Čo majú spoločné futbalista a moderátor? Antivaxeri zbierajú body na ich nešťastí

Aktuálne prebieha najväčšie futbalové podujatie v Európe. Šampionát sa za posledné dni dostal do povedomia aj tých, ktorí by sa ťažko označili za aktívnych divákov či nadšencov celosvetovo populárneho športu. Zápas Dánsko verzus Fínsko si budú mnohí naďalej spájať s menom Christian Eriksen.

Ak by ste v týchto dňoch zadali do vyhľadávača meno Christian Eriksen, je pravdepodobné, že jedným zo skloňovaných výrazov bude očkovanie. Témou dňa sa stáva po tom, čo menovaný futbalista skolaboval a mnohí začali hľadať príčinu vo vakcíne.

Antivaxerská scéna nezaspala na vavrínoch, a nielen kolaps dánskeho hráča na ihrisku, ale aj nedávne úmrtie slovenského moderátora Jula Viršíka, interpretuje v prospech vlastnej agendy. Domáca dezinformačná scéna využila náchylnosť slovenskej verejnosti obávať sa vakcíny od spoločnosti AstraZeneca, a stala sa hlavným nositeľom konšpiračného naratívu.

Naratívy sa šíria na sociálnych sieťach

Rodiskom dezinformácie je český twitterový účet. Autor informácie deklaroval, že lekár z futbalového klubu Inter Miláno potvrdil pre talianske rádio, že Eriksen absolvoval očkovanie vakcínou od spoločnosti Pfizer.

Príspevok sa postupne stal virálnym, keď sa začal šíriť medzi ďalších užívateľov platforiem ako Facebook, Twitter či Telegram. Správa sa tešila podpore aj u známych tvárí. Teóriu prevzala napríklad notorická konšpirátorka Katie Hopkins alebo bývalý futbalista Matt Le Tissier.

Rádiová stanica neskôr odmietla, že by takúto informáciu odvysielala, v nadväznosti na čo autor uvedený príspevok stiahol.

„Neprekonal Covid-19 a taktiež nebol zaočkovaný,“ reagoval Giuseppe Marotta, riaditeľ futbalového klubu Inter Miláno, v ktorom má Eriksen podpísaný kontrakt.

Morten Boesen, lekár dánskeho tímu, potvrdil, že dánsky hráč utrpel zástavu srdca.

Antivaxeri vidia za úmrtím očkovanie

Slovenská dezinformačná scéna nedávno rozširovala podobný naratív. Nosnou témou bolo náhle úmrtie moderátora Júliusa Viršíka, za ktorým videla absolvovanie prvej dávky vakcíny proti ochoreniu Covid-19.

Hlavným protagonistom nepravdivého postulátu bol Marian Kotleba, predseda extrémistickej parlamentnej strany Kotlebovci – ĽSNS, ktorý odštartoval konšpiračnú vlnu statusom na Facebooku. V príspevku nezabudol opomenúť liberálne sprisahanie a zdôrazniť, že koronavírus neexistuje.

Kotleba nebol jediný

V jeho stopách pokračoval aj Marek Čulen, ktorý sa v parlamentných voľbách 2020 usiloval o mandát na kandidátnej listine strany Vlasť.

Polícia SR, v rámci facebookovej iniciatívy konfrontovať hoaxy a podvody, upozornila na ďalší užívateľský profil, ktorého obsah označila za konšpiračný. Profil podporoval dezinformáciu screenshotom príspevku od nebohého Viršíka, v ktorom moderátor popularizoval očkovanie. Cieľom príspevku bolo preukázať súvislosť medzi očkovaním vakcínou od spoločnosti AstraZeneca a tragickou udalosťou.

Ministerstvo zdravotníctva uviedlo veci na pravú mieru

Ministerstvo zdravotníctva SR vzápätí oznámilo, že pravou príčinou úmrtia J. Viršíka bolo zlyhanie srdca. Zároveň zdôraznilo, že medzi podaním prvej dávky vakcíny a tragickou udalosťou je viac než mesačný rozdiel.

Situácia na Slovensku je analogická s udalosťou počas zápasu ME medzi Fínskom a Dánskom. Antivaxeri reagovali na dané podnety rovnako a opäť šírili dezinformácie. Môžeme konštatovať, že pre účel odrádzania ľudí od očkovania, čo predstavuje vážne bezpečnostné riziko, sa neštítia využívať nešťastie iných.

Je absolventkou bakalárskeho stupňa politológie na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov UMB v Banskej Bystrici, kde ďalej pokračuje aj na magisterskom stupni. Zaujíma sa o aktuálne dianie a problematiku hybridných hrozieb. Kontakt: klara.kanicarova@infosecurity.sk