Hnutie Republika zavádza o novom pakte EÚ o migrácii. Tému zneužíva pre toxickú politickú kampaň

Hnutie Republika nedávno zverejnilo viacero článkov a príspevkov na sociálnych sieťach zameraných na nový pakt EÚ týkajúci sa migrácie. V článkoch sa nepravdivo uvádza, že EÚ zaviedla kvóty pre členské štáty a nesúhlasiace štáty chce „vydierať drakonickými pokutami“.

Republika stupňuje anti-imigračnú rétoriku. Na oficiálnej stránke hnutia sa nedávno objavilo viacero článkov týkajúcich sa nového dokumentu Európskej únie (EÚ) o azylovej politike a riešení migračnej krízy.

Pakt o migrácii usiluje o zrýchlenie procesov aj spravodlivosť

Európska rada (ER) urobila 8. júla 2023 významný krok smerom k modernizácii súboru pravidiel EÚ týkajúcich sa azylu a migrácie. Členské štáty Únie schválili svoju pozíciu pod názvom Nový pakt o migrácii a azyle (skrátene Pakt o migrácii).

Pakt bol predstavený už v septembri 2020. Jeho primárnym cieľom malo byť stanovenie vylepšených a rýchlejších postupov v celom azylovom a migračnom procese, ako aj podpora spravodlivého rozdelenia zodpovednosti a solidarity naprieč Úniou. Ad hoc riešenia tak majú byť vďaka Paktu nahradené spoľahlivejším systémom riadenia migrácie v rámci EÚ.

Pakt stanovuje spoločný postup členských štátov v prípade žiadostí o medzinárodnú ochranu. Zjednodušuje procesné opatrenia, napr. dĺžku konania, a stanovuje normy pre práva žiadateľa o azyl. Poskytuje napríklad služby tlmočníka alebo právo na právnu pomoc a zastúpenie. 

Cieľom nariadení je tiež zabrániť zneužívaniu systému stanovením jasných povinností pre žiadateľov. Medzi upravenými kategóriami sa tiež nachádza ochrana detí a zraniteľných osôb, spoločná azylová a migračná databáza, európsky prístup k pátracím a záchranným akciám a mnoho ďalšieho.

Republika usiluje o budovanie atmosféry strachu pred voľbami

Hnutie Republika, v ktorom pôsobia viacerí bývalí členovia Kotlebovci – ĽSNS, si na téme migrácie opakovane stavia politickú kampaň. Tá je zameraná na používanie dehonestujúcich zobrazení migrantov, dezinformácií aj konšpiračných teórií.

Z obsahu zameraného na nový migračný pakt je evidentné, že strana chce tému zneužiť na svoju nenávistnú politickú kampaň. Krajne pravicové politické strany v Európe často využívajú migrantov práve ako súčasť svojej politickej kampane.

V článkoch na stránke hnutia sa uvádza, že EÚ zaviedla kvóty pre jednotlivé členské štáty týkajúce sa migrantov. Zástupcovia EÚ však v skutočnosti dosiahli dohodu, ktorá nahradila požiadavky na povinné kvóty.

Miesto povinných kvót tak budú členské štáty posielať finančné príspevky vo výške 20-tisíc eur za každého migranta, ktorého členský štát neprijme. Tieto platby budú odvádzané do spoločného fondu EÚ, ktorý bude spravovaný Európskou komisiou (EK). Jeho prostriedky budú slúžiť na financovanie projektov zameraných na riešenie základných príčin migrácie. 

O pakte sa šíria falošné informácie

Člen strany Republika Milan Mazurek k príspevku o novom pakte EÚ pridal informáciu o tragickej udalosti vo Francúzsku: „Včerajší beštiálny útok cudzinca vo Francúzsku, ktorý dobodal niekoľko maličkých detí, ukázal celej Európe, kam vedie neriadená politika vítania votrelcov z celého sveta!“

Argumentácia zneužívajúca tragickú udalosť vo Francúzsku je neadekvátna. Zavádzajúco totiž zneužíva jeden prípad, ktorý má reprezentovať celú skupinu ľudí a označuje ich dehonestujúco ako „nelegálnych votrelcov“.

Týmto spôsobom sa Mazurek snaží vytvoriť ilúziu nebezpečenstva, ktoré má plynúť z prítomnosti migrantov, pričom využíva techniku argument šikmou plochou. Okrem toho usiluje o posilňovanie mýtov o migrácii a živenie strachu v slovenskej spoločnosti.

