Dvakrát čítaj a raz zdieľaj

Nepresné, klamlivé či falošné informácie môžu vzniknúť v diskusii o akejkoľvek téme. Určite nikto z nás netúži byť známy tým, že zamorí nástenky priateľov na sociálnych sieťach príspevkami, ktoré obsahujú konšpiračné teórie alebo dezinformácie.

Poďme sa spoločne pozrieť na metódy, ktoré vám pomôžu sa podobnej trápnosti vyhnúť.

Kontrola webovej adresy

Niekedy sa stáva, že v zápale písania sa pomýlite, či „prekliknete“. Iba kvôli jednému, na prvý pohľad nepodstatnému detailu, môžu niektoré „alternatívne“ weby pohodlne ťažiť z vašej nepozornosti.

Webové adresy, ktoré sa zdanlivo podobajú na váš obľúbený denník alebo časopis svojím názvom, či logom a grafikou a môžu sa preto priživovať na kredite a dobrom mene seriózneho média.

Aby ste predišli možným nepríjemnostiam, uložte si obľúbené weby do záložiek alebo jednoducho vo vyhľadávaní skontrolujte názov stránky, ktorú čítate.

Keď vám odkaz na internetovú stránku pošle niekto z priateľov, musíte byť rovnako obozretní. Predtým ako kliknete, umiestnite kurzor myši nad daný odkaz a uistite sa, na akú stránku vás dovedie. Uvidíte celú adresu a môžete tak skontrolovať, či ju poznáte alebo nie. Navyše, takto chránite svoje zariadenie pred nechceným, škodlivým softvérom.

Obsah hovorí za všetko

Správy sú väčšinou celkom nudné, až na pár špeciálnych prípadov, ktoré si získajú väčšiu pozornosť aj na internete. Napríklad, keď sa 13 ročný chlapec vláme do leteckej základne a ukradne lietadlo. Alebo, keď lekári využijú situáciu a pri vstreknutí vakcíny vám cez injekciu do tela umiestnia nanočip – áno, tento výrok (a veľa iných) je ohromujúci, no je falošný.

Váš prvý dojem o pravdivosti správy, len na základe toho, že sa vám páči, nemusí byť vždy správny. Ak už čítate článok, ktorý náhodou pochádza z relatívne neznámej stránky, nezabudnite si informácie skontrolovať z viacerých hodnoverných zdrojov. Niekedy môžu pomôcť aj oficiálne stránky príslušných ministerstiev alebo úradov.

Uznávaná žurnalistika sa riadi mnohými predpísanými normami – článok by mal byť podložený viacerými zdrojmi a prezentovať vyvážený pohľad na tému. Keď ste stále na pochybách, zamierte do sekcie „Kontakty“ alebo „O nás“. Ak sa jedná o vierohodné médium, budú tam uvedené transparentné údaje o danej organizácii, jej financovaní či zoznam autorov.

Verejne dostupný zoznam autorov je dôležitým faktorom pri analýze spoľahlivosti článku a celého webu. Viete, kto presne článok napísal? Ak áno, snažte sa zistiť, či je jeho predošlá práca dostupná, prípadne v akých médiách pracoval v minulosti.  Niekedy sa dokonca môže stať, že nespoľahlivé weby využívajú na publikovanie dezinformácií vymyslené alebo nepravé mená autorov, tak ako napríklad Denník Dnes.

Zdroje, obrázky a videá

Ak článok využíva anonymné zdroje, či dokonca žiadne neuvádza, malo by to vo vás vzbudzovať podozrenie. 

Moderný informačný svet nie je vonkoncom jednoduchý – je tekutý. Keď včera stačilo veriť vlastným očiam, dnes nemusí platiť už ani to. Ako sa však orientovať tam, kde hore je dole a čierna je biela a zajtra to môže byť naopak?

Dezinformácie sa dajú šíriť aj inak ako písaným slovom. Zmanipulované obrázky a videá, sú dnes už bežné a budú iba pribúdať. Niekedy stačí, aby fotograf použil iný objektív alebo vytvoril záber z iného uhla a kontroverzná fotografia je na svete. Často dezinformátor použije falošný popis a starú fotografiu vydáva za čerstvú.

To, či je daný obrázok nepravdivý, vytrhnutý z kontextu alebo bol použitý už v minulosti, môžete skontrolovať napríklad cez spätné vyhľadávanie obrázkov cez Google alebo platformu TinEye.

Podobne je to aj s videami. Počuli ste o fenoméne deepfake? Na našom portáli sa o nich môžete dočítať tu, tu a tu.

Čo sú DeepFake videá?

Mnohé dezinformačné články sa zameriavajú na ľudskú zvedavosť, emócie alebo strach a tým nás dokážu presvedčiť o tom, že na ich šokujúci nadpis skrátka musíme kliknúť. Predtým, než budete zdieľať článok len na základe ohromujúceho názvu, prečítajte si ho.

Vysoký počet zdieľaní, reakcií alebo fanúšikov nemusí nutne znamenať, že zdroj je dôveryhodný. V skutočnosti to nemusí byť priamo úmerné ani jeho popularite, nakoľko nákup niekoľko tisíc lajkov, zdieľaní či zhliadnutí stojí iba pár stoviek eur.

Pre lepšiu orientáciu vám môžu pomôcť viaceré platformy, ktoré sa skvalitňujú slovenský informačný priestor. Okrem nás Antipropaganda, DISI alebo Checkbot. Z oblasti vedy to sú napríklad Vedátor a Lovci šarlatánov, či Demagog.sk.