Šírením konšpirácií QAnonu zarobila desaťtisíce dolárov. Teraz kandiduje vo voľbách

Podporovatelia a šíritelia konšpiračných teórií QAnon kandidujú do verejných funkcií aj do amerického Kongresu. Ak budú vo voľbách úspešní, konšpirаčné hnutie získa politickú moc.

Podľa prieskumov verí konšpiračným teóriám zoskupenia QAnon približne každý piaty obyvateľ USA. Niektorí z podporovateľov a šíriteľov ohlasujú svoju kandidatúru do najbližších volieb. Záujem uchádzať sa o mandát v amerických voľbách v roku 2022 zatiaľ ohlásilo päť osôb. Všetci vstupujú do volieb na úrovni štátov USA ako kandidáti Republikánskej strany.

Jednou z kandidátok v štáte Ohio je aj Terpsichore Maras-Lindemanová, ktorá v minulosti tvrdila, že dokáže cestovať v čase a šírením konšpirácií na sociálnych sieťach si zarobila desaťtisíce dolárov.

V priebehu minulého roka spustila Marasová na sociálnych sieťach kampaň na vyhnanie zvolených zástupcov a nahradenie ich členmi konšpiračného hnutia QAnon. Podporovateľov si získala na streamovacej platforme Twitch. Počas svojho vysielania sledovateľom povedala: „Ohio bude horieť. Budúci týždeň založíme niekoľko veľkých požiarov.“

Klamstvo ako pracovný nástroj 

Od svojich sledovateľov na platforme Twitch dokázala získať nemalé financie. Po tom, čo Marasovej údajne ukradli auto, bola spustená crowdfundingová kampaň, vďaka ktorej sa nazbieralo vyše 100-tisíc dolárov. Za finančné prostriedky si konšpirátorka zaobstarala Teslu.

V roku 2018 žila Marasová v Severnej Dakote, kde čelila súdnemu pojednávaniu. Dôvodom bola zbierka, z ktorej zozbierané peniaze boli určené pre ľudí bez domova a kúpu vencov na pamätníky vojnových veteránov. Sudca jej nariadil zaplatiť 25-tisíc dolárov po tom, čo peniaze od ľudí využila na súkromné výdavky.

Z uniknutých interných dát platformy Twitch v roku 2021 vyplynulo, že Marasová si na tejto platforme za dva roky dokázala zarobiť 150-tisíc dolárov. Len za január 2021 mala na platforme príjem vyše 5-tisíc dolárov, čo je viac ako vtedajšia výška priemerného platu Američanov. Na platforme má aktuálne 27,3- tisíc sledovateľov.

Šírenie konšpiračných teórií a nepravdivých informácií sa stalo plnohodnotným zdrojom príjmu. Na platforme „dokážete ovládať tok peňazí vyslovením určitých vecí vo svojom vysielaní,“ objasnila Megan Squire, profesorka informatiky na Elon University, ktorá monitoruje extrémistov v online priestore.

Na základe pravidiel platformy Twitch by mali byť pozastavené účty osôb, ktoré „spáchali zločiny alebo závažné priestupky v reálnom živote alebo na iných platformách sociálnych sietí, vrátane násilného extrémizmu alebo členstva v známej nenávistnej skupine.“ Zoskupenie QAnon však platforma Twitch nepovažuje za nenávistnú skupinu.

QAnon a vplyv na politiku USA

Prívrženci konšpiračných teórií QAnonu sa však neplánujú zapojiť do politiky len na štátnej, ale aj na federálnej úrovni.

Podľa neziskovej organizácie Media Matters for America (MMfA), ktorá sa venuje monitorovaniu médií, kandiduje do amerického federálneho kongresu zatiaľ 54 osôb, ktoré v minulosti podporili alebo šírili konšpiračné teórie zoskupenia QAnon. 48 z nich kandidujú ako Republikáni, jeden je členom Americkej nezávislej strany a piati kandidáti sú nezávislí.

Keďže toto číslo narástlo od decembra 2021 o šesť kandidátov, o mandát vo voľbách pravdepodobne zabojuje ešte viac prívržencov hnutia QAnon.

Podporovatelia QAnonu vo verejných funkciách však nie sú žiadnou novinkou. Podľa dát MMfA zastáva po posledných voľbách verejnú funkciu 11 osôb, ktoré majú ku konšpiračnému hnutiu QAnon blízko. Všetci sú Republikáni.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk