DISINFO REPORT – 20. týždeň

Vitajte pri čítaní piateho vydania pravidelného DISINFO REPORTu.
Prvého newslettera na Slovensku o dezinformáciách, propagande, informačnej a kognitívnej bezpečnosti a ochrane súkromia online.

Novinky posledného týždňa:

 • Databáza #DISINFOVIRUS, v ktorej zbierame a vyvraciame mýty, hoaxy a dezinformácie o korone dosiahla 94 záznamov a ostáva najväčším, úplným zoznamom svojho druhu na Slovensku.
   
 • Slovník dôležitých pojmov ktoré vám môžu pomôcť v orientácii sa znovu rozrástol o niekoľko nových hesiel. Dozviete sa čo presne sú BIASPOSTFAKTUÁLNYOBJEKTIVITACLICKBAIT, a CONFIRMATION BIAS. Celý slovník, ktorý neustále dopĺňame nájdete aj na našom webe.

Slováci veria rovnakým konšpiráciám už 200 rokov

Slovenská etnologička vysvetľuje, že aj napriek zreteľne vyššej gramotnosti obyvateľstva, lepším vedeckým znalostiam a účinnejším prostriedkom komunikácie dnes mnohí Slováci podliehajú rovnakým fámam, ako ich predkovia spred 200 rokov. Viac v článku.

Trump, populizmus a 82 tisíc mŕtvych

Donald Trump je ukážkovým príkladom reakčného populizmu, ktorý v spojení s vnútropolitickými a zahraničnými záujmami vytvára výbušnú zmes a polarizuje nielen americkú, ale aj svetovú spoločnosť.

Zbavovanie sa viny za nezvládnutie pandémie, ktoré dostalo Spojené štáty do prvej desiatky krajín s najvyšším počtom obetí kvôli bude kvôli prebiehajúcej volebnej kampani ďalej polarizovať americkú a svetovú spoločnosť.

13. mája 2020 bolo v USA nakazených 1,36 milióna ľudí a na následky ochorenia zomrelo 82,2 tísíc. Viac v článku.

Čínska kyber špionáž v ázijsko-pacifickom regióne

Iniciatíva Check Point Research odkryla dlhotrvajúcu kyber špionážnu kampaň hackerskej skupiny Naikon APT, pochádzajúcej z Číny.

Skupina cielila svoje útoky na vládne orgány a ministerstvá v štátoch Ázie a Pacifiku, konkrétne v Austrálii, Indonézii, Vietname, Thajsku, Mjanmarsku, Bruneji a na Filipínach. Ich kampaň, ktorá vynikala precíznosťou a sofisitikovanosťou, nedetekovane prebiehala už od roku 2015. Viac v článku.

Facebook a YouTube vymazali známeho konšpirátora Davida Ickeho

David Icke je známy britský konšpirátor, ktorý podľa svojich slov, zistil po užití halucinogénu DMT skutočnú pravdu o svete. Napísal viac ako 20 kníh a zviditeľnil sa tiež konšpiračnými prednáškami nielen v Anglicku.

Ako prvý odstavil Davida Ickeho Facebook. Podľa oficiálneho stanoviska šíril zdravotnícke dezinformácie, ktoré mohli spôsobiť fyzické škody. Viac v článku.

EUROPOL pomohol rozpustiť skupinu kyberzločincov

Výkonny riaditeľ certifikovaný bezpečnostný špecialista spoločnosti Nethemba pavol Lupták aj o v rozhovore aj o implementácii inteligentnej karantény, ktorú schválila vláda.

V rozhovore sa dočítate:

 • či sú prevádzkovatelia kritickej infraštruktúry na Slovensku pripravení čeliť útokom
 • na aké firmy hekeri útočia najčastejšie
 • aké nedostatky má aplikácia Zostaň Zdravý
 • prečo je aplikácia neefektívna

Stačí päť minút a zlá upratovačka ukradne dáta z uzamknutého počítača

Výskumník Björn Ruytenberg z Technickej univerzity v Eindhovene objavil celkovo sedem zraniteľností vo vysoko rýchlostnom rozhraní Thunderbolt v osobných počítačoch. Vďaka nim možno obísť zabezpečenie akéhokoľvek počítača s týmto portom a následne z neho čítať a kradnúť dáta. Viac v článku.

