Zaznamenal útočník cez kameru počítača vašu činnosť počas návštevy porno stránok? Polícia varuje!

Polícia proti hoaxom

Nepochybne inšpirovaní Britským seriálom Black Mirror, dielom „Drž hubu a tancuj“ rozposiela neznámy páchateľ email v ktorom vyzýva prijímateľa aby poslal/a sumu 50.000 CZK (asi €2000). Polícia vyzýva aby ste na email nereagovali. Ide pravdaže o podvod. K výzve sa pripájame.

Ak máte pochybnosti o tom, či sa niekto môže na vašu kameru a mikrofón pripojiť, máte tri možnosti.

  1. Páskou si zalepte kameru. Je to bežná prax, má to takto ošetrené aj Mark Zuckerberg.
  2. Kúpte si otvárateľný kryt na kameru. Jednoduché e praktické riešenie.
  3. Nainštalujte si program, ktorý monitoruje používanie vašej kamery a mikrofónu. Pre Windows sa môžete inšpirovať tu, pre MAC OS je výborným riešením program Micro Snitch (máme ho aj my).
Mark Zuckerberg a jeho zalepená web kamera
Otvárateľné krytky na počítať, tablet, či smartphone
Aplikácia Mikro Snitch pri aktivácii kamery, či mikrofónu zobrazí varovanie

Victor Breiner
Riaditeľ a analytik portálu Infosecurity.sk | Študoval germanistiku a pracoval ako prekladateľ a tlmočník až do chvíle, kým sa nezačal naplno venovať žurnalistike. | Ako fotograf na voľnej nohe pracoval v Sýrii, Líbyi, Mali, Tunise, Jordánsku, Libanone, a na Ukrajine. Publikoval v zahraničných a domácich médiách a za svoju prácu dostal ocenenia Czech a Slovak Press Photo. | Rodina a dobrodružná profesia nejdú dokopy, nepriestrelnú vestu preto zavesil na klinec. | Vyštudoval medzinárodnú bezpečnosť na univerzite v Leicestri kde skúmal teoretické rámce propagandy v digitálnom, globalizovanom svete. | Zaujíma sa o dezinformácie a nevojenské spôsoby dosiahnutia strategických a politických cieľov. | V apríli 2019 založil portál Infosecurity.sk