Kremeľská hybridná vojna proti Ukrajine: Moskva obmedzuje ruské médiá, spúšťa čiastočnú blokádu Facebooku

Kremeľ sa snaží destabilizovať Ukrajinu aj za pomoci kybernetických útokov. Informačné vákuum naďalej plní prokremeľskou propagandou.

Tím DFRLab priniesol správu, ktorá mapuje stopy hybridnej vojny, ktorú vedie Kremeľ. Ukrajina čelí útokom nielen vo fyzickom prostredí, ale aj v takzvanej piatej doméne. Moskva a jej venezuelský náprotivok obhajujú akt vojenskej agresie na území susedného štátu. Facebook dáva červenú prokremeľskej propagande a Rusko začalo s čiastočnou blokádou platformy. 

Terčom aj v kybernetickom priestore

Ukrajina sa stala cieľom rozsiahleho DDoS útoku. Mykhailo Fedorov, tamojší minister pre digitálnu transformáciu, ozrejmil, že záškodníci zaútočili na ukrajinské banky, štátneho poskytovateľa služieb Diia, stránky ukrajinského parlamentu, ministerstva zahraničných vecí a kabinetu ministrov. 

Jamie Collier pre denník The Guardian vysvetlil, že nešlo ani tak o technické narušenie, ako o to, čo podkopáva dôveru, napríklad vo finančnom sektore. Dodáva, že išlo skôr o druhoradý dopad, ktorý dosť znervózňuje ľudí.

Bezpečnostní experti Esetu v stredu objavili nový malvér HermeticWiper nasadený počas kybernetických útokov na Ukrajine. Podľa spoločnosti ide o škodlivý typ kódu data wiper, ktorý maže užívateľské dáta. Nainštalovaný bol na stovkách zariadení v krajine.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba ešte začiatkom týždňa upozornil, že Kremeľ kybernetické útoky využíva „na eskaláciu situácie“.

Maduro obhajuje ruskú agresiu 

Oficiálny kanál venezuelskej vládnej stanice na Telegrame informoval o ruskej invázii na Ukrajinu v zhode s tým, čo hlása Kremeľ. Spomínal spustenie špeciálnej operácie s cieľom demilitarizovať a denacifikovať Ukrajinu.

Tamojšia hlava štátu Nicolas Maduro, ktorý za krízou na Ukrajine vidí Severoatlantickú alianciu a Spojené štáty americké, obhajoval na Twitteri ruskú vojenskú agresiu. Ruský prezident Putin podľa neho obraňuje právo na mier a dôstojnosť ruského ľudu, národov sveta a svetovej rovnováhy.

Facebook blokuje ruské médiá

Facebook zablokoval na deväťdesiat dní štátnu televíznu stanicu Zvezda TV, ktorú prevádzkuje ruské ministerstvo obrany. Podľa platformy médium opakovane šíri falošné informácie.

StopFake, ukrajinská fact-checková organizácia, predtým nahlásila dva nepravdivé príspevky stanice. Prvý článok dezinformoval o ruskom potlačení protivzdušnej obrany Ukrajiny a ďalší tvrdil, že jednotky vojenskej pohraničnej stráže nekládli odpor ruským silám.

Ruský cenzorský úrad Roskomnadzor v piatok začal s čiastočným blokovaním Facebooku. Argumentuje porušovaním slobody prejavu a práv ruských občanov. Tvrdí, že platforma ignoruje jeho žiadosti zrušiť reštrikcie na stránky agentúry RIA Novosti, stanice Zvezda TV, gazeta.ru a lenta.ru.

Viceprezident pre globálne záležitosti spoločnosti Meta Nick Clegg informoval na Twitteri, že ešte vo štvrtok ruské autority nariadili Facebooku, aby prestal s fact-checkingom a označovaním obsahu z dielne ruských štátnych médií.

Ruské médiá musia podľa štvrtkového nariadenia tamojšieho cenzora kontrolovať správnosť svojich správ predtým než ich zverejnia. Pri písaní o vojne na Ukrajine pritom musia vychádzať z informácií a dát, ktoré pochádzajú z oficiálnych ruských zdrojov.

#NeopúšťameNašichĽudí

Po uznaní proruských separatistických republík sa na Twitteri spustila lavína s hashtagmi, ktoré vyjadrovali podporu ľuďom žijúcim v Donecku a Luhansku. Kampaň, ktorá mala vytvoriť zdanie verejnej podpory pre Putinove rozhodnutie, súčasne tvrdila, že títo ľudia trpia pod ukrajinskými ozbrojenými silami.

Podľa DFRLab môže byť iniciátorom Putinova vládna strana Jednotné Rusko. Tá #СвоихНеБросаем (prekl. Neopúšťame našich ľudí) začala používať deň pred prezidentovým vyhlásením. Vtedy apelovala na ľudí, aby poskytli humanitárnu pomoc tým, ktorí boli evakuovaní z Donbasu do Rostovskej oblasti.

Hashtagy sa neobjavili len na Twitteri, ale aj na platformách ako Facebook, VKontakte, Odnoklassniki či Telegram.

Boj s prokremeľskou propagandou

Podľa posledných informácií slovenské úrady zvažujú zákaz ruských televízií. Prípadné rozhodnutie by sa malo týkať najmä štátnej televízie RT, ktorá dlhodobo šíri prokremeľskú propagandu.

Slovenská republika by sa týmto krokom pridala napríklad k Poľsku. Varšava totiž vo štvrtok zablokovala niektoré ruské stanice. Medzi nimi sú RT, RT Documentary, RTR Planeta, Sojuz TV a Rossija 24

Parlament v piatok schválil úpravu zákona o kybernetickej bezpečnosti. Národnému bezpečnostnému úradu (NBÚ) pribudlo rozhodovanie o blokovaní škodlivého obsahu alebo aktivít v online priestore. Právomoc blokovať dezinformačné weby má NBÚ len do konca júna. 

České internetové združenie CZ.NIC na základe vládneho odporúčania zablokovalo osem dezinformačných webov. Na zozname, ktorý sa ešte môže rozšíriť, je aj notoricky známy Aeronet.

Podľa prevádzkovateľa registra domén ohrozovali českú národnú bezpečnosť. Riaditeľ Ondřej Filip tvrdí, že ide o „najkrikľavejšie prípady dezinformačných webov, ktoré nepravdivo informujú o súčasnom rusko-ukrajinskom konflikte“.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Je absolventkou bakalárskeho stupňa politológie na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov UMB v Banskej Bystrici, kde ďalej pokračuje aj na magisterskom stupni. Zaujíma sa o aktuálne dianie a problematiku hybridných hrozieb. Kontakt: klara.kanicarova@infosecurity.sk