Krátko z domu a zo sveta

 • Rozhovor so šéfom NÚKIB Karlem Řehkou o hekerských útokoch na Česko a o tom kto za nimi stál: „V najhoršom prípade mohli pri kybernetickom útoku na nemocnie umierať ľudia…“
 • Tymothy Snyder krátko o tom, že dezinformácie sú novodobá mytológia.
 • Dominika Hajdu z Globsecu píše, že stredná a východná Európa si zaslúži bezpečnejší infopriestor.
 • Blbec.Online oznámil, že vyvýja novú platformu, založenú na technológi neurónových sietí: „…som si istý že sa blížime k realizácií niektorých snov ktoré som mal na začiatku projektu.“ Bude sa volať GERULATA.
 • Jakub Kalenský, analytik think-tanku Atlantic Council a expert na ruskú propagandu v rozhovore o tom, že masívne dezinformačné kampane z dielní štátnych a neštátnych aktérov  v čase pandémie nie sú vonkoncom novým fenoménom.
 • Podporte české vydanie knihy Putinovi trollové, bestselleru, ktorý napísala fínska novinárka Jessikka Aro. V knihe píše o svojom objave petrohradskej trollej farmy na dezinformácie a o šikane a prenasledovaní, ktorým bola následne vystavená.
 • Nemecká tajná služba BND tvrdí, že Čína žiadala WHO v januári aby zdržala varovanie o koronavíruse.
 • Konšpiračné video Judy Mikovitsovej o koronavíruse videli milióny, Facebook aj YouTube ho odstránili.
 • Štúdia Európskej Komisie volá po „sankciách“ za dezinformácie na internete.
 • Ruská poslankyňa Anna Kuvičko natočila hudobný klip v ktorom deti spievajú, ako sú pripravené zomrieť za Putina.
 • Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku spustil web Mýty o NATO, kde vyvracia desať najčastejších mýtov spojených s členstvom Slovenska v NATO.
 • Facebook zaplatí 52 miliónov dolárov bývalým zamestnancom – moderátorm obsahu, ktorým práca spôsobila posttraumatickú stresovú poruchu.
 • V Rumunsku odstránili web stránky s falošným spravodajstvom o chorobe covid-19.
 • Miestny a medzinárodný hráči na oboch stranách atlantiku tématicky úplne presedlali na vlnu korony.
 • Francúzko má zákon na reguláciu nenávistného obsahu, ktorý od platforiem ako Google, či Facebook požaduje, aby odstránili nenávistný obsah v priebehu 24 hodín a obsah označený ako teroristická propaganda, do jednej hodiny. V prípade porušenia zákona, hrozí pokuta do výšky 1,25 milióna euro.
 • Rezort diplomacie zriadil oddelenie pre hybridné hrozby a posilňovanie odolnosti.
 • Predsedníčka EK Ursula von der Leyen natočila video o nebezpečenstve dezinformácií v spojitosti s pandémiou koronavírusu.

Ďakujeme, že odoberáte DEZINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať.

Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
Podporiť nás môžete tu.

Vyštudoval politológiu na Katedre politológie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach, kde naďalej pôsobí ako odborný asistent. Zároveň je výskumníkom pre Inštitút strategických politík a analytikom MapInfluenCE projektu Asociace pro mezinárodní otázky. Venuje sa problematike otvorenej spoločnosti a liberálnej demokracie v prostredí medzinárodných vzťahov. Zaujíma sa o politickú filozofiu, národný populizmus, kognitívnu bezpečnosť a hybridné hrozby. Kontakt: peter.duboczi@infosecurity.sk