Na východnom fronte kľud? Dezinformačné weby stupňujú útočnú rétoriku proti Ukrajine a NATO (Infosecurity.sk: Bi-Weekly report o nových dezinformačných trendoch 6. december 2021)

Spolu s narastajúcou vojenskou aktivitou Ruska pozdĺž ukrajinských hraníc je možné pozorovať aj čoraz agresívnejšiu rétoriku slovenských prokremeľských médií namierenú proti NATO a Ukrajine. Zároveň však dezinformátori naďalej systematicky a cynicky využívajú migrantov a pandémiu s cieľom šíriť strach a polarizovať spoločnosť.

Fake News Report

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:

  • V súvislosti s pokračujúcim budovaním ruskej armády pozdĺž ukrajinských hraníc dezinformačné médiá zintenzívnili svoju útočnú rétoriku proti Ukrajine a NATO. Okrem opakovaných snáh vykresliť NATO ako agresívnu organizáciu, dominujú aj tvrdenia, že Ukrajina údajne pripravuje útok na Donbas.
  • V kontexte prebiehajúcej migračnej krízy, vinia dezinformátori EÚ z pokusov o destabilizáciu ako Bieloruska, tak aj Ruska. Zároveň obviňujú Poľsko zo zámerných provokácií a neprimeraného násilia voči migrantom. Takisto pretrvávajú tvrdenia, že sankcie EÚ voči Lukašenkovmu režimu sú nelegitímne.
  • So zavedením celoplošného lockdownu zintenzívnili aj naratívy, podľa ktorých vláda pandémiu zneužíva ako zámienku pre zavedenie autoritárskych praktík. Taktiež sa často objavujú články, ktoré lockdown spájajú s konšpiračnými teóriami o tom, že pandémia je umelo vyvolaná farmaceutickými spoločnosťami.

Presuny ruských vojsk pod rúškom dezinformácií

V súvislosti s rastúcim medzinárodným znepokojením nad hromadením ruských vojsk pozdĺž ukrajinských hraníc prokremeľské médiá zintenzívnili svoju rétoriku zameranú proti NATO. Opakujú sa tvrdenia, že NATO je rusofóbna organizácia, ktorá organizuje „provokácie“ v blízkosti ruských hraníc a militarizuje región Čierneho mora.

Opakovali sa aj tvrdenia, že Spojené štáty tlačia Ukrajinu spolu s EÚ do konfliktu s Ruskom. Zároveň je Ukrajina naďalej vykresľovaná ako krehká krajina na pokraji kolapsu a zároveň ako stály agresor, ktorý tajne pripravuje útok na Donbas.

Tieto naratívy nápadne pripomínajú rétoriku dezinformačných webov zo začiatku tohto roka. Vtedy Rusko takisto zhromaždilo veľký počet vojakov a vojenskej techniky v blízkosti ukrajinských hraníc. Značná časť tejto rétoriky však pozostáva z dlhodobo recyklovaných dezinformačných naratívov. Tie využívajú vojenské cvičenia NATO ako zámienku na presúvanie viny a interpretácie Západu ako agresora, pričom agresívnu zahraničnú politiku Ruska vykresľujú ako čisto obrannú.

Treba však pripomenúť, že NATO je obranná aliancia, ktorej hlavným cieľom je chrániť členské štáty. Jej cvičenia sa oznamujú mesiace vopred. Pritom podliehajú medzinárodnej kontrole a prísnym normám transparentnosti. To isté sa však nedá povedať o podozrivých pohyboch ruských vojsk.

Len čas ukáže či sa Moskva skutočne pripravuje na inváziu alebo či eskaláciou vojenského napätia sleduje iný zámer. Zdá sa však, že cieľ jej dezinformačnej rétoriky je jasný. Polarizovať obyvateľstvo a podkopať jeho dôveru v euroatlantické štruktúry.

Migrácia v centre pozornosti prokremeľských médií

Slovenské dezinformačné weby po vzore svojich bieloruských a ruských kolegov dlhodobo využívajú migračnú krízu ako príležitosť na diskreditáciu EÚ a odvrátenie pozornosti od porušovania ľudských práv v Bielorusku. Tento trend pokračoval aj v uplynulých dvoch týždňoch, keď sa v lesoch pri poľsko-bieloruských hraniciach nahromadilo niekoľko tisíc migrantov v snahe dostať sa do EÚ. Je však rovnako potrebné dodať, že kritiku za svoj postoj ku kríze si od legitímnych aktérov vyslúžilo aj Poľsko.

Podľa EÚ ide Lukašenkovi o pomstu za sankcie uvalené na jeho režim po zmanipulovaných voľbách a útokoch proti nezávislým médiám a občianskej spoločnosti. Poľský premiér Mateusz Morawiecki dokonca zo spoluorganizovania migračnej krízy obvinil Rusko.

Existuje dostatok dôkazov o tom, že bieloruské orgány sa aktívne podieľajú na organizovaní migračnej vlny smerujúcej do Poľska, Litvy a Lotyšska. Lukašenko a Putin však akékoľvek obvinenia dôrazne odmietajú. Obaja naopak obviňujú EÚ.

Lukašenko však neskôr pripustil, že jeho bezpečnostné zložky pomáhali migrantom dostať sa na hranice. Podľa jeho slov však nešlo o inštrumentalizáciu migrácie na politické účely ale o nezištnú pomoc. Podobnú rétoriku si osvojili aj slovenské dezinformačné weby, ktoré verejnosti prezentujú falošnú dichotómiu. Na jednej strane nemorálna EÚ, na druhej strane Lukašenko ako altruistický a humanitárny aktér.

