DISINFO REPORT – 23. týždeň

Vitajte pri čítaní ôsmeho vydania pravidelného DISINFO REPORTu. Prvého newslettera na Slovensku o dezinformáciách, propagande, informačnej a kognitívnej bezpečnosti a ochrane súkromia online.

Novinky posledného týždňa:

Prezident Trump na Facebooku a Instagrame „velebí násile.“ Zuckerberg mlčí

Kým v USA zomrelo na covid-19 viac ako sto tisíc ľudí a mesto Minneapolis sužujú násilné protesty potom, ako policajt pri zatýkaní zavraždili afroamerična, prezident Trump podpísal nariadenie o odobratí právnej ochrany sociálnym sieťam.

Roztržka s prezidentom Spojených štátov začala potom, keď Twitter, ktorého je azda najprominentnejším užívateľom práve prezident Trump, po prvý raz umiestnil pod jeho príspevok upozornenie o nepravdivosti výroku. Ide o bezprecedentný prípad, ktorý u autoritatívneho prezidenta a jeho spolupracovníkov vyvolal ostrú reakciu. 

Nariadenie však nemá podľa právnych expertov páky, aby si efektívne vynútilo dodržiavanie stanovených pravidiel, no môže slúžiť ako predloha na vývoj podobnej legislatívy v budúcnosti. Podľa niektorých má ísť o varovanie Markovi Zuckerbergovi, aby za žiadnch okolností nepristúpil na fact-checkovanie výrokov politikov, tak ako to teraz ukazuje Twitter. Viac v článku.

Tento komentár od Victora Breinera vyšiel aj na portáli Aktuality.sk.

Ako americká konšpiračná teória o pedofiloch a okultizme prenikla vďaka koronavírusu aj na Slovensko

Ak ste aktívni na sociálnych sieťach, určite ste narazili na množstvo domnienok a konšpiračných teórií o pôvode nového koronavírusu. Okrem niektorých štátnych predstaviteľov či alternatívnych „médií“ ich však pod tajomným názvom QAnon rozširuje aj svojrázna skupina amerických konšpiračných teoretikov.

QAnon začal ako extrémne pravicová konšpiračná teória s pôvodom v Spojených štátoch amerických.

Za svetovým poriadkom vidí sprisahaneckú tieňovú vládu (tzv. Deep state), ktorá vychádza z temných okultistických kruhov a ťahá nitkami domáceho a medzinárodného diania – politického, ekonomického, aj kultúrneho.

Do tejto skupiny sprisahancov údajne patria politici (výlučne z kruhov liberálov a demokratov), boháči, ale aj hollywoodske hviezdy, ktoré majú spoločne prevádzkovať pedofilné seansy a bažiť po moci. Viac v článku.

Maďarské opatrenia v boji proti COVID-19 alebo len zásterka pre upevnenie moci

V súčasnom boji proti pandémii sú štáty nútené pristúpiť k mimoriadnym opatreniam a prijímať nové zákony. Za chaotických okolností sa môže stať, že niektoré krajiny zneužijú svoju moc a presadia legislatívne zmeny ohrozujúce právny štát a základné demokratické princípy. Snaží sa Maďarsko skutočne bojovať proti pandémii alebo mu ide o coup d’État?

Koncom marca prijal maďarský parlament kontroverzný „zákon na ochranu pred koronavírusom“, ktorý opozícia a kritici nazvali „Splnomocňujúci zákon“, keďže povoľuje vládnej strane Fidesz a jej predsedovi, Viktorovi Orbánovi, vládnuť na základe nariadení neobmedzene.

Za bežných okolností je na presadenie vládneho nariadenia potrebný súhlas parlamentu, ktorý má na prerokovanie po dobu 15 dní. Nový zákon však povoľuje Orbánovi predĺžiť možnosť vládnutia bez potreby „zelenej“ od parlamentu až do skončenia núdzového stavu, teda prakticky neobmedzene, čo je v zjavnom rozpore s maďarským ústavným právom. Viac v článku.

Strukturální problémy ohrožují svobodu a nezávislost médií na Slovensku

Napjatá atmosféra v RTVS, která panuje od nástupu nového vedení před třemi lety, se znovu dostává do centra pozornosti. Mediální výbor NRSR požaduje prošetření nevyváženého zpravodajství před parlamentními volbami, na které upozornili pozorovatelé.

Redaktoři upozorňují na zásahy vedení do obsahu. Pracovníci telerozhlasu žádají reformu a odpolitizování veřejnoprávního média. Soukromá média upozorňují v důsledku koronavirové krize na úbytky zisků z inzerce, na kterých jsou finančně závislí.

Jaké jsou strukturální problémy ohrožující svobodu a nezávislost slovenských médií? Viac vo výživnom investigatívnom článku.

Konšpiračná klasika: George Soros platí protesty v USA

V USA v posledných dňoch prebiehajú protesty pod heslom  „Black lives matter“ (na životoch čiernych záleží). Demonštrácie vyprovokovala smrť Georga Floyda – Afroameričana z Minneapolisu.

