Od anti-vax k pro-war: Dezinformačné médiá menia kurz (Infosecurity.sk: Bi-weekly report o nových dezinformačných trendoch 30.3.2021)

Aj mesiac po začatí invázie sa nápor pro-ruských dezinformácií stále zintenzívňuje. Tak, ako sa menia a vyvíjajú okolnosti na bojisku a ciele Ruska, mení sa aj jeho dezinformačná kampaň. Tí, čo ospravedlňujú činy Moskvy aktívne hľadajú nové spôsoby, ako šíriť svoje dezinformačné naratívy.

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré za posledné dva týždne v informačnom priestore stúpali:

  • Zásah proti dezinformačným webovým stránkam spôsobil ich migráciu na kanály s menším dozorom, Telegram sa stáva bezpečným prístavom pre šírenie dezinformácií a konšpirácií.
  • Pro-ruská dezinformačná mašinéria naďalej šíri mýty a falošné zámienky na inváziu na Ukrajinu. Naratívy zobrazujúce Putina ako denacifikátora, obvinenia z provokácií a falošné tvrdenia o výrobe chemických zbraní sú u dezinformačných aktérov populárne viac ako kedykoľvek predtým.
  • Internetové anti-vax stránky zmenili zameranie a teraz propagujú a podporujú ruskú agresiu na Ukrajine, pričom spájajú recyklované pro-ruské naratívy s naratívmi o očkovaní.

Komunikačné kanály sa menia, dezinformácie zostávajú

Slovenská dezinformačná scéna utŕžila od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu viacero úderov. Niektoré z popredných dezinformačných webov v krajine, vrátane Hlavného denníka, Hlavných správ a Infovojny, vláda zablokovala.

To však neobmedzilo šírenie dezinformácií prostredníctvom iných sociálnych sietí, ako je Facebook. Navyše, veľká časť dezinformačnej rétoriky šírenej týmito stránkami sa presunula na komunikačné kanály s menším dozorom – konkrétne na Telegram. Aplikácia sa tak stala bezpečným prístavom pre šírenie dezinformácií a konšpirácií.

Napriek zmene prostredia však mnohé dezinformačné naratívy zostávajú rovnaké. Buď rozprávajú naratívy o tom, prečo bola vojna absolútne „nevyhnutná“, alebo sa pokúšajú prepojiť súčasnú situáciu na staršie, v niektorých prípadoch úplne nesúvisiace, konšpiračné teórie.

Časté sú tvrdenia o tom, že Ukrajina je kolóniou s bábkovým režimom, ktorá nemá skutočnú štátnosť. Kremeľská propaganda často spája tieto tvrdenia s prívlastkami ako „fašistický“, „nacistický“ alebo „neonacistický“. Obvinenia z fašizmu sa stali základom pro-ruských dezinformácií. Pro-kremeľské kanály obvinili ukrajinskú vládu z toho, že je „fašistická“ už v roku 2014, kedy Rusko anektovalo Krym.

Pokračuje sa s falošnými zámienkami

Pro-ruská dezinformačná mašinéria naďalej šíri mýty a falošné zámienky pre inváziu Ukrajiny. Opakovane sa tvrdí, že Rusko vedie špeciálnu operáciu v sebaobrane s cieľom zabrániť „genocíde“ a nemá v úmysle okupovať Ukrajinu. Pro-kremeľský dezinformačný naratív zobrazuje ukrajinské vedenie ako rusofóbne a obviňuje ho z pokusu vykonať na rusky hovoriacom obyvateľstve krajiny „genocídu“.

Samozrejme, neexistuje žiadny dôkaz o tom, že by etnickí Rusi boli prenasledovaní ukrajinskými úradmi, nehovoriac o tom, že by im hrozila genocída. Čím viac zábery civilných obetí šokujú svet a ruský postup ochabuje, tým zastaranejšie tieto naratívy pôsobia.

V reakcii na to ruské štátne médiá vymysleli ešte ďalšie zámienky na ospravedlnenie svojej útočnej vojny. Jedna takáto zámienka, ktorá je opakovane šírená pro-kremeľskými médiami a dominuje v slovenskom informačnom priestore, tvrdí, že Ukrajina tajne vyvíja biologické zbrane, hoci toto tvrdenie, ako všetky ostatné, sa nezakladá na faktoch.

