DISINFO REPORT – 43. týždeň

Vitajte pri čítaní dvadsiateho ôsmeho vydania pravidelného DISINFO REPORTu.Prvého newslettera na Slovensku o dezinformáciách, propagande, informačnej a kognitívnej bezpečnosti a ochrane súkromia online.

Znižovanie emisií podľa Okamuru zničí českú ekonomiku

Český poslanec Tomio Okamura – SPD sa nás opäť snaží presvedčiť o tom, ako nám Európska únia ubližuje. Tentokrát si na to vybral klimatickú dohodu v Európskom parlamente, ktorej cieľom je podľa neho, ako inak, zničenie českej ekonomiky.

Poslanec Okamura operuje s číslami o prepade predaja áut v EÚ za tento rok. Prepad v predaji však pripisuje boju proti CO2, ktorý tu bol aj doteraz a predaj áut v EÚ stúpal.

Nižšia výroba áut je do veľkej miery spôsobená koronakrízou a jej ekonomickými dopadmi. Navyše Okamura zamlčiava, že predaj áut v septembri už stúpol o 3,1%.

Okamura hovorí o CO2 ako o neškodnom plyne, pričom argumentuje tým, že je dôležitý pre fotosyntézu rastlín. Ide o veľmi zjednodušujúci pohľad. “Neškodnosť” CO2 neplatí pre atmosféru, kde tento plyn pomáha vytvárať skleníkový efekt, a tým prehrievanie Zeme. Viac v samotnom debunku.

USA sa nepodieľalo na vytvorení COVID-19

Príspevok zverejnený na portáli megazprávy.cz oboznamuje čitateľa o údajnom expertovi Nikolajovi Mendkovičovi a jeho vyhlásení o tom, že Američania mali pred niekoľkými rokmi v amerických laboratóriach v Kazachstane experimentovať na netopieroch a vyvinúť tak nový typ koronavírusu.

V úvode článku sa však píše, že uvedené údaje sa nedajú objektívne potvrdiť. Nejde pritom len o špekulácie, ale o dezinformáciu z dielne pro-kremeľskej propagandy, ktorá bola debunkovaná ešte v lete tohto roku. Je pravdou, že v Kazachstane bol realizovaný výskum, ktorého cieľom však bol monitoring, zistenie a popísanie infekčných chorôb (vrátane dovtedy nepoznaných typov koronavírusu) prenášaných netopiermi v Kazachstane. Išlo o kolaboratívny projekt realizovaný vedcami z Kazachstanu, USA a Singapuru.

Príspevok obsahuje seriózne obvinenia namierené voči USA: “Je směšné považovat to za náhodu. Zejména s ohledem na skutečnost, že od roku 2015 probíhají ve Spojených státech práce na úpravách koronaviru, který je nebezpečný pro zvířata, tak, aby byl nebezpečný pro člověka.”

Opäť ide o špekulatívnu, ba až klamlivú informáciu. V roku 2015 bol uskutočnený výskum na netopieroch v USA. Jeho cieľom ale bolo zistiť ako dochádza k prenosu vírusu SARS-CoV a MERS-CoV zo zvieraťa na človeka s úmyslom prevencie, teda zabráneniu jeho šírenia. Viac v samotnom debunku.

Plošné testovanie – stav (komunikačnej) núdze

Predstavitelia štátu a jeho inštitúcie dlhodobo nedokážu reagovať na hrozby, ktoré predstavujú dezinformácie a populizmus na sociálnych sieťach. Teraz im to zlomí krk.

Politická kampaň sa dávno presunula na Facebook, kde podľa pokrivených pravidiel ziskuchtivej spoločnosti žije vlastným životom. Nemá na ňu dosah žiadny slovenský regulátor či štátny úradník. Polícii nezostáva nič iné, ako záplavu hoaxov o covide-19 na Facebooku pracne vyvracať, pretože ich divoké šírenie nevie ovplyvniť. Červený telefón, ktorý majú niektorí úradníci k dispozícii, vo Facebooku zdvihne človek z PR, ktorý protistranu uistí, že sa o problém postará.

Posledné voľby do NR SR ukázali, že slovenská stranícka politika zmenu informačného prostredia už čiastočne pochopila. Najmä však neonacisti, populisti a ostatní prospechári, ktorých politickou agendou je dostať sa bez práce ku zdrojom štátu. 

Práve oni pochopili, že na to, aby dosiahli vysoké volebné výsledky, v skutočnosti nemusia robiť vôbec nič užitočné. Stačí, aby na Facebooku konzistentne a dlhodobo útočili na všetko a každého, aby šírili nenávisť a polarizovali spoločnosť. Viac v článku.

