DISINFO REPORT – 33. týždeň

Vitajte pri čítaní osemnásteho vydania pravidelného DISINFO REPORTu.Prvého newslettera na Slovensku o dezinformáciách, propagande, informačnej a kognitívnej bezpečnosti a ochrane súkromia online.

Novinky posledného týždňa:

Cieľom pomoci EÚ nie je vytvoriť superštát

Článok, v ktorom sa autor zaoberá kritikou EÚ a jej snahám vytvoriť prostredníctvom po-koronavírusovej finančnej pomoci členským štátom superštát, bol publikovaný agentúrou Sputnik.

Informácie ohľadom snahy zaviesť dane na úrovni EÚ sú vytrhnuté z kontextu a prezentované neobjektívne. Áno, na pôde Európskej komisie sa naozaj rieši, že by sa po-koronavírusové pôžičky splácali aj z európskych daní – menovite z novej ekologickej a digitálnej dane. Avšak autorove podanie evokuje, že túto daň budú musieť platiť všetci obyvatelia členských štátov, čo nie je pravda.

Autor používa naratív “superštátu”, kedy tvrdí, že sa EÚ postupnými krokmi a zavádzaním daní na celoeurópskej úrovni snaží vytvoriť superštát, ktorý by prispel k obmedzovaniu suverenitu jednotlivých štátov.

Zdroje, na ktoré autor odkazuje, sú vo väčšine prípadov opäť len články z portálu Sputnik, ktorý publikuje konšpiračné teórie, ale tiež pro-ruské a anti-EÚ názory. Samotný nadpis je clickbait, ktorého cieľom je vyvolať negatívne emócie ohľadom EÚ, na čo nadväzuje samotný článok. Viac v samotnom debunku.

O poľských prezidentských voľbách a „Varšavskej kaviarni“

Predmetný článok informuje o výsledkoch nedávnych prezidentských volieb v Poľsku. Autor však samotné voľby zjednodušuje len na akýsi stret konzervatívnej a liberálnej kultúry, pričom pri liberalizme nešetrí expresívami.

Napriek tomu, že článok fakticky informuje o nedávnych Poľských prezidentských voľbách, v texte sa vyskytuje niekoľko problematických tvrdení.

Autor napríklad tvrdí, že v prípade, ak by voľby vyhral Trzaskowski, znamenalo by to „výrazné oslabenie V4, ak nie dokonca až rozpad.“ Toto je značne prehnané, ničím nepodložené a špekulatívne tvrdenie, nakoľko nič nenasvedčuje tomu, že by Trzaskowski akokoľvek plánoval oslabiť Vyšehradskú štvorku.

Celý článok sa nesie v duchu takzvanej „my verzus oni“ mentality, čiže tendenciou rozdeľovať komplexné celky, v tomto prípade Poľskú spoločnosť, na dve časti, kedy jedna je protikladom druhej. Autor tak vytvára falošných nepriateľov a otvorene útočí na „tých druhých“. Viac v samotnom debunku.

Dezinformácie v praxi: Ich vplyv na dôveru občanov v média a vybrané politické inštitúcie

Aký je vzťah medzi čítaním dezinformačných portálov a dôverou občanov v médiá a štátne inštitúcie? O negatívnom vplyve dezinformácií na konšpiračných weboch sa toho od Brexitu a zvolenia Trumpa v roku 2016 napísalo mnoho.

Nie je prehnané konštatovať, že len máloktorá téma z oblasti politiky a sociálnych sietí  si v poslednej dobe vyslúžila medzi akademikmi, analytikmi, novinármi, či samotnými politikmi takú pozornosť , ako práve spomínaný fenomén. Viac v článku.

Pandémia koronavírusu neslúži na nastolenie diktatúry

Analyzovaný článok prezentuje postup svetovej pandémie koronavírusu, ktorý rozdeľuje do siedmich vývojových štádií. Tie na seba nadväzujú a majú byť súčasťou plánu nastolenia akejsi svetovlády. Prevládajú autorove subjektívne názory a jeho vlastné predikcie budúcnosti. V článku sú prítomné typické znaky konšpiračných teórií.