Predstavitelia strany ako práve Mazurek alebo Jozef Viktorín, využívajú strach na svoj politický prospech už dlhodobo. Tento jav možno pozorovať aj pri témach týkajúcich sa vojny na Ukrajine.

Strana recykluje staré naratívy. Hovorí o budovaní „zeme migrantov“

Na stránke Republiky sa 9. júna objavil článok, v ktorom opäť odzneli dezinformácie o pakte EÚ. Článok sa odvolával na facebookový príspevok Mariána Ďuriša, ktorý napísal: „Pani prezidentka… Všetci tušíme, že Vy, spolu s Vašou rodnou politickou stranou, mimovládkami a Vašou „súkromnou vládou“ by ste chcela zmeniť Slovensko na zem migrantov. A možno tak vystriedala tých, ktorých arogantne označujete za zmätených len preto, že majú iný názor.“

Ďuriš útočil na osobu prezidentky z dôvodu, že jej poverenec Ivan Šimko sa mal na rokovaní o migračnom pakte zdržať hlasovania, pričom údajne „sedel, mlčal, nenamietal“. To malo podľa Ďuriša dokazovať, že prezidentka Čaputová „chce byť zvolená druhýkrát“. Do kontrastu s Čaputovou postavil dlhodobo glorifikované Maďarsko či Poľsko.

Budovanie politickej kampane

Zmieňovaný článok je podľa všetkého súčasťou politickej kampane strany pred blížiacimi sa predčasnými parlamentnými voľbami. Ďuriš a jeho stranícki kolegovia v rámci kampane opäť pracujú s manipulatívnymi naratívmi v témach ako je migrácia, otázka sexuálnych menšín či iné kultúrne témy, pričom strana siaha po veľmi ostrej toxickej rétorike.

Ďurišov príspevok bol zakončený označením jeho strany za „spasiteľa“, ktorý bude proti nelegálnej migrácii bojovať: „Republika má v tom jasno. Nie nelegálnej migrácii, jednoznačné ÁNO bezpečnosti našich občanov.“

Rovnaké heslo sa objavilo v článku z 10. júna 2023 obsahujúcom facebookový status Petra Pukana: „Je extrémne dôležité, koho si zvolíme v najbližších parlamentných, európskych i prezidentských voľbách. Republika má v tom jasno. Nie nelegálnej migrácii, jednoznačné ÁNO bezpečnosti našich občanov! Či v národnom parlamente, či v tom európskom.“

Pakt EÚ podľa Pukana vychádzal z iniciatívy eurokomisárov a progresívcov, pričom v statuse usiloval o dramatizáciu a vyvolávanie strachu. Tvrdil, že na základe znenia paktu „budeme povinní prijať imigrantov v takom množstve, o akom rozhodnú eurokomisári. Ak to odmietneme, budú nás vydierať drakonickými pokutami.“

Každý členský štát má možnosť sa rozhodnúť

Je dôležité poznamenať, že o povinných kvótach pre jednotlivé členské štáty sa v rámci EÚ nehovorí od roku 2020. Na úrovni EÚ je táto primeraná kapacita 30 000 ľudí. Primeraná kapacita každého členského štátu bude stanovená na základe vzorca, ktorý zohľadní počet nelegálnych prekročení hraníc a odopretí vstupu počas trojročného obdobia. Jednotlivé štáty majú možnosť rozhodnúť sa, či príjmu migranta alebo nie. 

Ak sa štát rozhodne neprijať migranta, bude povinný zaplatiť stanovenú sumu. Nastavila sa ročná suma 20 000 Eur namiesto jedného človeka. Tieto platby budú odvádzané do spoločenského fondu EÚ, ktorý bude spracovaný Komisiou a jeho prostriedky budú slúžiť na financovanie projektov zameraných na riešenie základných príčin migrácie.

V rámci mechanizmu solidarity si jednotlivé členské štáty EÚ budú pomáhať. Pakt avizuje v spolupráci s EK stanovenie spôsobov, ako môžu ostatné členské štáty pomôcť členským štátom v núdzi.

Štáty majú možnosť poskytnúť rôzne formy pomoci. Ako napríklad, či príjmu určitý počet žiadateľov o azyl, ktorí budú presídlení z preťaženého členského štátu na iné územie. Štát, ktorý pomôže preťaženému štátu, pritom dostane finančnú podporu z rozpočtu EÚ.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/