„Soros kontra Babiš“. České parlamentné voľby sa nezaobišli bez dezinformácií

Voľby do poslaneckej snemovne Českej republiky, ktoré sa konali 8. až 9. októbra, sa nezaobišli bez šírenia poloprávd, dezinformácií či hoaxov na sociálnych sieťach a iných médiách. Väčšina z nich bola úzko prepojená nedôverou k Európskej únii (EÚ), útokmi na kandidátov či tvrdeniami o údajnej manipulácii volieb.

Centrum proti terorizmu a hybridným hrozbám (CTHH) robilo od 26. júla do 11. októbra týždenný monitoring sledujúci šírenie dezinformácií o voľbách a spochybňovanie integrity volebného procesu. Monitoring zaisťovalo Ministerstvo vnútra ČR, ktoré je za volebný proces zodpovedné.

Dezinformácie sa šírili už mesiace pred voľbami

Špekulácie o tom, že voľby budú zmanipulované, sa začali objavovať už v júni 2021. Medzi prvými sa objavili v dezinformačných skupinách tvrdenia, že voľby môžu byť ovplyvnené prostredníctvom opatrení proti COVID-19 či cez výpadok elektriny v momente sčítania hlasov, čo sa stalo vo voľbách v roku 2017.

Neskôr, v období predvolebných diskusií, bola Česká televízia obvinená konšpiračným webom Skrytá pravda, že podráža kolená euroskeptickej a konzervatívnej Trikolóre. Mala údajne manipulovať prieskumy a nepozývať do diskusií všetky subjekty. 

Tento rok stanovila Česká televízia maximálny počet strán pozývaných do predvolebných relácii na 7. Pozvané strany mali mať volebný potenciál nad 5%. 

Obvineniam z údajnej manipulácie sa nevyhol ani neziskový sektor. Viacero českých dezinformačných webov kritizovalo organizáciu Člověk v tísni za projekt školských volieb, do ktorého bolo zapojených cez 300 stredných škôl. 30% študentov vtedy volilo koalíciu Pirátov a STANu.

Eurokomisárka Věra Jourová bola dezinformačnými aktérmi kritizovaná kvôli jej výroku o tom, že vláda ANO a SPD je pre ňu neprijateľná, a o tom, že by preferovala vládu, ktorá posilní autoritu Česka v EÚ. Jej slová boli interpretované ako narušovanie suverenity Českej republiky.

Voľby a útoky na kandidátov

V priebehu leta 2021 sa začali objavovať informácie o údajnej nelegitímnosti koalícií. Dezinformátori sa odvolávali na Ústavný zákon hovoriaci o voľnej súťaži politických strán, ktorý však chybne interpretovali. 

Podľa konšpiračného webu První zprávy je proti demokracii a voľnej súťaži, aby sa vytvárali koalície. Zákon o voľbách do Parlamentu Českej republiky považuje koalície za legitímne. Musia však získať viac percent hlasov ako strany kandidujúce samostatne. 

Najviac kritizovanou stranou sa stali Piráti, o niečo neskôr aj ich koaliční partneri Starostovia, a tiež koalícia SPOLU. 

Tieto strany sú liberálne a relatívne proeurópske. Piráti, Starostovia, a SPOLU boli označované ako agenti Bruselu, nepriatelia štátu, podporovatelia migrácie a islamizmu. Piráti boli vyobrazení ako extrémisti spolupracujúci s organizáciou ANTIFA. 

Na šírení týchto naratívov sa podieľali aj niektorí protikandidáti. Najčastejšie na Pirátov útočil Andrej Babiš, keďže v predvolebných prieskumoch dlhodobo viedli.

Otvorenie Pandorinej skrinky hoaxov cez Pandora Papers

Keď pár dní pred voľbami vypukla kauza Pandora Papers, v českom informačnom priestore sa okamžite objavili tvrdenia, že ide o snahu globalistov a Georga Sorosa zmanipulovať voľby v prospech Pirátov a Starostov.

Český dezinformačný portál Aeronet dokonca tvrdil, že snaha o zdiskreditovanie Andreja Babiša, ktorý sa takisto objavil v Pandora Papers, sa rovná „štátnemu prevratu na Slovensku v roku 2018, ktorého cieľom bolo odstaviť od moci Roberta Fica a SMER“

Podľa Aeronetu by Česko v prípade, že by voľby vyhrali Piráti, viedol George Soros s ANTIFOU. 

Parlamentní listy spojili s Pandora Papers aj výpadok Facebooku, Instagramu, a Whatsappu. Prostredníctvom toho malo byť zabránené ovplyvneniu zatiaľ nerozhodných voličov.

Výhra Západu

Po zverejnení výsledkov volieb sa začali šíriť konšpiračné naratívy o „výhre” Bruselu, Georga Sorosa či globalistov. Podľa týchto naratívov by malo dochádzať k úpadku štátu zdražovaním, poklesom životnej úrovne, a odklonením sa od tradičným hodnôt. 

Problematický portál Pravý prostor taktiež očakával cenzúru, rasizmus voči bielym, posilnenie migrácie či „zelené šialenstvo“ (zvýšená ochrana životného prostredia).

Jelena Panina, členka výboru pre medzinárodné záležitosti Štátnej dumy Ruskej federácie, pre proruské štátne propagandistické médium Sputnik okomentovala Babišovu prehru ako dôsledok jeho „hrátok s rusofóbnymi silami“.

Podľa CTHH sa v prípade neúspechu „tzv. vlasteneckých formácii“ (SPD, Trikolóra, Volný blok, a iné menšie strany ktoré sa v rámci dezinformačnej scény tešili popularite) dala očakávať búrlivá reakcia aká nastala napr. v USA po prezidentských voľbách. 

Aktivita českej, a čiastočne aj slovenskej, dezinformačnej scény však bola po zverejnení výsledkov volieb skôr obrazom sklamania, hľadaním vinníkov, či predpoveďami pochmúrnej budúcnosti pod vládou Bruselu a „covidovej totality.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/