Autor vo svojom článku využíva niekoľko zdrojov, avšak dominantné myšlienky, ktoré určujú charakter správy, necháva bez dôkazov a v rovine vlastných dojmov. Pár odzdrojovaných informácií odkazuje raz na stránku Hlavné správy, dvakrát na stránku Bádateľ (kde bol publikovaný aj analyzovaný článok) a raz na The Guardian.

Na konci autor odkazuje na zdroj Off-Guardian.org. Podľa Media Bias Fact Check je stránka Off-Guardian konšpiračná, pseudovedecká a šíri pro-kremeľskú propagandu a konšpiračné teórie. Viac v článku.

WhatsApp pridáva tlačidlo pre instantné overenie pravdivosti správ

WhatsApp predstavuje nový nástroj na boj s dezinformáciami. Viackrát preposlané správy bude možné jediným kliknutím vyhľadať a tým zistiť ich pravdivosť.

Vedľa preposielaných správ sa bude zobrazovať ikonka lupy. Po jej otvorení sa užívateľovi automaticky vyhľadajú na Google relevantné informácie. Spoločnosť tým zjednoduší overovanie správ.

Užívateľ napríklad dostane od priateľa preposlanú správu, že pitie vody s cesnakom lieči koronavírus. Vedľa článku sa bude nachádzať ikonka lupy, na ktorú je potrebné jednoducho kliknúť. Následne sa užívateľovi zobrazia správy napríklad od Svetovej zdravotníckej organizácie či rôznych fact-checkingových organizácií, ktoré v tomto prípade správu vyvrátia. Viac v článku.

Chvália Kremeľ a zarábajú na tom

Až sedem z desiatich najsledovanejších pobaltských rusko-jazyčných YouTube kanálov je poplatných Kremľu. Rusko ich oficiálne neorganizuje, no z kritiky troch pobaltských krajín a velebenia Moskvy si urobili slušný biznis model.

Oddelenie Digital Forensic Research Lab (DFRLab) spadajúce pod think-tank Atlantic Council sa zaoberá analyzovaním šírenia dezinformácií v informačnom priestore.

Od januára 2019 do júna 2020 DFRLab sledovala šírenie a popularitu YouTube videí o politickom a spoločenskom dianí v pobaltských krajinách. Vo svojom monitoringu sa zamerali len na rusko-jazyčné kanály. Viac v článku.

