USA zverejnili ruský plán na šírenie zinscenovaných videí, Kremeľ to popiera

Ruská federácia má podľa vyhlásenia Spojených štátov amerických opäť používať zinscenované videá na dosiahnutie svojich geopolitických záujmov. Falošné videá sú jedným z hlavných nástrojov ruskej propagandy už od začiatku vojny na Donbase.

Ruská propaganda videá

Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena prednedávnom vyhlásila, že Rusko zvažuje natočenie falošného útoku ukrajinských síl proti rusky hovoriacim občanom alebo falošný vpád na ruské územie. To údajne plánuje využiť ako zámienku na napadnutie svojho suseda.

Podľa predstaviteľa Bidenovej administratívy sú už naplánované propagandistické zábery a naverbovaní herci. Úzko zapojená má byť aj GRU, ruská vojenská spravodajská služba. O pláne zinscenovania takejto scény sa dozvedela americká spravodajská služba.

Ruské propagandistické divadlo

Tlačový tajomník ministerstva obrany USA John Kirby dodal, že zinscenované video by pracovalo so zábermi mŕtvol a smútiacich. Vo videu by sa tiež mohli objaviť obrázky zničených miest či vojenská technika vyrobená takým spôsobom, aby pripomínala vybavenie dodávané Západom.

Americkí predstavitelia informovali o tom, že plánované video zobrazovať aj turecké bezpilotné lietadlá Bayraktar, ktoré by mali poslúžiť ako „dôkaz“ zapojenia NATO.

Zástupca poradcu pre národnú bezpečnosť Jonathan Finer uviedol, že i keď si Pentagon nie je úplne istý, ako môžu videá napokon vyzerať, tieto príklady sú jednými z možností.

Snahy o uznanie nezávislosti separatistických republík

Plán Kremľa mal byť použitý ako „dôkaz ukrajinskej genocídy“ rusky hovoriaceho ľudu. Do šírenia takéhoto naratívu sa zapojilo aj Veľvyslanectvo Ruska na Slovensku.

Zastupiteľský úrad tvrdí, že v Doneckej ľudovej republike (DĽR) bolo objavených viac ako 130 masových hrobov civilistov, ktorí vraj zahynuli “v dôsledku ukrajinskej agresie”. Toto vyhlásenie uviedol líder DĽR Denis Pušilin, v bez akýchkoľvek relevantných dôkazov. 

Blízky vzťah Moskvy s lídrami ľudových republík na Donbase sa ukázal aj pri pláne Kremľa zinscenovať video. Pobúrenie z takéhoto videa by Rusko potom využilo na ospravedlnenie útoku alebo na to, aby umožnil vodcom Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky obrátiť sa na Moskvu so žiadosťou o vojenskú pomoc.

Dezinformačná kampaň totiž prebieha práve v čase, keď sa v ruskom parlamente objavujú snahy o uznanie separatistických území na Ukrajine ako nezávislých štátov. Putin mnohokrát argumentoval, že v takom prípade by bol zásah v súlade s medzinárodným právom a precedensami stanovenými USA.

Aj keď americká administratíva nezverejnila žiadne priame dôkazy o ruskom pláne, nedávna dezinformačná kampaň zameraná na falošné obvinenia z genocídy a snahy v ruskom parlamente zvýšili dôveryhodnosť týchto zistení.

Spojené kráľovstvo: Zverejnené informácie sú jasným dôkazom ruskej agresie

Vzhľadom na skutočnosť, že väčšina propagandistických aktivít je schválená na najvyšších úrovniach ruskej vlády, považovala Bidenova administratíva za dôležité zdieľať ruské plány s verejnosťou. Zároveň dúfa, že sa plán v dôsledku jeho zverejnenia neuskutoční.

S vyhlásením USA súhlasí aj Spojené kráľovstvo, ktoré uviedlo, že zverejnenia sú „jasným a šokujúcim dôkazom nevyprovokovanej ruskej agresie a tajnej činnosti s cieľom destabilizovať Ukrajinu“.

Britská vláda taktiež vykonala vlastnú analýzu spravodajských informácií a je presvedčená, že Rusko sa snaží vytvoriť si zámienku na obvinenie Ukrajiny z útoku.  

Hovorca Kremľa: Žiadne takéto tvrdenia nie sú pravdivé

Moskva, naopak, počas zhromažďovania jednotiek okolo Ukrajiny opakovane bez dôkazov tvrdila, že Kyjev plánoval zaútočiť na Rusko alebo rusky hovoriaci ľud na východnej Ukrajine.

K takejto rétorike sa pridal aj Ruskom podporovaný separatistický vodca na východe Ukrajiny Denis Pušilin. Ten zopakoval časté ruské tvrdenie, že Ukrajina plánuje uskutočniť chemický útok na separatistickú oblasť.

Rusko, samozrejme, odmietlo aj najnovšie obvinenie USA. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov povedal, že to nie je prvýkrát, čo boli v USA zverejnené materiály o ruskej „invázii“ na Ukrajinu, avšak nakoniec neboli žiadne z nich pravdivé.

Zinscenované videá ako súčasť ruskej politiky už od roku 2014

Tvrdenie Peskova je však nesprávne. Od začiatku vojny na Donbase sú falošné videá jedným z hlavných nástrojov ruskej propagandy.

Notoricky známym je príklad nepodloženého tvrdenia ruských médií o údajnom ukrižovaní trojročného chlapca „ukrajinskými fašistami“ v roku 2014. Ruská štátna televízia Channel One v tomto roku zverejnila reportáž so ženou, ktorá opisovala, ako sa mal vymyslený incident odohrať.

Iným príkladom je rok 2016, kedy ruské stránky a sociálne médiá obletelo video, ktoré údajne zobrazovalo, ako ukrajinskí vojaci pochovali zaživa ruského vojaka. Na videu však nebolo nič, čo by naznačovalo, že ľudia na záberoch boli ukrajinskí vojaci – nemali oblečené ani ukrajinské uniformy, ani žiadne identifikačné odznaky. 

Ďalšie falošné video, ktoré sa na internete prvýkrát objavilo v decembri 2021, údajne znázorňuje, ako „ukrajinskí pohraničníci prepadli a zabili skupinu nelegálnych migrantov.” Samozrejme, aj toto video sa ukázalo ako nepravdivé. Takýchto zinscenovaných videí by sa našlo však o mnoho viac.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba na margo zistení uviedol, že správy USA ho neprekvapili. Podľa jeho slov od roku 2014 videli veľa „nečestných činov zo strany Ruskej federácie“. Taktiež dodal, „že sa [predstavitelia Ruska] nezastavia pred ničím, keď sa snažia niečo sfalšovať a obviniť z toho Ukrajinu“.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/