Denacifikácia a bábková vláda. Aké naratívy sa šírili a šíria v súvislosti s ruskou agresiou na Ukrajine?

Pred niekoľkými dňami ubehol mesiac od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Aké naratívy sa šíria v súvislosti s ruskou agresiou na Ukrajine?

Zdroj obrázka: EUvsDisinfo

Pred niekoľkými dňami ubehol mesiac od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. 24. február si budeme všetci pamätať ako deň, kedy Moskva odštartovala vojnu, kedy Putin definitívne potvrdil svoje zaslúžené miesto v dejinách vedľa najhorších diktátorov.

Popri konvenčnej vojne, ktorá sa odohráva na poliach a v mestách, však prebieha aj vojna informačná, prostredníctvom ktorej si chce Rusko klamlivo získať srdcia a mysle cieľového publika. Výnimkou nie je ani Slovenská republika, kde sú spolupracovníci dezinformačných webov zatýkaní za prácu pre Rusko.

Informačná vojna však nezačala 24. februára spolu s inváziou. Práve naopak, dezinformačné a propagandistické kampane sú Ruskom vedené už roky. Organizácia EUvsDisinfo v pred niekoľkými dňami vydanom článku zmieňuje dezinformačné naratívy, ktoré predchádzali invázii, prípadne mohli po jej začiatku slúžiť na ospravedlnenie.

Naratívy, ktoré sa šírili v priebehu februára, a teda v mesiaci, kedy začala invázia, môžeme rozdeliť do troch kategórií. Zatiaľ čo Rusko zhromaždilo viac ako 150 000 vojakov na hraniciach s Ukrajinou, sme mohli zachytiť falošné tvrdenia o tom, kto je obeťou. Rusko popieralo akékoľvek angažovanie sa na východe Ukrajiny, pričom obviňovalo kolektívny Západ z hľadania vhodne príležitosti na útok na Rusko, práve prostredníctvom Ukrajiny.

Úspešnosť tohto naratívu dokazuje aj prieskum verejnej mienky, ktorý na Slovensku vyšiel na konci januára, teda takmer mesiac pred začiatkom vojny. Takmer 45% Slovákov si myslelo, že za napätie na Ukrajine môže práve Západ.

EUvsDisinfo tiež toho zmieňuje klamlivé správy týkajúce sa ukrajinskej štátnosti. Podľa týchto tvrdení pôsobí na čele štátu bábková vláda. Okrem toho sa vo februári objavil aj tretí naratív, ktorý obhajoval ruskú agresiu na Ukrajine tvrdenia o denacifikácii.

Tie sú úplne nezmyselné, pričom zdôvodnení je mnoho. Ako písal analytik Infosecurity.sk Denis Takács, „Putinove tvrdenia, že Ukrajinská vláda je nacistická sú ešte o to absurdnejšie, keď vezmeme do úvahy skutočnosť, že Zelenskyj má židovské korene a je vnukom človeka, ktorý prežil holokaust.“ Okrem toho má Putin vo svojom okolí neonacistov, ako napríklad zakladateľa súkromnej vojenskej skupiny Wagnerovci Utkina, ktorý sa na internete chválil tetovaniami s nacistickou symbolikou.

Je nevyhnutné poukazovať na dezinformačné naratívy, ktoré prichádzajú zo strany Ruskej federácie. Ich cieľom je polarizovať spoločnosť, ovplyvniť verejnú mienku, a v konečnom dôsledku úplne zničiť význam slova pravda.

#strážcovia #ukrajina #rusko