Prípad Robert Malone a Joe Rogan. Ako Spotify uprednostňuje zisk pred verejným zdravím

Americký vedec Robert Malone, ktorý tvrdí, že pomohol vynájsť mRNA vakcíny, ohľadom nich v súčasnosti šíri dezinformácie. Objavil sa aj v podcaste od Joea Rogana zverejnenom na Spotify, proti čomu sa postavila skupina vedcov a niektorí umelci.

Robert Malone sám seba označuje za priekopníka v technológii mRNA vakcín. Počas štúdia v rokoch 1987 až 1990 vstrekol DNA a RNA do myších buniek. Je tiež spoluautorom niekoľkých prác, v ktorých sa uvádza, že takéto injekcie do organizmov by mohli priniesť nové proteíny a poskytnúť alternatívne prístupy k vývoju vakcín.

Prestížny vedecký časopis Nature zaradil jeho objavy medzi základné kamene vo vývoji technológie mRNA vakcín. Na jeho prácu nadviazali ďalší vedci, ktorí bývajú označovaní za priekopníkov, a to sa Malonemu nepáči. Vedec tvrdí, že jeho prínos je prehliadaný v prospech iných výskumníkov.

Vďaka svojim kontroverzným tvrdeniam sa vedec dostal na výslnie antivaxerského hnutia. Vystúpil aj na nedávnom proteste antivaxerov v meste Washington D.C., kde sa objavil spolu s kontroverznými osobnosťami ako Robert F. Kennedy Jr.

Podľa vedca sú genetické vakcíny zbytočné, pretože proti variantu omikron nefungujú. Zároveň vyzval rodičov, aby nedávali zaočkovať svoje deti. Podľa najnovších dostupných vedeckých dát ale vakcíny zvyšujú prevenciu pred hospitalizáciou aj pri variante omikron.

Podľa bývalých kolegov je Malone schopným vedcom, avšak je tvrdohlavý, a často nie je ochotný zmeniť svoje postoje, aj keď sú po rokoch vedecky vyvrátené. Niektoré jeho názory dokonca označili za nebezpečné.

Robert Malone a Joe Rogan

Malone sa nedávno objavil aj v epizóde známeho podcastu The Joe Rogan Experience. Podcast patrí s pravidelnými 11 miliónmi poslucháčov medzi najobľúbenejšie podcasty na streamovacej službe Spotify. Tá získala práva na podcast známeho komika a moderátora za 100 miliónov dolárov ešte v roku 2020.

V epizóde, kde vystúpil Malone, zazneli viaceré konšpiračné teórie a ničím nepodložené tvrdenia. Malone napríklad tvrdil, že ľudia, ktorí sa nechali očkovať, boli zhypnotizovaní, alebo že nemocnice sú štátom finančne motivované, aby falošne diagnostikovali za príčiny úmrtí vírus Covid-19. Vedec zároveň prirovnal pandemické opatrenia k holokaustu.

Otvorený list vedcov a zdravotníkov pre Spotify

Viac ako 270 vedcov, doktorov, profesorov a zdravotníkov napísalo Spotify otvorený list, v ktorom vyjadrujú svoje znepokojenie nad dezinformáciami, ktoré sa v danom podcaste objavili. Podľa expertov Rogan šíri viacero dezinformácií, ktoré prispeli k zníženiu dôvery verejnosti v odborníkov a vedu a priamo ohrozujú verejné zdravie.

Skupina odborníkov síce nežiada, aby platforma podcast zmazala, ale požaduje, aby zaviedla „jasné a verejné pravidlá moderovania dezinformácií na platforme“.

Katrine Wallace, epidemologička z University of Illinois Chicago, ktorá sa tiež podpísala pod výzvu, nazvala Joea Rogana „hrozbou pre verejné zdravie“ za šírenie dezinformácií.

Platforma Spotify v minulosti odstránila cez 40 epizód od viacerých moderátorov, vrátane Joea Rogana, ktorí šírili neoverené informácie ohľadom ochorenia Covid-19.

Niektorí umelci sťahujú svoju hudbu zo Spotify

Americký folkový spevák Neil Young požiadal Spotify, aby spoločnosť stiahla jeho hudbu z platformy. V e-maile adresovanom svojmu vydavateľstvu uviedol, že „Spotify nesie zodpovednosť za moderovanie dezinformácií na svojej platforme“. Podľa speváka si musí streamovacia služba vybrať – „môžu mať Younga, alebo Rogana, nie oboch“.

Spotify vyhovelo Youngovej žiadosti a všetka jeho tvorba bola z platformy stiahnutá. Spevák vyzval aj ďalších umelcov, aby nasledovali jeho vzor a stiahli svoju hudbu z platformy na protest proti šíreniu dezinformácii o Covide.

K bojkotu sa pripojila aj speváčka a zároveň Youngova priateľka Joni Mitchell. Podľa nej šíria „nezodpovední ľudia klamstvá , ktoré následne stoja životy“, preto chce byť „solidárna s Nielom Youngom a globálnymi vedeckými komunitami“.

Okrem toho aj britský princ Harry a jeho žena Megan Markle vo vyhlásení uviedli, že sú proti rozhodnutiu Spotify hostiť na platforme podobné informácie a vyjadrili svoje obavy o „príliš reálnych dôsledkoch šírenia dezinformácií o ochorení Covid-19“.

Spotify na kontroverziu už zareagovalo a oznámilo, že k podcastom o Covid-19 bude po novom pridávať upozornenie na obsah a odkazy na dôveryhodné a vedecké zdroje.

Rogan reaguje

Joe Rogan zareagoval na kontroverziu v 10-minútovom videu na sociálnej sieti Instagram. Komik sľúbil, že sa posnaží zistiť o témach viac, a že do jeho šou pozve hostí s odlišnými názormi.

Zároveň tvrdí, „že sa nesnaží propagovať dezinformácie, ani byť kontroverzný, len chce viesť zaujímavé konverzácie“. Rogan tiež prisľúbil, že sa posnaží „vyvážiť kontroverznejšie názory s názormi iných hostí“. Zároveň ale obhajoval jeho hostí, ktorí sú podľa komika veľmi „inteligentnými a dôveryhodnými ľudmi, ponúkajúcimi názory odlišné od mainstreamu“.

Rogan na záver dodal, že nevie, či majú jeho hostia pravdu, nie je doktorom ani vedcom, len ich chcel vypočuť.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Je študentom magisterského stupňa Medzinárodných vzťahov na Masarykovej univerzite v Brne. Stážoval v Amnesty International a absolvoval Scholarship for Peace and Security od OBSE. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, populizmus, hybridné hrozby a Blízky východ. Ovláda základy ruského a talianskeho jazyka. Kontakt: andrej.struhar@infosecurity.sk