Rusko znovu vynaloží milióny na štátnu propagandu. Koľko minie EÚ?

V Rusku nedávno prebehla debata o novom štátnom rozpočte. Podľa návrhu, ktorý z nej vzišiel, plánuje Kremeľ znovu navýšiť prostriedky pre svoje štátne médiá. Tie už dnes dostávajú takmer 1,4 miliardy eur ročne.

Súčasná ruská propaganda a dezinformačné praktiky s ňou spojené sú ďaleko sofistikovanejšie ako ich sovietski predchodcovia. Zmenili sa ich ciele, aj stratégia. Zatiaľ čo sovietska propaganda v minulosti hlavne presviedčala o správnosti sovietskeho socializmu, jej moderná putinovská verzia sa dlhodobo snaží o vytváranie nejednoznačnosti, neistoty a nedôvery, v snahe zneistiť ľudí tak, aby nevedeli komu a čomu veriť.

Ruská propaganda v dnešnej dobe už takisto nemá podobu do očí bijúcich agitačných plagátov či letákov, ktorých zámer je jasný už na prvý pohľad. Aby bola moderná propaganda úspešná sleduje opačnú stratégiu – musí byť čo najskrytejšia, najdiskrétnejšia a čo možno najpodobnejšia realite. Takáto forma je totižto ďaleko uveriteľnejšia a ťažšie odhaliteľná. Vyžaduje čítať medzi riadkami a sústrediť sa na detaily.

Odhalenie takejto propagandy a dezinformácií vyžaduje viac času, úsilia, ako aj finančných prostriedkov. Potrebné zdroje navyše ďalej rastú s neustálym zvyšovaním ruských investícií do týchto aktivít. Ruské vládne príspevky pre štátne médiá, ktoré sú hojne využívaným prostriedkom šírenia ruských pro-vládnych a proti-západných naratívov, napríklad za posledné tri roky neklesli pod 1 miliardu eur. Viac v článku.

Lady Gaga bez podprsenky posiela vo videoklipe tajné posolstvo pre Arménov

Najnovšie si ruská propaganda vymyslela, že extravagantná speváčka Lady Gaga v pesničke zo septembra 2020 o užitočnosti záchranárskej linky 911, varuje pred vojnou o Náhorný Karabach medzi Azerbajdžanom a Arménskom. Arménom v ňom posiela tajné posolstvo.

Technika ako z Jamesa Bonda alebo ešte lepšie zo seriálu Homeland, kde hlavný hrdina Nicholas Brody posiela tajné odkazy teroristom poklepávaním prstov počas televízneho interview.

Čo sa Rusom zachcelo… to sa Rusom prisnilo. Aspoň tak vyzerá ostatná dezinformačná kampaň, do ktorej zatiahli kontroverznú a vždy extravagantne oblečenú speváčku Lady Gaga. Masívne šíriaci sa hoax si všimol portál EuvsDisinfo.

Ruskí hoaxeri totiž masovo šíria, že USA, a teda CIA, cez videoklip nie veľmi podarenej pesničky 911 vysielajú skryté signály a deväť dní pred začiatkom bojov Lady Gaga varuje Arménov pred Azerbajdžanom. Videoklip sa vizuálne inšpiroval sovietsko-arménskym symbolicky štylizovaným filmom Farba granátových jabĺk z roku 1969 a odkazuje na niekoľko jeho scén. Viac v článku.

Trump si s Bidenom a Ukrajinou nedá pokoj. Všetky stopy vedú do Ruska

Americké úrady začínajú vyšetrovať nedávno zverejnené e-maily ohľadom obchodných stykov syna prezidentského kandidáta Joe Bidena – Huntera na Ukrajine a v Číne. Cieľom je zistiť, či ide o pravdivé informácie alebo opäť len o antikampaň namieranú proti jeho otcovi.

Prezidentská kampaň vrcholí a stupňuje sa aj propaganda a diskreditácia protikandidáta. Najnovším prípadom je zverejnená e-mailová komunikácia syna demokratického kandidáta Joea Bidena. Týkať sa má jeho obchodných aktivít na Ukrajine v spoločnosti Burisma. Vyšetrovatelia FBI budú mať plné ruky práce zistiť, či sa v tomto prípade opäť jedná len o ruskú propagandu alebo sú informácie pravdivé.

Hlavným motívom Kremľa by v tomto prípade bolo oslabenie pozície demokrata Bidena v súboji s republikánom Donaldom Trumpom.

