Nicki Minaj v jednom zo svojich nedávnych tweetov tvrdí, že vakcína proti ochoreniu COVID-19 spôsobila impotenciu a opuch pohlavných orgánov u jej rodinného priateľa. Tvrdenie však nie je ničím podložené.
Na svojom profile, ktorý sleduje vyše 22 milińov užívateľov, taktiež nabáda, aby ľudia svoje rozhodnutie dať sa zaočkovať dobre zvážili.
Spomínaný tweet však nie je jediný príspevok spochybňujúci vakcínu zo strany speváčky. Minaj svojim fanúšikom odkázala, že očkovať sa nechá iba v prípade, keď si spraví „dostatočný výskum“ o účinkoch vakcíny.
Zároveň im odporučila, aby naďalej nosili rúška a dali sa očkovať, iba v prípade, ak to od nich vyžaduje práca.
Z dôvodu povinnosti očkovania Nicki Minaj vynechala aj tohtoročný galavečer Met Gala. Dodáva však, že verejným podujatiam sa vo všeobecnosti vyhýba, nakoľko má doma malé dieťa a obáva sa o jeho bezpečnosť.
Vakcína nespôsobuje problémy s plodnosťou
Napriek tomu, že mnohé dezinformácie o vakcíne a jej negatívnom vplyve na reprodukčné zdravie boli vyvrátené, ich šírenie je v online priestore naďalej populárne.
Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) konštatuje, že „v súčasnosti neexistujú dôkazy o tom, že by akékoľvek vakcína, vrátane vakcín proti COVID-19, spôsobovala problémy s plodnosťou u žien alebo mužov.“
Pri téme reprodukčného zdravia u mužov CDC uznáva, že existuje súvislosť medzi horúčkou spôsobenou ochorením COVID-19 a krátkodobým zníženým produkcie spermií.
Horúčka býva častým vedľajším účinkom aj pri očkovaní proti COVID-19. V súčasnosti však neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by horúčka po očkovaní ovplyvňovala produkciu spermií.
Twitter voči Nicki Minaj nezakročil
Sociálna sieť Twitter v minulosti viackrát avizovala sprísnenie podmienok pre užívateľov šíriacich zavádzajúce informácie týkajúce sa pandémie. Cieľom bolo zakročiť voči tweetom, ktoré nepravdivo informujú o povahe vírusu či o pandemických opatreniach.
Po tom, ako viaceré krajiny začali s očkovaním, bolo snahou platformy vyvracať a eliminovať príspevky, ktoré niesli nepravdivé informácie aj o očkovaní.
V marci 2021 spoločnosť informovala, že začne označovať tweety, v ktorých sa objavujú zavádzajúce informácie o vakcínach proti COVID-19. Pri takto označených príspevkoch Twitter pripája odkazy na relevantné informácie, najmä od oficiálnych orgánov, ako je napríklad CDC.
Ďalšiu funkciu, ktorá má pomáhať v boji proti dezinformáciam, zaviedla sociálna sieť v auguste 2021. Ide o možnosť pre používateľov nahlasovať tweety obsahujúce dezinformácie a zavádzanie.
Je pravdou, že vďaka programu Twitter Birdwatch, ktorý umožňuje používateľom kontrolovať fakty, sa pod príspevkami americkej speváčky nachádza viacero poznámok o tom, že tweet je potenciálne zavádzajúci. Program je však stále v obmedzenom pilotnom režime, a tak množstvo užívateľov tieto poznámky nevidí.
Napriek tomu, príspevky Nicki Minaj, ktoré jednoznačne nesú nepodloženú informáciu, zostávajú na platforme bez väčších obmedzení. Podľa hovorcu spoločnosti, ktorý sa vyjadril pre portál The Verge „dané príspevky nie sú v rozpore s pravidlami Twitteru.“