Audio platformy neregulujú naratívy antivaxerov. Tie pritom ohrozujú verejné zdravie

Predstavitelia audio platforiem nečelia takej miere vonkajšej kontroly ako sociálne siete. Práve v tomto priestore začali viacerí moderátori šíriť antivaxerské dezinformácie, čo predstavuje problém najmä počas prebiehajúcej pandémie.

audioplatformy

Twitter koncom minulého roka začal odstraňovať dezinformácie o vakcínach proti koronavírusu. Vo februári 2021 sa pridal Facebook, ktorý prisľúbil odstránenie všetkých antivaxerských dezinformácií zo svojej platformy. A napokon, koncom septembra YouTube odstránil účty viacerých prominentných antivaxerských aktivistov.

Aké úspešné tieto iniciatívy boli, však hodnotiť nejdeme. Na poli sociálnych sietí sme pri odstraňovaní problematického obsahu svedkami oneskorených reakcií. Paradoxne je však aj takáto miera regulácie obsahu o niečo lepšia ako na audio platformách iHeart, Spotify a Apple Podcasts.

Podľa profesorky Sylvie Chan-Olmstedovej z Floridskej univerzity môžu byť podcasty pri šírení dezinformácií ďaleko efektívnejšie ako sociálne siete. Ľudia si s podcastami vytvárajú veľmi blízky vzťah vďaka prítomnosti ľudského hlasu.

Viacerých prominentných moderátorov s antivaxerskými vyjadreniami spája nielen masová poslucháčska základňa, ale aj nečinnosť audio platforiem voči šíreniu problematického obsahu.

TruNews a konšpirácie

Rick Wiles je americký krajne pravicový konšpirátor a kresťanský pastor. Zároveň je zakladateľom a majiteľom platformy TruNews, ktorá vznikla v roku 1998.

TruNews v priebehu rokov odvysielala množstvo Wilesových ničím nepodložených konšpiračných teórií. Platforma je zároveň dlhodobo kritizovaná kvôli opakovanej propagácii rasizmu, homofóbie, islamofóbie a antisemitizmu.

Vo februári 2020 YouTube zrušil oficiálny kanál TruNews pre opakované porušovanie pravidiel týkajúcich sa nenávistných prejavov. Pravidlá pre odstraňovanie problematického obsahu aj iHeart, no tá voči podcastom TruNews dodnes nezakročila.

Pred rokom Wiles konšpiroval o tom, že miniatúrny dron nakazil koronavírusom vtedajšieho amerického prezidenta Donalda Trumpa. V pozadí tohto „atentátu“ mal stáť temný spolok „mocných, bohatých, diabolských mužov“ bažiacich po svetovláde. 

V skutočnosti sa Trump nakazil na podujatí, na ktorom nedodržiaval protipandemické opatrenia.

Nedávno Wiles označil vakcíny proti koronavírusu za súčasť „celosvetového prevratu“, ktorým si chce tento spolok zaistiť kontrolu nad svetom. Wiles konšpiruje aj o samotnom koronavíruse. Ten sa podľa neho liahne z vajíčok, ktoré boli implantované do ľudských tiel.

Snahy o zmiernenie následkov pandémie nazval „celosvetovým komunizmom“. Zároveň dodal, že „ak vakcinační nacisti vyhrajú, sloboda sa skončí na celé generácie, možno navždy“.

Antivaxeri Bernier a DeYoung Sr.

Marc Bernier bol moderátorom rozhlasovej diskusnej relácie, ktorej epizódy vychádzali aj na digitálnych platformách iHeart a Apple Podcasts.

V júlovej relácii citoval ničím nepodložené tvrdenie, podľa ktorého v USA v priebehu 3 dní zomrelo 45 000 ľudí v dôsledku očkovania proti koronavírusu. Toto tvrdenie bolo následne vyvrátené. 

Neskôr pritvrdil a prirovnal americkú vládu k nacistom kvôli podpore očkovania proti koronavírusu. Napokon ale koronavírusu sám koncom augusta 2021 podľahol.

Ďalším príkladom je moderátor Jimmy DeYoung Sr., ktorého relácia Prophecy Today je dostupná na iHeart, Apple Podcasts a Spotify. Jeden z jeho častých hostí tvrdil, že vakcína Pfizer spôsobuje u žien neplodnosť a propagáciu očkovania prirovnával k nacistickým praktikám. 

DeYoung Sr. navodzoval dojem, že vakcína je ďalšou formou vládnej kontroly ľudí. Napokon ho postihol podobný osud ako Berniera. Aj on v auguste podľahol koronavírusu.

Všetkých zmienených moderátorov spája nedôvera vo vakcíny a zľahčovanie nebezpečenstva v podobe koronavírusu. Navyše poukazujú na možné fatálne následky takéhoto zmýšľania.

Docent z Marylandskej univerzity Jason Loviglio zdôrazňuje, že v súčasnosti „neexistuje žiadny skutočný mechanizmus na potlačenie“ takýchto prejavov na audio platformách.

Problematický audio obsah na Slovensku

Na Slovensku je fenomén takýchto rozhlasových relácií a podcastov podstatne menej rozšírený ako v Spojených štátoch. Existujú tri dezinformačné médiá, ktoré takýto obsah vytvárajú – Slobodný Vysielač, InfoVojna a Kulturblog. Ich audio obsah je však primárne šírený cez ich webové stránky.

Kulturblog má svoje zastúpenie aj na Spotify. V dvoch reláciách – Po stopách pravdy a Politicky nekorektne – sú bežnými aj dezinformačné naratívy spochybňujúce vakcíny proti koronavírusu. 

V prvej z týchto relácii vystupuje moderátor a známy konšpirátor Ľubo Huďo, zatiaľ čo v druhej relácii vystupuje poslanec NR SR a člen hnutia Republika Milan Mazurek.Podobný je prípad Slobodného Vysielača, ktorý je prítomný aj na Spotify. A to aj spolu s nanajvýš problematickou reláciou Sám sebe lekárom, ktorú moderuje antivaxer Marián Fillo.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Vyštudoval bakalársky stupeň politológie na Katedre politológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, kde pokračuje aj na magisterskom stupni. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, hybridné hrozby a dodržiavanie základných ľudských práv a slobôd. Kontakt: branislav.jamriska@infosecurity.sk