Šírenie poplašných správ či ohýbanie histórie v prospech Ruska – posledné dva týždne boli na dezinformačné naratívy bohaté (Bi-Weekly report o dezinformačných trendoch – 20. október 2021)

Epidémia vírusu COVID-19 spôsobila globálnu krízu, jej dôsledky, žiaľ, ďaleko presahujú zdravotnícky rozmer. Od počiatku krízy sme boli svedkami mnohých prípadov, kedy dezinformačné subjekty neváhali prekročiť hranice slušnosti, len aby vyvolali čo najväčší chaos a neistotu medzi obyvateľstvom. V tomto ohľade neboli posledné dva týždne žiadnou výnimkou.

Fake News Report

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré sa nám za posledné dva týždne podarilo zachytiť v online informačnom priestore:

– Najpopulárnejšie dezinformačné naratívy uplynulých dvoch týždňov sa týkali prebiehajúcej pandémie. Dezinformátori zavádzali v nedávnom tragickom prípade úmrtia štvorročného dieťaťa po astmatickom záchvate. Internetom taktiež kolovali poplašné správy o tom, že slovenská armáda pripravuje „koncentračný tábor“ pre neočkovaných.

– Problematické weby, ako už býva zvykom, bagatelizovali závažnosť vírusu COVID-19 a preventívne opatrenia, a vakcíny označovali za experimentálne či neúčinné. Časté boli aj útoky na „mainstreamové“ médiá za údajné zavádzanie verejnosti a označovanie očkovania maloletých za „experiment“.

– V oblasti zahraničnej politiky na prominentnom mieste figurovala téma energetiky. Prokremeľsky orientované dezinformačné médiá ostro napádali EÚ a zároveň chválili Rusko ako jediného spoľahlivého dodávateľa energie. V pozitívnom svetle propagovali aj plynovod Nord Stream 2.

– V súvislosti s nedávnymi spomienkovými udalosťami na boj o Dukliansky priesmyk sa internetom šírilo množstvo propagandisticko-historických naratívov. Tie vykresľovali Rusko ako mierotvorcu a osloboditeľa Európy, pričom však opomínali historické fakty, ktoré do tohto naratívu nezapadali, ospravedlňovali jeho agresívnu zahraničnú politiku a kritizovali prozápadných politikov.

Zavádzanie v prípade úmrtia štvorročného chlapca

Pred niekoľkými dňami Slovensko zasiahla tragická smrť štvorročného chlapca z obce Jarovnice, ktorý dostal astmatický záchvat a skolaboval. Privolaní záchranári mu už nedokázali pomôcť.

Rodičia chlapca obviňujú lekárku, ktorá deň pred jeho smrťou odmietla chlapca vyšetriť, pretože prišiel v sprievode svojej neočkovanej matky.

Milan Mazurek, nezaradený poslanec a člen krajne pravicovej strany Republika sa k tragickej udalosti vyjadril vo videu so zavádzajúcim názvom: „Národ, ktorý nechráni ani deti sa nemôže nazývať civilizovaným! Je čas sa zobudiť.“ Vo videu povedal nasledovné: „Štvorročný chlapec v Jarovniciach v týchto dňoch zomrel len preto, že mu lekárka neposkytla zdravotnú starostlivosť.“ Video sa stalo virálnym na sociálnych sieťach.

Lekárka chlapca skutočne odmietla ošetriť, pretože prišiel na vyšetrenie v sprievode svojej neočkovanej matky a prípad v súčasnosti vyšetruje polícia. Mazurek však vo svojom videu zavádzal, keďže neuviedol, že dieťa deň predtým k lekárke priviedla jeho zaočkovaná stará mama, a že dieťa bolo následne vyšetrené a boli mu predpísané lieky.

Mazurek tiež tvrdil, že odmietnutie vyšetriť chlapca bolo v rozpore so zákonom. To však nie je pravda. Podľa usmernenia ministerstva zdravotníctva o testovaní pacientov zo 7.9.2021 si lekári môžu sami určiť, či vyšetria aj neočkované alebo netestované osoby. Zákon teda porušený nebol.

Podľa dostupných informácií, je lekárka v dôchodkovom veku a trpí rakovinou, preto mala aj osobné dôvody na stanovenie daných podmienok pri poskytovaní vyšetrení. Napriek tomu, udalosť momentálne vyšetruje polícia, ktorá vo veci začala trestné stíhanie pre prečin usmrtenia.