Z radov konšpirátorov sa už ozývajú hlasy, že americký finančník George Soros je za protesty zodpovedný a má ich financovať.

Na Twitteri bol  Soros podľa Dataminer za posledný týždeň spomenutý v 34 000 tweetoch v súvislosti so smrťou Floyda. Za posledný týždeň bolo na YouTube uverejnených vyše 90 videí v piatich jazykoch, v ktorých sa spomínali konšpirácie o Sorosovi. Ešte horšie to bolo na Facebooku, kde sa spomenulo Sorosove meno 72 000 krát. Viac v článku.

Lukašenko si vymýšľal, tak si Korčok predvolal bieloruského veľvyslanca

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVaEZ) si predvolalo bieloruského veľvyslanca. Rezort diplomacie vyjadril protest voči zjavnej dezinterpretácii prezidenta Alexandra Lukašenka v súvislosti s odchodom slovenského veľvyslanca z Bieloruska.

Prezident Lukašenko nazval odchod teraz už bývalého veľvyslanca v Bielorusku Jozefa Migaša medzinárodným škandálom. Z Lukašenkových slov vyplynulo, že išlo o trest zo strany slovenskej vlády kvôli jeho postojom proti fašizmu a nacizmu.

Jozef Migaš síce rezignoval po účasti na oslavách druhej svetovej vojny, no Lukašenko však zamlčal celý kontext.

Migaš totiž nekonzultoval svoju účasť na oslavách so slovenskou vládou a jemu nadriadeným ministerstvom. To sa všetko dozvedelo až z tlače. Oslavy sa konali navyše v rozpore s tým, čo odporúčala Svetová zdravotnícka organizácia kvôli pretrvávajúcej koronakríze. Viac v článku.

Anonymous zaútočili na políciu v Minneapolise po smrti Georgea Floyda

Hektivistická skupina Anonymous známa po celom svete je späť. Hekeri sa ohlásili v súvislosti s kontroverznou smrťou afroameričana Georga Floyda zavinenou policajným oddelením v Minneapolise. Miestnej polícii v najnovšom videu hrozia odhalením ich zločinov celému svetu.

Ešte minulý týždeň celou Amerikou ale aj svetom obletelo video, na ktorom policajt Derek Chauvin zatkol Georga Floyda. Napriek tomu, že Floyd spolupracoval s políciou, zábery na videu ukazujú ako dôstojník Chauvin niekoľko minút kľačal na Floydovom krku na zemi a dusil ho kolenom aj napriek tomu, že Floyd prosil o pomoc a hovoril, že nemôže dýchať. V dôsledku tohto zákroku George Floyd následne zomrel.

Odvtedy sa v Minneapolise aj v iných amerických mestách konajú násilné protesty za spravodlivosť a rasovú rovnosť. Viac v článku.

Britská vláda zriadila fond na zvýšenie bezpečnosti smart zariadení

Briti odhadujú, že v priemernej domácnosti sa nachádza okolo pätnásť smart zariadení. Celosvetovo štatistici naznačujú, že do roku 2030 bude vo svete okolo 50 miliárd týchto prístrojov.

Cieľom tohto grantového programu je urýchliť zavedenie osvedčených postupov v oblasti kybernetickej bezpečnosti v priemysle. Zvýšenie bezpečnosti zariadení internetu vecí (IoT) by sa malo vykonávať podľa podporných schém.

Zavedenie týchto podporných schém je podľa britskej vlády veľkou výzvou, pretože existuje široká škála spotrebiteľských produktov zariadení IoT. Viac v článku.

Ruskí hekeri získavajú kontrolu nad počítačmi pomocou e-mailov

Americká Národná bezpečnostná agentúra (NSA) vydala vo štvrtok bezpečnostné odporúčanie, týkajúce sa neslávne známej ruskej skupiny Sandworm. Tá mala v posledných mesiacoch intenzívne zneužívať zraniteľnosť v softvéri Exim a napádať počítače pomocou e-mailov.

Exim je program na prenos elektronickej pošty medzi počítačmi a využívajú ho predovšetkým operačné systémy podobné UNIXu a taktiež niektoré linuxové distribúcie ako je Debian.

Nebezpečenstvo spočíva v deravých serveroch, na ktoré môžu hekeri zaslať e-mail obsahujúci škodlivé príkazy a získať tak vzdialený prístup ku sieti. Viac v článku.

