Bádateľ 16. septembra publikoval článok s názvom: „Nové aktualizované covidové vakcíny boli testované len na 8 myšiach, nikdy nie na ľuďoch“. O deň neskôr bol takmer identický článok zverejnený aj na Zem a Vek pod názvom: „Novo-schválené vakcíny proti covidu boli testované iba na 8 myšiach“. V oboch prípadoch ide o prevzatý text z americkej pseudovedeckej stránky NaturalNews, ktorá je v USA jedným z najvýznamnejších propagovateľov dezinformácií o ochorení COVID-19.
Podľa stránok Bádateľ a Zem a Vek boli tieto vakcíny testované len na ôsmich myšiach a nikdy nie na ľuďoch. Z tohto dôvodu majú byť vakcíny „netestované a nebezpečné“. Ide však o zavádzajúce až klamlivé tvrdenie.
Je klinické testovanie na ľuďoch nutné pri nových vakcínach?
Nové vakcíny musia pri svojom vývoji prechádzať prísnym testovaním ešte predtým, než sú široko distribuované a odporúčané verejnosti. To sa však netýka adaptovaných verzií už existujúcich vakcín. Dôvod je ten, že sú veľmi podobné predchádzajúcim verziám, ktoré už prešli týmito intenzívnymi testovacími fázami. To platí aj pre nové adaptované vakcíny spoločností Pfizer a Moderna.
Zloženie nových vakcín spoločností Pfizer a Moderna je rovnaké, ako to v prípade starších verziách týchto vakcín. Jediným rozdielom medzi novými vakcínami a ich predchodcami je ten, že nové obsahujú mRNA navrhnutú tak, aby bola zameraná na kmeň XBB.1.5 vírusu COVID-19.
Okrem toho, spoločnosť Moderna podrobila svoju adaptovanú vakcínu klinickému testovaniu na malej skupine ľudských pacientov. Toto testovanie potvrdilo, že vakcíny sú bezpečné, a zároveň poskytujú lepšiu ochranu pred aktuálne cirkulujúcimi variantami ochorenia COVID-19. Spoločnosť Pfizer testovala adaptovanú vakcínu pomocou predklinickej štúdie na myšiach. Jej výsledky rovnako hovoria o bezpečnosti a účinnosti vakcíny. Obaja výrobcovia navyše v štúdiách pokračujú naďalej a výsledky budú známe o niekoľko mesiacov.
Aj minuloročné posilňovacie dávky vakcín, zamerané na BA.4 a BA.5 subvarianty omikronu, boli rovnako schválené na základe údajov z predošlých verzií vakcín a predbežných výsledkov testovania. Keď boli vakcíny schválené a distribuované, výrobcovia pokračovali v zbieraní údajov a na základe získaných dát neskôr potvrdili bezpečnosť vakcín.
Rovnaké postupy fungujú pri chrípke už desaťročia
Adaptované vakcíny proti ochoreniu COVID-19 nie sú prvými vakcínami, ktoré sa verejnosti podávajú bez predošlého extenzívneho testovania na ľuďoch. Rovnako sa postupuje každý rok už niekoľko desaťročí pri vakcínach proti chrípke.
Infektológ Scott Roberts z Yaleovej univerzity hovorí, že aj vakcíny proti chrípke sú upravované len na základe štúdií na zvieratách. „Každoročne aktualizujeme vakcínu proti chrípke na základe kolujúcich kmeňov chrípky a, bohužiaľ, nemôžeme čakať na dáta získané na ľuďoch, pretože tie môžeme dostať až v novembri alebo decembri, teda až po tom, ako sa mnohí z nás nakazia,“ tvrdí Roberts.
Ako upozorňuje infektológ Otto Yang z Kalifornskej univerzity v Los Angeles (UCLA), nové verzie vakcín proti COVID-19 sú extrémne podobné tým predošlým, dokonca viac než sú si podobné každoročne adaptované vakcíny proti chrípke. Zároveň dodáva, že technológia mRNA vakcín bola preverená už na desiatkach až stovkách miliónov ľudí, ktorí sa dali zaočkovať proti COVID-19, a nevykazovala žiadne bezpečnostné riziká. Ako bolo spomenuté, adaptované vakcíny boli upravené len minimálne, čo podľa vedcov vylučuje možnosť, že sa vakcíny stanú nebezpečnými.
Aktuálny nárast nových prípadov koronavírusu potvrdzuje trend, na základe ktorého sa experti domnievajú, že ochorenie nebude eradikované. Naopak, očakáva sa, že jeho nové mutácie sa budú stále objavovať. Z tohto dôvodu je pravdepodobné, že rovnako ako pri chrípke, budú nové adaptované vakcíny potrebné každý rok. Aj preto nové vakcíny označujeme ako adaptované vakcíny a nehovoríme už o posilňovacích dávkach, ako tomu bolo pri minulých variantoch.
Liekové agentúry nové vakcíny odporúčajú
V Spojených štátoch amerických schválil adaptované vakcíny proti COVID-19 Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA). Vzápätí rozhodlo americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) o odporúčaní vakcín pre všetkých ľudí starších ako 6 mesiacov. Koncom augusta prišlo odporúčanie aj zo strany Európskej liekovej agentúry (EMA). Všetky spomenuté inštitúcie hodnotia adaptované vakcíny ako bezpečné, kvalitné a účinné a očkovanie odporúčajú širokej verejnosti.
Univerzita Johna Hopkinsa, jedna z najprestížnejších výskumných inštitúcií na svete, označuje vakcíny naďalej ako jeden z najlepších a najbezpečnejších spôsobov, ako chrániť seba a svojich blízkych pred závažnými následkami koronavírusu. Rovnako upozorňuje, že imunita získaná z očkovania je bezpečnejšia ako imunita získaná z prekonania ochorenia. Zároveň upozorňuje, že teraz je najlepší čas sa zaočkovať aj pre tých, ktorí doteraz neabsolvovali žiadne očkovanie proti COVID-19.
Ministerstvo zdravotníctva SR navyše varuje pred dlhotrvajúcimi následkami ochorenia COVID-19 na zdraví a očkovanie označuje za najlepší spôsob prevencie.
Bádateľ a Zem a Vek preberajú pseudovedecké články z nedôveryhodných zdrojov
Nezávislý projekt Konšpirátori.sk zaradil oba zdroje na zoznam stránok so sporným obsahom. Zem a Vek dlhodobo uverejňuje obsah spochybňujúci vedecký konsenzus o ochorení COVID-19. Portál Bádateľ sa vo svojich textoch zameriava na zdravotnícke témy, pričom často ide o články pseudovedeckého až šarlatánskeho charakteru.
Texty o nových vakcínach obe stránky prevzali z NaturalNews. Ide o médium sídliace v USA, ktoré je známe šírením dezinformácií a konšpiračných teórií, pričom si získava aj označenia ako „dezinformačné impérium“. Portál NaturalNews bol v minulosti zablokovaný na viacerých sociálnych sieťach, vrátane Facebooku, na ktorom mala hlavná stránka približne tri milióny sledovateľov. Podľa analýzy Institute for Strategic Dialogue sa však stránke darí obchádzať obmedzenia, nakoľko je napojená na minimálne 496 ďalších domén. Tieto domény hostia obsah NaturalNews, vrátane extrémistických materiálov, zdravotníckych dezinformácií a konšpiračných teórií.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/