Poplašná správa o „koncentračných táboroch“ pre neočkovaných

Tragický prípad z Jaroviec však nebol jediný, v ktorom dezinformátori klamali. Ďalšia divoko sa šíriaca dezinformácia spojená s pandémiou pochádza tiež z dielne Milana Mazureka, tentoraz však aj za doprovodu Mariana Kotlebu.

Marian Kotleba uverejnil video, v ktorom označuje projekt MOVIR (mobilný monitorovací systém pre ochranu izolovaných a rizikových skupín obyvateľstva pred šírením vírusových ochorení) Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) za plán vybudovania „elektronického väzenia pre nezaočkovaných.“ Podobný naratív zvolil aj Milan Mazurek, ktorý projekt nazval „koncentračným táborom pre neočkovaných.“

Kotleba vo videu taktiež tvrdil, že MOVIR je spoločným projektom Ozbrojených síl SR a Elektrotechnickej fakulty TUKE zameraný na vyhľadávanie a izoláciu neočkovaných.  Ozbrojené sily SR vo svojej reakcii však Kotlebove a Mazurekove tvrdenia popreli a označili ich za poplašné správy.

Reagoval aj minister obrany SR Jaroslav Naď, ktorý oznámil, že na oboch poslancov NR SR podáva trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy.

I napriek tomu však Kotlebovo video získalo na YouTube za dva dni viac ako 66-tisíc pozretí. Kotlebove a Mazurekove konšpirácie ďalej šírili aj problematické weby ako Bádateľ, Zem a vek či Hlavný denník.

Do konšpirovania sa zapojili aj miestne dezinfo weby

Miestne dezinformačné médiá nielenže ďalej šírili vyššie uvedené poplašné správy, ale v spojitosti s pandémiou aktívne produkovali a šírili aj vlastný obsah.

K častým dezinformačným naratívom tradične patrilo bagatelizovanie závažnosti vírusu a jeho prevencie, označovanie vakcín ako experimentálnych a neúčinných, či kritika „mainstreamových“ médií za údajné zámerné klamanie verejnosti.

Problematické weby šírili aj „klasické“ konšpiračné teórie, podľa ktorých bola pandémia vopred pripravenou udalosťou – „plandémia“ – koordinovaná „globálnym zločineckým syndikátom“ a farmaceutickými spoločnosťami.

Do popredia dávali problematické weby zistenia rôznych „odborníkov“, tie boli častokrát vytrhnuté z kontextu a zámerne interpretované tak, aby zapadali do šíreného antivax naratívu. Častým bolo aj tvrdenie, že očkovaná časť populácie je pre spoločnosť rovnako nebezpečná ako neočkovaná, a preto by podľa dezinformátorov mala byť izolovaná.

Vedci a lekári, ktorí očkovanie podporujú, a slovenská polícia, ktorá dbá na dodržiavanie pandemických opatrení, boli taktiež terčmi útokov obvinení z „kovidovej šikany“.

Skutočnosť, že pandémia bola v posledných dvoch týždňoch poprednou dezinformačnou témou je viditeľná aj na údajoch z CrowdTangle (monitorovací nástroj sprístupnený spoločnosťou Facebook, ktorý pomáha monitorovať, analyzovať a informovať o dianí na platforme). Na vyššie uvedenom grafe sú znázornené videá od dezinformačných aktérov, ktoré dosiahli najviac zobrazení na Facebooku za posledné dva týždne.

Všetky z videí zobrazených na grafe šírili problematický obsah spojený s pandémiou. Najsledovanejšími boli už spomínané videá Milana Mazureka. Úspešný bol aj Ľuboš Blaha, v jeho videách sa objavili dezinformačné naratívy o kategorizovaní obyvateľstva na základe očkovania.

Kritika zelenej dohody či ohýbanie histórie

Pandémia však nebola jedinou témou, na ktorú sa dezinformátori za posledné dva týždne sústredili. V prípade zahraničnopolitických tém bolo možno badať veľké množstvo proruských dezinformačných naratívov. Na prominentnom mieste figuroval najmä vývoj udalostí v energetickom sektore.

V tejto súvislosti dezinformačné médiá ostro kritizovali Európsku zelenú dohodu, ktorú vykresľovali ako unáhlené rozhodnutie, ktoré nedokáže uspokojiť potreby obyvateľstva a vyriešiť skutočnú príčinu energetickej krízy. Zároveň však dezinfo scéna vykresľovala ruský Gazprom ako jediného spoľahlivého dodávateľa energie. Badateľná bola aj agitácia v prospech plynovodu Nord Stream 2.