Krátko z domova a zo sveta

 • Prezident Trump uverejnil na Facebooku a Twitteri: „Keď sa začne rabovanie, začne sa strieľať.“ Twitter uviedol, že príspevok „propagoval násilie“ a skryl ho s vylúčením zodpovednosti – Facebook však nesúhlasil. Mark Zuckerberg naďalej bráni rozhodnutie o povolení príspevku prezidenta Trumpa.
 • Rozhodnutie Facebooku nereagovať na príspevok prezidenta Trumpa prinútilo niektorých zamestnancov spoločnosti konať. Od svojej spoločnosti požadujú odstránenie príspevku v ktorom sa Trump vyhráža násilím proti protestujúcim.
 • Nespokojnosť zamestnancov Facebooku s rozhodnutím Marka Zuckerberga stúpa.
 • Facebook oznámil, že overí identitu niektorých amerických profilov, ktorých príspevky zasiahnu veľa užívateľov. Robí tak údajne kvôli ich ochrane pred automatizovanými botmi a falošnými účtami.
 • Facebook zakázal činnosť jedného z najväčších šíriteľov dezinformácií o koronavíruse, ktorý využíval platformy v Severnom Macedónsku a na Filipínach. Ide o vydavateľa Natural News, ktorý napríklad tvrdil, že koronavírus je súčasťou komplikovaného vládneho sprisahania na kontrolu populácie pomocou vakcín. Podobných stránok však na platforme stále voľne operuje veľké množstvo.
 • Profil Bieleho domu na Twitteri šíril video o údajných prípravách a zhromažďovaní kameňov ako zbraní hnutím Antifa. Video však zobrazuje bezpečnostnú bariéru pred židovským centrom Chabad v Sherman Oaks, ktoré má zabrániť útokom motorovým vozidlom. Centrum však následne uverejnilo fotografiu, na ktorej je vidieť, že bariéry už dávnejšie odstránilo.
 • Koncom mája zverejnil americký prezident Trump na sociálnej sieti Twitter, že Spojené štáty americké budú zaradia hnutie Antifa na zoznam teroristických organizácií. Vyšší úradníci z ministerstva spravodlivosti však varovali pred vyhlasovaním akýchkoľvek skupín so sídlom v USA za teroristické organizácie. Zároveň by bol takýto krok „veľmi problematický“, vzhľadom na prvý dodatok Ústavy USA. Pripomeňme ze na kontroverznom zozname bol kedysi napríklad aj Nelson Mandela.
 • Rastie napätie medzi D. Trumpom a Twitterom, čo môže ohroziť jeho prezidentskú kampaň. Prezident však má záložný plán. V rámci jeho kampane bola vytvorená mobilná aplikácia, ktorej cieľom je stať sa stálym spravodajským, informačným a zábavným programom pre jeho podporovateľov aj v prípade straty prístupu na Twitter. Informáciu uviedol jeho vedúci kampane.
 • Tím novinárov CNN bol zatknutý v živom vysielaní počas protestov proti smrti Georga Floyda. Išlo o významný zásah do slobody tlače stanovenej prvým dodatkom Ústavy Spojených štátov amerických. Za zásah sa verejne ospravedlnil aj americký guvernér štátu Minessota.
 • Proti-rasistické stránky zasiahla séria kybernetických útokov. Ide o útoky typu DDoS (Distributed Denial of Service), čiže zaplavenie stránky obrovským množstvom falošných prístupov, ktoré stránka nedokáže zvládnuť.
 • Spoločnosť Google čelí žalobe za sledovanie používateľov, dokonca aj tých, ktorí používali režim inkognito. Žalujúci žiadajú náhradu škody vo výške najmenej 5 miliárd doláro.
 • Podľa analýzy príspevkov na Twitteri od portálu POLITICO, Rusko a Čína zaplavujú sociálnu sieť obsahom zameraným na pretrvávajúce nepokoje v USA. Vládni úradníci, štátom podporované médiá, či iní používatelia prepojení s Moskvou či Pekingom cielene kritizujú prostredníctvom hashtagov, ako americká vláda rieši domáce nepokoje.
 • Prípravy na najväčšiu európsku legislatívu o digitálnom obsahu a službách sú v plnom prúde. Európska komisia spustila konzultácie o budúcej regulácii, ktorých načasovanie je vzhľadom na aktuálne dianie v USA  a virtuálnu vojnu medzi politikmi a online platformami viac ako aktuálne.
 • Takmer jedna štvrtina (presne 23,2%) ruských občanov považuje pandémiu COVID-19 za fikciu. Je ťažké presne zistiť dôvod prečo je o tom presvedčených toľko Rusov, no boli to práve štátom podporované ruské médiá, ktoré od začiatku šírili dezinformácie, konšpirácie a označovali pandémiu za podvod. Bude tam nejaký súvis?
 • České občianske združenie Čestí elfové aktívne bojuje proti dezinformáciám na českom internete. V máji vydali ďalší mesačný report o českej dezinformačnej scéne. Report je vecný, no zároveň zachováva potrebnú informačnú hĺbku a stáva sa veľmi vhodným spôsobom textovo a graficky spracovaným magazínom. 

Ďakujeme, že odoberáte DEZINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať.

Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov a magisterského stupňa Prekladateľstva a tlmočníctva anglického jazyka na Masarykovej univerzite v Brne | Zaujíma sa najmä o históriu a aktuálne politické dianie v anglofónnych krajinách, ako aj o politické a lingvistické aspekty propagandy a jej nástrojov. Kontakt: nikoleta.nemeckayova@infosecurity.sk