DISINFO REPORT – 37. týždeň

Vitajte pri čítaní dvadsiateho druhého vydania pravidelného DISINFO REPORTu.Prvého newslettera na Slovensku o dezinformáciách, propagande, informačnej a kognitívnej bezpečnosti a ochrane súkromia online.

Novinky posledného týždňa:

Švédsko ako arabská krajina?

Článok obsahuje citácie dánskej poslankyne Marie Krarupovej z DĽS. Táto strana na svojej webovej stránke otvorene hovorí, že jej prioritami sú zabezpečenie bohatstva pre dánskych občanov, riešenie imigrácie, podpora národnej kultúry, bezpečnosť, nezávislosť (v opozícii voči EÚ) a sama sa označuje za pravicovú stranu.

Text je takmer úplne zložený zo subjektívnych hodnotových súdov dánskej poslankyne. Fakticky pravdivá informácia je, že v Malmö sú getá a kriminalita, ale to je problémom mnohých miest, nie len Malmö.

Faktografická informácia je aj to, že vo Švédsku je približne milión Moslimov, pričom niektorí sú aj v politických stranách.

Podľa štatistík z konca roku 2017 žije vo Švédsku 8,1% moslimov, čo je asi 810 000 ľudí. Či je to približne milión necháme na posúdenie čitateľom. Medzi nimi sú však aj moslimovia z Bosny a Hercegoviny, Kosova či Albánska.

Celý fenomén migrácie sa Krarupová snaží stereotypne vtesnať do pojmov ako islamizácia (tú v texte explicitne nepoužíva, ale naráža na ňu predkladanými tvrdeniami), kriminalita a getá vo Švédsku. Tisíce ľudí tak spája s týmito negatívnymi sociálnymi prejavmi bez ohľadu na vnútornú heterogenitu migrantov, ktorí netvoria jednu monolitnú skupinu, ako sa nám Krarupová pomocou generalizácie snaží povedať.

V článku dominujú hodnotové súdy danej poslankyne, ktorá bez faktov hodnotí švédsku migračnú politiku ako „laxnú a slabú“, migráciu ako „nebezpečnú“. Krarupová prezentuje neurčité frázy ako keď Švédsko „prestane byť Švédske“ a „stane sa arabským Stredným východom“. Využíva pritom nepodložené predpovede budúcnosti. Viac v samotnom debunku.

Ovčáček a Black Lives Matter

Článek pochází z portálu sputnik.cz, jenž ve své minulosti častokrát publikoval zavádějící a problematický obsah. Samotný článek využívá několika zdrojů, avšak veškeré zdroje (až na twitterový účet Jiřího Ovčáčka) jsou opět ze stejného zpravodajského webu.

Článek udává, že zastupitelé Seattlu chtějí úplně zrušit policejní sbor, což není přesné. Někteří zastupitelé v Seattlu opravdu volají po kompletním zrušení policejního sboru, avšak aktuálně byly schváleny škrty v rozpočtu, které povedou k propuštění stovky policistů, zrušení jízdní policie společně se snížením rozpočtu pro SWAT tým.

Příštím rokem by se škrty měly pohybovat až okolo 50%, s čímž by policie údajně přišla o call centrum tísňové linky 911 společně s civilními zaměstnanci, kteří dohlížejí po celém městě na řádné parkování. Peníze získané z těchto škrtů mají jít na preventivní komunitní programy, jako např. programy pro mladistvé či podpora bydlení pro sociálně slabší. Viac v samotnom debunku.

Ruská facebooková diplomacia

Spočítali sme 16.359 príspevkov štyroch zahraničných zastupiteľských úradov, ktoré pôsobia na Slovensku. Výsledky neprekvapili.