Krátko z domova a zo sveta

  • Facebook stiahol príspevok prezidenta Donalda Trumpa, ktorý porušoval pravidlá sociálnej siete proti zdieľaniu dezinformácií o koronavíruse. Príspevok obsahoval video z rozhovoru v talk show Fox & Friends, v ktorom Trump tvrdil, že deti sú „takmer imúnne“ proti novému koronavírusu. Taktiež tweet, ktorý uverejnil účet @TeamTrump prezidentovej kampane, bol neskôr odstránený.YouTube podnikol rovnaké kroky. Pôvodný rozhovor však zostáva k dispozícii na stránke Fox News. Trumpova kampaň obvinila spoločnosti zo zaujatosti voči prezidentovi. 
  • Aj keď existujú náznaky, že Facebook zasiahne proti prezidentovi D. Trumpovi v prípade porušenia pravidiel sociálnej siete, prepustenie zamestnanca, ktorý zhromaždil dôkazy, že pravicovo orientované stránky majú na platforme preferenčné postavenie z hľadiska obmedzenia kontroly faktov, naznačuje niečo iné. „Myslím si, že smerujeme k problematickému scenáru, keď sa Facebook bude používať na agresívne podkopávanie legitimity amerických volieb spôsobom, ktorý v histórii nikdy nebol možný,“ napísal jeden zo zamestnancov Facebooku. Hoci Facebook tvrdí, že vyčlenil viac zdrojov na to, aby sa vyhol podobnému zlyhaniu ako počas volieb v roku 2016, niektorí zamestnanci sa domnievajú, že to nebude stačiť. Viac v článku.
  • Facebook odstránil skupinu konšpiračného hnutia QAnon s viac ako 200 000 členmi. QAnon je sprisahenecká teória, podľa ktorej rozsiahla štátna sieť vládnych, obchodných a mediálnych činiteľov vedie tajnú vojnu proti Donaldovi Trumpovi. Existuje však veľa ďalších skupín hnutia QAnon, ktoré sú na platforme stále aktívne. Reuters uvádza, že skupina „prekročila hranicu“ v oblasti šikanovania, obťažovania, nenávistných prejavov a zdieľania potenciálne škodlivých dezinformácií. K podobnému kroku sa pridali aj sociálne siete Tiktok či Twitter.
  • Facebook a ďalšie sociálne siete manipulujú s našimi osobnými údajmi. Používajú tzv. “Dark Patterns”, aby nás donútili k poskytnutiu ďalších údajov. Facebook si je v rámci svojej existencie vedomý škandálov spojených so zneužívaním údajov. Už minulý rok zaplatil pokutu vo výške 5 miliárd dolárov za „klamlivé tvrdenia o schopnosti spotrebiteľov kontrolovať svoje súkromie a osobné údaje“. Tieto taktiky však, podobne ako ďalšie sociálne siete, využíva dodnes a spôsob, akým je spravované naše súkromie na sociálnych sieťach, nikdy nebolo viac mätúce.
  • V Bielorusku prostestujú tisíce ľudí kvôli výsledkom prezidentských volieb. Úrady reagovali policajným násilím, výpadkom internetu a hromadným zadržiavaním novinárov a demonštrantov. Nebývalé nepokoje v Bielorusku sú znásobené zložitým dezinformačným prostredím, pričom jeho domáce a vonkajšie zdroje boli aktívne v období pred voľbami a sú aktívne aj dnes. Bieloruské médiá taktiež označili Sviatlanu Tsikhanouskayu, Máriu Kalesnikavu a Veraniku Tsepkalu, ktoré sa odvážili spochybniť A. Lukašenka, za európske feministky, ktoré sa snažia zničiť bieloruské hodnoty. Tieto vládou kontrolované médiá tiež obvinili rôzne európske krajiny zo snahy o zničenie bieloruskej štátnosti. Viac sa dočítate v článku.
  • Bieloruská vláda sa stala terčom kritiky ľudskoprávnych organizácií za rozsiahle výpadky internetu a zdá sa, že úmyselne vypla internet kvôli protestom a rastúcim sociálnym nepokojom počas kontroverzných volieb. Prebiehajúce odstavenie ešte viac rozvírilo nespokojnosť obyvateľov s výsledkami volieb, po ktorých prezident A.Lukašenko vyhral už šieste volebné obdobie. Opoziční kandidáti a demonštranti tvrdia, že voľby boli zmanipulované a výsledky sú nelegitímne.
  • Vedci tvrdia, že v dôsledku dezinformácií súvisiacich s pandémiou koronavírusu v prvých troch mesiacoch tohto roku mohlo globálne zomrieť najmenej 800 ľudí. Štúdia uverejnená v American Journal of Tropical Medicine and Hygiene tiež odhaduje, že asi 5800 ľudí bolo prijatých do nemocnice v dôsledku nepravdivých informácií na sociálnych médiách. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) už dávnejšie uviedla, že „infodémia“ okolo COVID-19 sa šíri rovnako rýchlo ako samotný vírus, pričom konšpiračné teórie, fámy a nepravdivé informácie prispievajú k úmrtiam a zraneniam.
  • Overený účet na Twitterisa vydával za jedného z najvyšších predstaviteľov Svetovej zdravotníckej organizácie, konkrétne za Dr. Jaouad Mahjoura. Účet nedávno tvrdil, že Trumpova administratíva bude testovať vakcínu proti koronavírusu na čiernych Američanoch bez ich vedomia alebo informačného súhlasu. Ide o jeden z novších príkladov snahy útočníka/kov podporiť napätie v USA v súvislosti s otázkami, ako sú vakcíny a rasizmus. Tweety zahŕňali rasistické výrazy proti čiernym Američanom a naznačovali, že USA lobovali WHO, aby testovali svoje vakcíny na väzňoch, prisťahovalcoch a čiernych Američanoch. Twitter pozastavil účet po tom, čo zástupcovia WHO informovali novinárov, že daný účet nepatrí Dr. Mahjourovi. 

Ďakujeme, že odoberáte DEZINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov a magisterského stupňa Prekladateľstva a tlmočníctva anglického jazyka na Masarykovej univerzite v Brne | Zaujíma sa najmä o históriu a aktuálne politické dianie v anglofónnych krajinách, ako aj o politické a lingvistické aspekty propagandy a jej nástrojov. Kontakt: nikoleta.nemeckayova@infosecurity.sk