Portál EUvsDisinfo informoval, že hlavným cieľom týchto médií je vykresliť USA ako nespoľahlivého spojenca. Afganistan má podľa čínskeho propagandistického spravodajského portálu Global Times dokazovať zlyhanie liberálneho svetového poriadku, strápnenie či diskreditáciu hegemónie USA a neodvrátiteľný úpadok moci Západu.
Propaganda sa orientuje prevažne na „problémových susedov“, ktorými sú Ukrajina a Taiwan. Štátom kontrolované ruské médiá ako Regnum či ntv.ru a čínske médiá ako Global Times tvrdia, že je len otázka času, kedy Spojené štáty opustia aj Kyjev a Tchaj-pej.
Doposiaľ neexistujú dôkazy, že by médiá oboch štátov v tomto prípade spolupracovali a vytvárali obsah spoločne, avšak ich uchopenie daného problému sa veľmi podobá.
Médiá oboch štátov používajú podobné naratívy a frázy, aby ovplyvnili verejnú mienku nielen doma, ale aj v zahraničí. Okrem toho sa podľa Global Times lídri oboch štátoch nedávno dohodli na posilnení spolupráce v Afganistane.
Afganistan v Európe alebo v juhovýchodnej Ázii?
Ruské štátne médiá a politici naďalej vyobrazujú Ukrajinu ako bábku Západu a jej predstaviteľov ako kompletne závislých na ich majstroch bábkaroch. Tí ich údajne môžu, ako tomu bolo aj v prípade Afganistanu, kedykoľvek opustiť. Podobnou rétorikou už dlhšie podkopávajú štátnu suverenitu Ukrajiny.
Čínske štátne médiá zase presadzovali naratív, podľa ktorého USA manipulujú s Taiwanom. Čínsky portál China Daily varoval prípadných stúpencov samostatnosti Taiwanu, že ak sa chcú vyhnúť nebezpečnej budúcnosti, mali by zabrániť tomu, aby sa „z ostrova vyrábajúceho čipy stal výrobca rakiet“.
Médiá oboch krajín taktiež prebrali malú hŕstku zveličených komentárov pod článkami západných médií. Na ich príklade sa potom snažia dokázať, že verejná mienka na Západe sa zhoduje s rusko-čínskou optikou udalostí. Zarezonovali najmä komentáre, ako napríklad: „Včera Saigon (Hočiminovo Mesto), dnes Kábul, zajtra Kyjev/Tchaj-pej?“
Dlhá vojna bez výsledku
Spojené štáty strávili v Afganistane dlhých 20 rokov. Konflikt si vyžiadal niekoľko tisícok životov a USA stál približne 2 bilióny amerických dolárov.
Zahraničné sily sa začali sťahovať z Afganistanu po dohode s Talibanom, podľa ktorej hnutie prisľúbilo, že neumožní, aby sa z krajiny stala základňa pre teroristov, ako tomu bolo v minulosti.
Taliban následne zahájil ofenzívu, počas ktorej sa mu podarilo za pomerne krátky čas získať kontrolu nad drvivou väčšinou krajiny a obsadiť hlavné mesto Kábul. Afganský prezident ušiel z krajiny. Hneď potom sa začala chaotická evakuácia cudzincov, ako aj niektorých Afgancov.
Ruské a čínske médiá spolu s politikmi využili tento moment, aby zosmiešnili americkú politiku v regióne.
Nepriateľ môjho nepriateľa je môj priateľ
Zďaleka to nie je prvýkrát, čo sa ruské a čínske dezinformačné naratívy prelínajú. Médiá daných štátov sa už dlhšiu dobu snažia synchronizovane vykresliť Spojené štáty a Západ v zlom svetle. Tým si zároveň vytvárajú spoločného nepriateľa.
V minulosti napríklad rozširovali naratív o pôvode víruse Covid-19 ako biologickej zbrane pochádzajúcej z tajných amerických laboratórií.
Prokremeľské médiá zároveň označujú porušovanie ľudských práv ujgurskej menšiny v čínskej provincii Sin-ťiang za americký výmysel s cieľom zdiskreditovať Čínu.