúca členka Alethea Group a odborníčka, ktorá sa venuje hoaxom týkajúcich sa volieb tiež pokladá aktivitu YouTube voči dezinformáciám za slabú. Dodáva však, že s videami sa oproti písanému textu pracuje ťažšie. Viac v článku.
Európski aktivisti podali sťažnosť na sledovací nástroj Apple
Skupina aktivistov na čele s Maxom Schremsom podala na nemecké a španielske autority v oblasti ochrany údajov oficiálnu sťažnosť na sledovací kód Apple. Tento nástroj umožňuje mobilným telefónom uchovávať užívateľské dáta bez ich povolenia, čo má byť v rozpore s európskym právom.
Digitálna skupina Noyb považuje sledovací kód Apple za porušenie pravidiel ochrany súkromia v súlade s európskou smernicou o ochrane súkromia a elektronických komunikáciách.
Automaticky generovaný kód, známy pod menom IDFA (Identifikátor pre inzerentov), je uložený v každom iPhone a aktivisti ho porovnávajú so súborom cookie.
Applu a tretím stranám umožňuje sledovať správanie sa užívateľa na internete, čo môže byť následne použité napríklad na personalizované cielenie reklamy. Našimi sťažnosťami chceme presadiť jednoduchý princíp: sledovače sú nezákonné, pokiaľ k nim užívateľ neudelí svojvoľný súhlas.
Podľa slov právnika skupiny Stefana Ressettiho ide o jasné porušenie európskej legislatívy. Odkazuje konkrétne na smernicu Európskej únie, ktorá pre inštalovanie či použitiu tejto informácie vyžaduje užívateľov súhlas. Sťažnosť v mene španielskych a nemeckých užívateľov obdržali španielske a nemecké orgány pre ochranu osobných údajov. Viac v článku.
Malvér ModPie útočí na podnikový softvér
Výskumníci z bezpečnostnej firmy ESET opísali novú hrozbu pre transakcie v reštauráciách a hoteloch – modulárny malvér ModPipe.
Jedná sa o modulárne zadné vrátka, ktoré umožňujú útočníkom prístup ku citlivým informáciám na zariadeniach využívajúcich Oracle MICROS RES 3700 PoS System.
Spomínaný Point-of-Sale softvér beží na zariadeniach v baroch, hoteloch, reštauráciách a pohostinských podnikoch po celom svete. Podľa Oracle ide o najrozšírenejší produkt podobného typu.
ModPipe svojou štruktúrou dokazuje odbornú kvalitu svojich autorov – má niekoľko stiahnuteľných modulov s rôznymi schopnosťami. Útočníci pomocou nich dokážu napríklad aj odšifrovať heslá v databáze alebo získať prehľad o prebiehajúcich procesoch.
Napriek tomu sa útočníkom nedarí získať to najcennejšie, a to údaje z platobných kariet. Zákazníci si tak môžu vydýchnuť. Jediný údaj, ktorý o nich môžu útočníci zistiť, je meno držiteľa platobnej karty. Viac v článku.
Súboj o vakcínu proti Covid-19 pokračuje, štátom pomáhajú aj hackeri
Spoločnosť Microsoft označila tri APT skupiny podporované štátnymi aktérmi, ktorých cieľom sa stalo sedem uznávaných spoločností v odvetví výskumu vakcín a liečby proti ochoreniu Covid-19.
Podľa technologického giganta má ísť o známu ruskú hackerskú skupinu Fancy Bear (APT28, Strontium) a dve severo-kórejské skupiny, Lazarus (Zinc) a Cerium.
Kybernetické útoky mali zasiahnuť doposiaľ neznáme farmaceutické spoločnosti v Kanade, Spojených štátoch amerických, Francúzsku, Indii a Južnej Kórei. Ruskí hackeri sa majú pokúšať o získanie prihlasovacích údajov, prístupu do účtov obetí a krádež citlivých dokumentov.
Využívajú na to metódu password spray, kedy skúšajú jednoduché, široko využívané heslá, a taktiež hrubú silu, čiže automatizované dosádzanie všetkých možných kombinácií. APT skupina Zinc má kradnúť prihlasovacie údaje pomocou imitácie náborárov a rozosielania správ obsahujúcich vymyslené popisy práce. Viac v článku.
Krátko z domova a zo sveta
- Ako by mal Joe Biden reagovať na Trumpove konšpirácie o sfalšovaných voľbách? Mnohí Bidenovi vyčítajú, že sa nesnaží Trumpove obvinenia vyvrátiť. Odborníci však naopak jeho postup schvaľujú a dodávajú, že nedopriať Trumpovi pozornosť, ktorej sa dožaduje, je naopak najlepšou možnou strégiou.
- V reakcii na Trumpove obvinenia o pochybení softwaru na sčítavanie hlasov počas volieb, podalo niekoľko pracovníkov kybernetického oddelenia Ministerstva vnútornej bezpečnosti Spojených štátov výpoveď. Je medzi nimi aj sám riaditeľ tohto oddelenia Christopher Krebs, ktorý naznačil, že Trumpova administratíva na oddelenie od volieb vyvíjala neustály tlak.
- Spoločnosť Microsoft tento týždeň vydala varovanie, že prebiehajúci výskum vakcín proti COVID-19 sa snažia narušiť subjekty z Ruska a Severnej Kórei. Útoky sa údajne zamerali na 7 farmaceutických spoločností z USA, Kanady, Indie, Francúzska a Južnej Kórei.
- Vedec Jaroslav Flegr a lekár Martin Balík poskytli rozhovor ruskej štátnej televízii, ktorá napríklad oslavovala intervenciu do Československa z roku 1968. Obaja Česi sa objavili v programe Vesti neděli (Správy týždňa), ktorého moderátorom je Putinov ústredný propagandista Dmitrij Kiseljov. Výsledkom bola ďalšia ruská reportáž posilňujúca príbeh o tom, ako je Západ v rozklade, zatiaľ čo Putin už koronavírus skrotil.
Ďakujeme, že odoberáte DEZINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!