Dezinformátori však zámerne ignorovali otázku energetickej bezpečnosti Slovenska a najmä negatívne skúsenosti s Ruskom ako dodávateľom v minulosti. Napríklad v januári 2009, keď boli dodávky plynu zastavené pre rusko-ukrajinské nezhody, alebo v rokoch 2014 a 2015, keď sa Rusko rozhodlo redukovať dodávky plynu po tom, čo Slovensko spustilo reverzný tok na Ukrajinu.

Niektorí analytici taktiež tvrdia, že projekt Nord Stream 2 zvýši závislosť od ruských dodávok energie a zároveň posilní politický vplyv Kremľa v regióne – to možno považovať za ďalšiu otázku, ktorú dezinformačná scéna (zámerne) prehliada.

V tejto súvislosti útočil dezinformačný web Hlavný denník na zvláštneho veľvyslanca Českej republiky pre otázky energetickej bezpečnosti Václava Bartušku, ktorý sa vyslovil proti energetickému vydieraniu z Moskvy.

Moskva a jej naklonené portfólio miestnych dezinfo webov taktiež dlhodobo pretláčajú naratív, ktorý vykresľuje Sovietsky zväz a jeho nástupcu, dnešné Rusko, ako mierotvorcov a osloboditeľov Európy od fašizmu.

Tieto naratívy zámerne banalizujú zásluhy západných spojencov v druhej svetovej vojne a opomínajú historické fakty, ktoré by mohli pozitívny obraz ZSSR a Ruska poškodiť. Napríklad skutočnosť, že ZSSR vstúpil do vojny ako spojenec nacistického Nemecka, keď obe krajiny napadli Poľsko. Alebo fakt, že „oslobodenie“ nášho územia Sovietskym zväzom viedlo k viac ako 40 rokom totalitného útlaku.

Moskva využíva podobné propagandisticko-historické naratívy aj na ospravedlnenie svojej súčasnej agresívnej zahraničnej politiky, ako napríklad nedávnej anexie Krymu či eskalácie konfliktu na východnej Ukrajine – ten je často vykresľovaný ako povstanie proti fašistickej ukrajinskej „banderovskej“ junte.

V posledných dvoch týždňoch sa takéto naratívy šírili najmä v súvislosti s výročím bitky o Dukliansky priesmyk počas druhej svetovej vojny.

Táto bitka bola kľúčová pri oslobodzovaní nášho územia a považuje sa za jednu z najkrvavejších  na východnom fronte a v dejinách Slovenska. Dezinformačné médiá však využívajú pietne udalosti na šírenie zavádzajúcich propagandisticko-historických a politických naratívov.

Okrem mnohých facebookových proxy stránok a skupín zaoberajúcich sa Ruskom a jeho históriou sa na šírení takýchto naratívov podieľa aj oficiálna facebooková stránka ruského veľvyslanectva na Slovensku.

Ruské veľvyslanectvo napríklad intenzívne propagovalo činnosť stránky s názvom Brat za Brata, ktorá sa podľa vlastných slov venuje pripomínaniu si oslobodzovania Československa sovietskou armádou v druhej svetovej vojne.

Brat za Brat však uverejňuje aj politický obsah, ostro kritizovaní sú najmä prozápadne orientovaní slovenskí politici. Nefakticky kritizovaní boli v nedávnej minulosti napríklad europoslanec Michal Šimečka alebo minister obrany Jaroslav Naď.

Ruské veľvyslanectvo, a s ním spriaznení lokálni aktéri šíriaci proruské politické a historické naratívy, patria k dôležitej súčasti ruského vplyvu nielen na Slovensku.

Autori: Matej Spišák, Denis Takács

Projekt Infosecurity.sk organizovaný STRATPOL – Inštitútom pre strategickú politiku a Slovenským inštitútom pre bezpečnostnú politiku, ktorý podporuje pražská pobočka Nadácie Friedricha Naumanna pre slobodu, priebežne monitoruje aktivity slovenských aj zahraničných dezinformačných aktérov, ale zameriava sa najmä na tie prvé. Aktivity projektu sú postavené na každodennom monitorovaní vznikajúcich dezinformácií, hoaxov a konšpiračných teórií v online informačnom priestore. Tento prístup umožňuje analytikom identifikovať dezinformačné príspevky a naratívy, ktoré najviac rezonujú vo verejnosti, ako aj zistiť, odkiaľ pochádzajú a ako sa šíria a vyvíjajú na sociálnych sieťach. Správa má podobu dvojtýždňového súhrnu vznikajúcich trendov v šírení škodlivého informačného obsahu online. Na základe toho môže Infosecurity.sk upozorňovať verejnosť na vznikajúce a aktuálne trendy v oblasti dezinformácií, manipulácie a propagandy.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/