Verejná diplomacia je legitímnou aktivitou každej krajiny. Na rozdiel od diplomacie klasickej, kde medzi sebou komunikujú diplomati, jej verejná forma má vplývať dlhodobo a plošne na spoločnosti cudzích štátov. Môže to robiť napríklad, aby zvýšila atraktivitu svojej krajiny, jeho kredibilitu a pochopenie zahraničnopolitických cieľov.

Tomuto spôsobu komunikácie sa hovorí aj „biela propaganda“ – aktér je známy, neskrýva svoj pôvod ani zámer a informácie sú v zásade pravdivé a nešírené s cieľom škodiť.

Pomocou dát od Facebooku sme zrátali počet príspevkov Ruského Veľvyslanectva na Slovensku a porovnali ich s inými zastupiteľskými úradmi veľkých krajín Európskej Únie, ktoré pôsobia na slovenskom Facebooku. Viac v článku.

Facebook týždeň pred americkými voľbami nepustí nové politické reklamy

Kvôli pandémii sa gro americkej predvolebnej kampane presunulo na internet. To však prináša väčší priestor pre šírenie dezinformácií, ktoré nakoniec môžu výrazne ovplyvniť výsledok volieb.

Práve preto Facebook zavadza sériu opatrení, ktoré majú za cieľ spomaliť šírenie dezinformácií a chaosu na ich platforme.

Jedno z opatrení sa týka zákazu pridávania nových politických reklám v priebehu posledného týždňa pred volebným dňom, ktorý pripadá na 3. novembra. Podľa Facebooku, by malo práve to obmedziť šírenie falošných obvinení v rozhodujúcej fáze kampane. Predstavitelia spoločnosti uviedli, že súčasťou by malo byť aj odstraňovanie dezinformácií ohľadom COVID-19. Viac v článku.

Trump šíri ruský hoax, že voľby na diaľku budú zmanipulované

V Spojených štátoch ide pred prezidentskými voľbami do tuhého. Zahraniční aktéri sa snažia ovplyvniť výsledky volieb, zatiaľ čo Donald Trump im to značne uľahčuje. Najnovšie šíri hoax, ktorý mu nepotvrdila ani jeho vlastná tajná služba.

Už v júli začal Donald Trump šíriť informáciu, že voľby na diaľku budú sfalšované, a že by ľudia nemali dôverovať voľbám poštou. Za falšovaním volieb na diaľku by mala stáť Čína spolu s Ruskom.

Túto informáciu silne pretláča do éteru aj generálny prokurátor William Barr, ktorý ľudí už niekoľkokrát odhováral od hlasovania na diaľku. Republikáni veria, že poštou volia väčšinou Demokrati, čo by mohlo v konečnom dôsledku prispieť k Trumpovej porážke. Viac v článku.

Rusko platí novinárov na voľnej nohe, aby šírili dezinformácie

Ruská trolia farma, ktorá zasahovala do amerických volieb 2016, je znovu aktívna. Sociálne siete zaznamenali profily a stránky s napojením na ruskú Agentúru pre výskum internetu (IRA), a spolu s ňou aj ďalšie dezinformačné kampane.

Začiatkom minulého týždňa priniesli viaceré zahraničné médiá informáciu, že Moskva opätovne zasahuje do americkej predvolebnej kampane. Cieľovou skupinou majú byť ľavicoví voliči, ktorých sa ruská IRA snaží odvrátiť od demokratického kandidáta na prezidenta Joe Bidena a tým znížiť počet voličov, ktorí by mohli ohroziť Trumpove znovuzvolenie.

Facebook spolu s Twitterom vymazali niekoľko účtov a stránok aktívnych od mája tohto roku s evidentným napojením na agentúru IRA. Dezinformačné profily a stránky cielili nielen na ľavicových voličov v USA – pokúšali sa ovplyvniť aj britskú politiku a dotkli sa i Egypta či Alžírska. Sieť účtov a stránok na Facebooku mala okolo 14 000 sledovateľov. Sociálnym platformám sa podarilo odhaliť tieto nekalé aktivity vďaka informácii od FBI. Viac v článku.

Globálni hráči varujú pred novou vlnou známeho malvéru Emotet

Francúzsko, Japonsko a Nový Zéland v priebehu septembra zaznamenali zintenzívnené útoky známeho malvéru Emotet, ktorý je aktívny najmä skrz phishingové kampane a cieli na vybrané spoločnosti a vládne agentúry.

V prípade všetkých troch krajín mala kampaň viaceré spoločné prvky – prostredníctvom emailových príloh šlo buď o šírenie dokumentov .doc, alebo zaheslovaných ZIP súborov. Špecifickým znakom Emotetu je schopnosť rozosielať spam v odlišných prekladoch, preto nenarazil ani ja jazykovú bariéru.

„E-maily obsahujú škodlivé prílohy alebo odkazy, ktoré si má prijímateľ stiahnuť,“ uviedol novozélandský CERT. „Tieto odkazy a prílohy môžu vyzerať ako originálne faktúry, finančné dokumenty, informácie o preprave, životopisy, naskenované dokumenty alebo informácie o COVID-19, ale sú falošné.“ Viac v článku.

Pentagon potvrdil kontroverznú obrannú dohodu s Microsoftom

Americké ministerstvo obrany ukončilo prehodnocovanie návrhov k projektu Joint Enterprise Defense Infrastructure (JEDI). Pentagon v zverejnenej správe potvrdil, že najlepšou voľbou pre naplnenie 10-miliardovej zákazky je aj naďalej spoločnosť Microsoft.

Cieľom JEDI je systémová modernizácia informačnej a komunikačnej infraštruktúry obrannej zložky štátu. Nový dodávateľ širokej škály cloudových služieb by mal s armádou spolupracovať po obdobie minimálne jednej celej dekády.

„Oceňujeme, že po dôkladnom preskúmaní Ministerstvo obrany potvrdilo, že ponúkame tú správnu technológiu a najlepšiu hodnotu. Sme pripravení pustiť sa do práce a zabezpečiť, aby tí, ktorí slúžia našej krajine, mali prístup k tejto veľmi potrebnej technológii,“ komentoval úspech hovorca Microsoftu Frank X. Shaw. Viac v článku.

USA posilnia obranu svojich vesmírnych systémov pred kyberútokmi

Spojené štáty americké v piatok zverejnili už piatu Smernicu o vesmírnej politike (SPD-5) – tentokrát s odporúčaniami, ktoré majú ochrániť vesmírne operácie pred kybernetickými útokmi. Americkí predstavitelia sa tak snažia zabrániť narušeniu svojich vesmírnych systémov, vrátane riadiacich stredísk, satelitov, vesmírnych staníc či kozmických lodí.

Nová vesmírna smernica nepredpokladá žiadne prevratné opatrenia. Vláda plánuje do kybernetickej obrany vesmíru implementovať súbor osvedčených postupov z iných priemyselných odvetví.

Za mimoriadne dôležité považuje predovšetkým to, aby bezpečnostné tímy vedeli na incidenty reagovať na diaľku, keďže fyzický prístup k väčšine vesmírnych zariadení nie je v reálnom čase možný. Vesmírne systémy by mali byť vyvíjané tak, aby neustále monitorovali, predvídali a prispôsobovali sa kybernetickým aktivitám. Viac v článku.