Zaujímavé je, že presne pred štyrmi rokmi v tom istom čase krátko pred voľbami sa tiež objavili emaily Demokratickej strany. Následné vyšetrovanie ukázalo, že za hackerom Guccifer 2.0 stála ruská tajná služba GRU. A s najväčšou pravdepodobnosťou o tom vedel aj vtedajší kandidát Donald Trump, ktorého šéf kampane Paul Manafort sa s Rusmi ohľadom kompromateriálov stretol a Trumpov poradca Roger Stone koordinoval zverejnenie emailov na WikiLeaks. Manaforta v roku 2019 aj právoplatne odsúdili. Viac v článku.

Agresívni hoaxeri po Bratislave demonštrujú aj na internete

Slovensko zažíva druhú vlnu pandémie nového koronavírusu. Napriek tomu sa počas víkendu uskutočnila demonštrácia proti epidemiologickým opatreniam, ako aj proti samotnému premiérovi Igorovi Matovičovi. Po tom, ako sa polícií podarilo rozohnať dav, sa podporovatelia a účastníci presunuli do online priestoru.

Populárne stránky, často šíriace konšpiračný obsah, prirovnávali postupy polície k bieloruským protestom, hovorili o policajnej brutalite, či popieraní práva na protest.

Podobný obsah zdieľali najmä členovia parlamentnej strany Kotlebovci-ĽSNS Milan Mazurek, či europoslanec Milan Uhrík, ktorí sa samotnej demonštrácie osobne zúčastnili. Pod ich príspevkami sa hromadili komentáre kritizujúce postup polície, ale aj konšpirácie o zapredaným médiách, ktoré sa snažia tento protest očierniť.

Ako informoval Denník N, zhromaždenie začalo na bratislavskej hlavnej stanici. Išlo najmä o futbalových fanúšikov ultras, ktorí sa postupne, za prítomnosti polície, presunuli pred Úrad vlády SR. K futbalovým fanúšikom sa neskôr pridali prívrženci a podporovatelia ĽSNS.

Protest bol neohlásený a konal sa počas núdzového stavu, kedy platí zákaz zhromažďovania sa nad šesť osôb. Navyše, mnohí z účastníkov sa nesprávali podľa aktuálnych epidemiologických opatrení, a teda nedodržiavali dostatočný odstup, či nemali správne nasadené rúško. Viac v článku.

USA obvinili šesticu ruských rozviedčikov, zodpovedných za globálne hekerské útoky

Americké úrady v pondelok vydali zatykač na šiestich príslušníkov ruskej vojenskej rozviedky. Sú obvinení z účasti na medzinárodných kybernetických útokoch.

Na vznesení obvinenia pracovala FBI počas uplynulých dvoch rokov spolu s niekoľkými súkromnými spoločnosťami ako Google, Cisco, Facebook či Twitter.

O obvinení ruských dôstojníkov informoval asistent generálneho prokurátora pre americkú národnú bezpečnosť, John Demers. „Žiadna krajina nevyzbrojila svoje kybernetické schopnosti tak zlomyseľne a nezodpovedne ako Rusko, ktoré náročky spôsobilo bezprecedentné škody za cieľom získania malých taktických výhod a uspokojenia záchvatov zášti.“

Medzi obvinenými dôstojníkmi sú Jurij Sergejevič Andrienko, Sergej Vladimirovič Detistov, Pavel Valerievič Frolov, Anatolij Sergejevič Kovalev, Artem Valerievič Očičenko a Petr Nikolajevič Pliskin. Viac v článku.

Microsoft vydal kritické aktualizácie nástrojov pre kóderov

Spoločnosť Microsoft k 87 zraniteľnostiam zaplátaným v rámci utorkového Patch Tuesday oneskorene pridala dva kritické updaty. Tie sa týkajú knižnice Windows Codecs a aplikácie Visual Studio Code. Vývojári tak hackerom zahatali možnosť získania vzdialeného prístupu (RCE) k zariadeniu.

Knižnicový bug, označovaný ako CVE-2020-17022, umožňoval útočníkom spustiť škodlivý kód na všetkých verziách Windowsu 10. Zraniteľní neboli všetci užívatelia, ale iba tí, ktorí si stiahli kodek „HEVC from Device Manufacturer“.

Problém nastal v spôsobe, akým kodeková knižnica pracuje so súbormi v pamäti. Zneužitie tejto zraniteľnosti by si však vyžadovalo špecificky upravený a pripravený súbor.

Bezpečné verzie kodeku sú 1.0.32762.0 a vyššie. Patch bude inštalovaný automaticky. Viac v článku.