Od anti-vax k pro-war naratívom

Nie je prekvapením, že hlavnou témou slovenských dezinformačných médií je v posledných rokoch pandémia COVID-19. Miestne portfólio anti-vax webov (maskujúcich sa za weby o zdraví a wellness) už dlho šírilo rôzne konšpiračné teórie o vzniku nového koronavírusu, vedľajších účinkoch očkovania a kritizovalo opatrenia prijaté v boji proti pandémii.

Od začiatku roka a najmä po začatí ruskej invázie na Ukrajinu však tieto anti-vax stránky presunuli svoje zameranie z tém súvisiacich so zdravím na vojnu na Ukrajine.

Ich spoločným menovateľom je, že presadzujú a podporujú výlučne ruský pohľad na agresiu na Ukrajine. Dezinformační aktéri opäť neváhajú použiť argument „fašizmu“. V jednom z naratívov sa napríklad uvádza, že OSN je fašistický gang vnucujúci nenávisť voči Rusku a krajiny, ktoré nebudú súhlasiť s týmto postojom, nebudú mať prístup k vakcínam proti COVID-19.

Časté sú aj texty obviňujúce USA a NATO z provokácií a vojnového štvania. Opakujú sa aj ekonomické témy, ktoré tvrdia, že ekonomické sankcie uvalené na Rusko sú „samovraždou“ a zničia Západ a Slovensko. Tieto recyklované pro-ruské naratívy sú tiež spojené s tými o očkovaní. Jeden takýto naratív napríklad tvrdí, že vojna je prepracovaná psychologická operácia na odvrátenie pozornosti od úmrtí spôsobených očkovaním.

Apologéti Moskvy

Na Facebooku sa toho veľa nezmenilo. Ako ukazujú údaje z CrowdTangle, niektorí z hlavných apologétov Moskvy na Facebooku sú súčasní alebo bývalí politici.

Nižšie uvedený graf zobrazuje top príspevky na Facebooku s kľúčovým slovom „rusko“ za posledné dva týždne. Výsledky sú zoradené podľa celkového počtu interakcií (reakcie, komentáre a zdieľania).

Štyri príspevky, ktoré získali za posledné dva týždne najviac interakcií, zverejnili europoslanec Milan Uhrík, poslanec Milan Mazurek, bývalý minister spravodlivosti Štefan Harabin a poslanec Ľuboš Blaha. Prví dvaja ostro kritizujú podporu slovenskej vlády Ukrajine a útočia na akýkoľvek postoj, ktorý zvažuje odklon od Ruska ako jediného zdroja energie, zatiaľ čo druhí dvaja ospravedlňujú kroky Moskvy. Príspevok stránky „Informácie bez cenzúry“ je rozhovor s bývalým premiérom Jánom Čarnogurským, ktorý tiež prechováva silné pro-ruské názory.

Projekt Infosecurity.sk, organizovaný skrze STRATPOL – Strategic Policy Institute a Slovak Security Policy Institute, ktorý je podporovaný pražskou kanceláriou Friedrich Naumann Foundation for Freedom, nepretržite monitoruje aktivity slovenských aj zahraničných dezinformačných aktérov, no zameriava sa najmä na slovenských. . Aktivity projektu sú postavené na každodennom monitorovaní nových dezinformácií, hoaxov a konšpiračných teórií v online informačnom priestore. Tento prístup umožňuje analytikom identifikovať dezinformačné príspevky a naratívy, ktoré najviac rezonovali u verejnosti, ako aj zistiť, odkiaľ pochádzajú a ako sa šírili a vyvíjali na sociálnych sieťach. Správa má formu dvojtýždenného súhrnu vznikajúcich trendov v šírení škodlivého informačného obsahu online. Na základe toho môže Infosecurity.sk varovať verejnosť pred vznikajúcimi a aktuálnymi trendmi v oblasti dezinformácií, manipulácie a propagandy.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/