Krátko z domova a zo sveta

  • Online repozitár GitHub sa počas pandémie stal jedným z mála zdrojov necenzurovaných informácii o šíriacom sa koronavíruse, ku ktorým mali obyvatelia Číny prístup. Teraz sa ale dostal do hľadáčika čínskej vlády. Používanie zahraničných sociálnych sietí ako Facebook či Twitter je v Číne už niekoľko rokov zakázané a domáce platformy ako WeChat a Weibo sú prísne kontrolované čínskou vládou. To do veľkej miery obmedzuje prístup čínskych obyvateľov k necenzurovaným informáciám. Počas pandémie sa preto práve GitHub stal dôležitým zdrojom takýchto informácií. Po zahájení uvoľňovania protipandemických opatrení sa však táto platforma dostala do pozornosti čínskej vlády, ktorá zadržala niekoľko prispievateľov na základe obvinení z podnecovania nenávisti a nepokojov. Zvyšní prispievatelia následne, kvôli obavám o svoju osobnú slobodu, databázu necenzurovaných informácií o koronavíruse z platformy odstránili.
  • Nový film Mulan z dielne Disney čelí v posledných dňoch medzinárodnej kritike a bojkotu, kvôli tomu, že sa na filme mimo iných podieľali aj štyri vládne propagandistické oddelenia pre oblasť čínskej provincie Sin-ťiang. Táto provincia je domovom moslimskej menšiny Ujgurov, ktorí sú už dlho obeťami striktných čínskych asimilačných politík a útlaku. Spomínané oddelenia pravidelne spolu s vládou popierajú porušovanie ľudských práv Ujgurov. Štúdio Disney s týmito oddeleniami nielen spolupracovalo, ale dokonca im v záverečných titulkoch filmu vyjadrilo poďakovanie za spoluprácu. To pobúrilo mnohých politikov, organizácie na ochranu ľudských práv, ale aj bežných občanov rôznych krajín, ktorí vyzývajú na bojkot filmu.
  • Čína oficiálne spustila vládnu inciatívu, ktorá má za cieľ vytvoriť celosvetovo platné pravidlá ochrany osobných údajov. Táto snaha reaguje na nedôveru vládnych predstaviteľov rôznych krajín sveta voči čínskym technológiám, ktorá vyvrcholila rozhodnutím niekoľkých štátov vylúčiť čínsku firmu Huawei z budovania národných 5G sietí.
  • Prezident Trump objavil novú zbraň, ktorá mu má dopomôcť k znovuzvoleniu v blížiacich sa prezidentských voľbách – je ňou YouTube. Po rozkoloch s Twitterom a Facebookom musel totiž Trump hľadať novú miesto, kde môže efektívne osloviť svojich potenciálnych voličov. Na rozdiel od svojho protivníka, Joea Bidena, sa Trump rozhodol neinvestovať do reklám na televíznych kanáloch a radšej svoju kampaň propaguje cez YouTube. Týmto krokom chce kampaň zacieliť najmä na mladších voličov, ktorí televíziu sledujú čoraz menej a naopak trávia veľkú časť svojho voľného času pozeraním videí na YouTube. 
  • Bývalý minister vnútornej bezpečnosti Spojených štátov, Brian Murphy, obvinil vedúcich vládnych predstaviteľov, že nevenujú pozornosť hrozbám zo strany Ruska a skupín hlásajúcich nadradenosť bielej rasy. Namiesto toho sa vraj títo predstavitelia venovali záujmom prezidenta Trumpa. Hovoril dokonca o zámernom skresľovaní bezpečnostných analýz, na základe ktorých sa určujú priority bezpečnostnej politiky USA.       
  • Tento týždeň bolo zverejnené druhé vydanie správy The Kremlin’s Influence QuarterlyToto vydanie sa zameralo predovšetkým na neblahé účinky ruského vplyvu v oblasti ekonomiky, médií, náboženstva a politiky, ako aj na ruskú odpoveď na pandémiu COVID-19. Celú správu nájdete tu.

Ďakujeme, že odoberáte DEZINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov a magisterského stupňa Prekladateľstva a tlmočníctva anglického jazyka na Masarykovej univerzite v Brne | Zaujíma sa najmä o históriu a aktuálne politické dianie v anglofónnych krajinách, ako aj o politické a lingvistické aspekty propagandy a jej nástrojov. Kontakt: nikoleta.nemeckayova@infosecurity.sk