British Airways za ukladanie citlivých údajov v nezašifrovanom texte zaplatia 20 miliónov

Britský Informačný úrad (ICO) vydal nekompromisné rozhodnutie – aerolinke British Airways udelil pokutu v bezprecedentnej výške 20 miliónov libier (22 miliónov eur).

Letecká spoločnosť British Airways sa dopustila porušenia zásad bezpečnosti a zodpovednosti, ktoré vyplývajú zo Všeobecného nariadenia o ochrane osobných údajov (GDPR).

Vyšetrovanie ukázalo, že poškodených malo byť takmer 430 tisíc osôb, spomedzi ktorých mali svoje zastúpenie nielen zákazníci, ale aj samotní zamestnanci spoločnosti.

Podľa slov komisárky Elizabeth Denham, národný letecký dopravca neprijal primerané opatrenia na zabezpečenie ochrany osobných a finančných údajov. Únik dát súvisí s incidentom z júna 2018 kedy sa spoločnosť stala predmetom kybernetického útoku neznámeho páchateľa. Viac v článku.

Krátko z domova a zo sveta

  • Americké ministerstvo spravodlivosti pred pár dňami podalo protimonopolnú žalobu na Google. Spoločnosť čelí obvineniam zo zneužívania svojho monopolného postavenia na trhu za účelom potlačenia konkurencie. Obvinenia pritom prichádzajú len niekoľko dní pred americkými prezidentskými voľbami. Môžeme ich tak vnímať ako isté politické gesto zo strany súčasnej administratívy. Prezident Trump totiž svojim voličom už dávno sľúbil, že aktívne zakročí proti spoločnostiam, ktoré podľa jeho slov „potláčajú konzervatívne hlasy“. Žaloba na Google má byť zjavne dôkazom plnenia tohto sľubu.
  • Twitter začiatkom týždňa pozastavil činnosť niekoľkých falošných účtov, ktoré sa vydávali za afroamerických voličov prezidenta Trumpa. Ich aktivitu Twitter odhalil vďaka tomu, že všetky používali tú istú frázu „Áno, som černoch a volím Trumpa“ („YES IM BLACK AND IM VOTING FOR TRUMP“). Podľa hovorcu sociálnej siete dané účty porušili pravidlá spoločnosti, ktoré majú za cieľ bojovať proti manipulácii s informáciami a šíreniu dezinformácií.
  • Podľa denníka The Wall Street Journal Mark Zuckerberg v roku 2017 schválil zmenu facebookových algoritmov tak, aby po novom zámerne brzdili popularitu progresívnych spravodajských kanálov, medzi ktoré patril napríklad aj portál Mother JonesTen kvôli zavedeným algoritmom údajne prichádzal o400- až 600-tisíc dolárov ročne. Facebook už klasicky odmietol, že by svojim rozhodnutím chcel niekoho úmyselne poškodiť a že za straty Mother Jones ani iných sa necítia osobne zodpovední. 
  • Tento týždeň sa musela čínska firma Huawei vyrovnať s ďalšou ranou. Najväčšia česká oligarchická skupina PPF, ktorá bola u našich susedov niekoľko rokov hlavným motorom čínskeho vplyvu, sa rozhodla, že na výstavbe českej 5G siete nebude spolupracovať s Huawei, ako pôvodne plánovala, ale so švédskou spoločnosťou Ericsson. Česká republika je tak ďalšou európskou krajinou, ktorá Huawei z budovania svojej 5G siete vylúčila.
  • Od 7. októbra obmedzil Facebook šírenie príspevkov časopisu Zem a vek. Rozhodol sa tak kvôli opakovanému zdieľaniu nepravdivých informácií. Odvtedy počet interakcií na príspevok tohto časopisu klesol oproti prvým deviatim mesiacom roka o viac ako 70 %. Po dlhej dobe tak Facebook v boji proti dezinformáciám učinil krok správnym smerom.
  • Podľa najnovších analýz sa ruské subjekty snažia aj tento rok opäť zasahovať do blížiacich sa amerických prezidentských volieb. Tento rok sú však ich aktivity ďaleko sofistikovanejšie a ťažšie odhaliteľné než tie z roku 2016. Pre slobodu politických procesov v USA tak predstavujú ešte závažnejšiu hrozbu.  

Ďakujeme, že odoberáte DEZINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov a magisterského stupňa Prekladateľstva a tlmočníctva anglického jazyka na Masarykovej univerzite v Brne | Zaujíma sa najmä o históriu a aktuálne politické dianie v anglofónnych krajinách, ako aj o politické a lingvistické aspekty propagandy a jej nástrojov. Kontakt: nikoleta.nemeckayova@infosecurity.sk