Napätie na hraniciach

Práve Lukašenkova prvá verejná návšteva hraníc poslúžila ako zdroj pre šírenie takéhoto obrazu. Počas návštevy sa Lukašenko údajne prihovoril skupine migrantov, pričom im prisľúbil teplé oblečenie, jedlo a ďalšie nevyhnutnosti. Užitočný reklamný ťah pre štátne médiá. Tie opakovane zamlčiavajú skutočnosť, že migrantov nútia zostať v drsných podmienkach na hraniciach Lukašenkove vlastné bezpečnostné sily.

Rovnako vyzdvihované sú aj Putinove vyhlásenia o snahe zabrániť „násiliu voči migrantom“, pričom dezinformačné weby opäť opomínajú porušovanie ľudských práv v Rusku. Práve Rusko je v príspevkoch dezinformátorov opakovane prezentované ako riešiteľ migračnej krízy.

Naopak, cieľom útokov je Poľsko, to obviňujú z používania extrémneho násilia voči migrantom, EÚ je zasa vykresľovaná ako subjekt, ktorý je vnútorne slabý a porušuje ľudské práva. Čím dlhšie však dezinformačná kampaň trvá, tým viac sa uchyľuje k extrémom. Svedčí o tom aj skutočnosť, že niektoré weby šírili bizarné správy o tom, že Poľsko tajne pripravuje útok na Bielorusko, ako aj to, že nasadzuje proti migrantom tanky.

V ďalších článkoch zasa migračnú krízu vykresľovali ako udalosť, ktorú umelo vyvolala EÚ. Tá jej má slúžiť ako zámienka na uvalenie sankcií na Bielorusko. Cieľom týchto dezinformácií je odvrátiť pozornosť od skutočných dôvodov, pre ktoré EÚ uvalila sankcie na Lukašenkov režim. EÚ zaviedla reštriktívne opatrenia voči bieloruskému režimu v reakcii na závažné porušovanie ľudských práv a násilné potláčanie občianskej spoločnosti, demokratickej opozície a novinárov. Keďže situácia sa naďalej vyostruje, je veľmi pravdepodobné, že sa s týmito naratívmi budeme v našom informačnom priestore stretávať aj v budúcnosti.

Covid dezinformácie – chlieb náš každodenný

Je už zvykom, že sa ani jeden týždeň nezaobíde bez dezinformácií súvisiacich s pandémiou. Tá od svojho prepuknutia patrí medzi dominantné témy dezinformátorov.

V súvislosti so zhoršujúcou sa pandemickou situáciou a zavedením celoplošného lockdownu došlo k zintenzívneniu naratívov o tom, že vláda pandémiu využíva na pošliapanie demokratických princípov a nastolenie totality.

Ďalšie články spájali lockdown s konšpiračnými teóriami o tom, že pandémia je umelo vyvolaná farmaceutickými spoločnosťami a globálnymi elitami, ktorých cieľom má byť zvýšenie svojho bohatstva a kontrola nad masami.

Ako ukazujú dáta z analytického nástroja CrowdTangle, na Slovensku túto škodlivú rétoriku pomerne úspešné šírili aj krajne pravicové a ľavicové politické subjekty.[1]

Nižšie uvedený graf zobrazuje top 10 príspevkov, ktoré na Facebooku za posledné dva týždne získali najvyšší počet interakcií (reakcií, komentárov a zdieľaní). Hlavnou témou všetkých príspevkov boli pandemické obmedzenia. Deväť z analyzovaných príspevkov zverejnili blogy krajne pravicových a ľavicových politických subjektov, ktoré sú dlhodobo známe šírením problematického obsahu.

Väčšina z príspevkov obsahuje vyššie uvedené dezinformačné naratívy. Milan Mazurek, opakovane hovorí o „zavedení totality“. Ľuboš Blaha zasa predkladá publiku konšpiračné teórie o pôvode vírusu. Bývalý premiér Robert Fico označuje povinné očkovanie za „nechutný fašistický nápad“ a vyzýva verejnosť k protestom, čo je vzhľadom na súčasný stav pandemickej situácie mimoriadne nebezpečné.

Nakoľko tieto príspevky obsahujú dezinformačné naratívy a konšpiračné teórie, je znepokojivé aký vysoký počet zobrazení a interakcií dosiahli. Žiaľ, pomaly si začíname zvykať na nebezpečný trend, že politici sa neštítia ohrozovať ľudí kvôli politickému zisku.

Autori: Matej Spišák, Denis Takács


Projekt Infosecurity.sk organizovaný STRATPOL – Inštitútom pre strategickú politiku a Slovenským inštitútom pre bezpečnostnú politiku, ktorý podporuje pražská pobočka Nadácie Friedricha Naumanna pre slobodu, priebežne monitoruje aktivity slovenských aj zahraničných dezinformačných aktérov, ale zameriava sa najmä na tie prvé. Aktivity projektu sú postavené na každodennom monitorovaní vznikajúcich dezinformácií, hoaxov a konšpiračných teórií v online informačnom priestore. Tento prístup umožňuje analytikom identifikovať dezinformačné príspevky a naratívy, ktoré najviac rezonujú vo verejnosti, ako aj zistiť, odkiaľ pochádzajú a ako sa šíria a vyvíjajú na sociálnych sieťach. Správa má podobu dvojtýždňového súhrnu vznikajúcich trendov v šírení škodlivého informačného obsahu online. Na základe toho môže Infosecurity.sk upozorňovať verejnosť na vznikajúce a aktuálne trendy v oblasti dezinformácií, manipulácie a propagandy.


[1] Údaje boli získané vyhľadávaním najpopulárnejších príspevkov v databáze slovenských dezinformačných webov. CrowdTangle je monitorovací nástroj sprístupnený spoločnosťou Facebook, ktorý pomáha monitorovať, analyzovať a informovať o dianí na platforme. https://www.crowdtangle.com

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/