Vakcína proti Covid-19 nespôsobuje skolabovanie ani neplodnosť

V mnohých štátoch po celom svete začal proces vakcinácie obyvateľstva proti vírusu Covid-19. Dezinformačné weby reagujú anti-vakcinačnou propagandou. Portál Voxpopuli využil na spochybnenie účinnosti a bezpečnosti vakcíny omdletie zdravotnej sestry v USA a pochybnú štúdiu doktorov, tvrdiacu, že látka vo vakcíne spôsobuje neplodnosť. V obidvoch prípadoch je možné pozorovať dezinformačné a konšpiračné prvky.

Zdroje

Článok bol uverejnený na portáli s názvom voxpopuliblog.cz. Pre túto webovú stránku je príznačné publikovanie dezinformačných správ, konšpiračných teórií a prekrúcanie faktov. Články okrem toho zväčša obsahujú prvky rasizmu, xenofóbie a pseudovedy. Portál konspiratori.sk zaradil portál voxpopuliblog.cz do svojho rebríčka a ohodnotil ho známkou 9.

Čo sa týka samotného zdrojovania, autor sa z väčšej časti opiera o svoje vlastné články z minulosti. Jediný externý zdroj v príspevku je odkaz na médium Russia Today. Jedná sa o kanál šíriaci zväčša pro-ruskú propagandu, ale taktiež množstvo konšpiračných teórií a dezinformácií.  Z pohľadu faktickosti označuje stránka mediabiasfactcheck.com RT ako veľmi nedôveryhodnú. Uvádzajú, že gro stránky tvorí ruská propaganda a konšpiračné teórie. Okrem iného, vlastníkom spoločnosti RT je ANO TV-Novosti, ktorú priamo financuje ruská vláda – to znamená, že chod televízie je priamo v rukách Kremľa.

Vakcína je bezpečná a nespôsobuje skolabovanie

Článok prináša vo svojom obsahu viacero dezinformácií a konšpiračných teórií. V prvej časti sa venuje videu zdravotnej sestry Chicagskej nemocnice Tiffany Dover, ktorá omdlela po tom ako dostala vakcínu Pfizer-BioNTech COVID-19. Autor sa snaží vytvoriť mylný dojem, že za nepriaznivou reakciu stojí samotná vakcína.

Čo sa týka bezpečnosti vakcíny, podľa amerického úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) neexistujú dôkazy o tom, že by vakcína proti Covid-19 bola nebezpečná. Samotný úrad vydal povolenie, ktoré umožňuje distribúciu tejto vakcíny a uviedol, že prínosy vo veľkom prevažujú nad potenciálnymi rizikami.

Vakcína vytvára ochranu voči nakazeniu sa vírusom Covid-19 prostredníctvom látok, ktoré pomáhajú vytvoriť potrebnú ochranu v ľudskom tele. Medzi potenciálne riziká môžeme zaradiť vedľajšie účinky, ktoré sa môžu prejaviť u pacienta po očkovaní.

Vedci rozdelili vedľajšie účinky do troch kategórií, a to konkrétne na “veľmi časté“, “bežné“ a “neobvyklé“.

Medzi veľmi časté vedľajšie účinky, ktoré môžu postihnúť viac ako 1 z 10 ľudí, patrí napríklad bolesť v mieste vpichu, únava, bolesť hlavy a svalov alebo zimnica. Medzi bežné, ktoré môžu taktiež postihnúť viac ako 1 z 10 ľudí, patrí opuch a začervenanie v mieste vpichu alebo nevoľnosť. Neobvyklé vedľajšie účinky, ktoré môžu postihnúť 1 zo 100 ľudí môžu byť zväčšené lymfatické uzliny alebo pocit choroby.

Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb uvádza, že vedľajšie účinky vakcíny sa vo veľkom nelíšia od vedľajších účinkov pri liečbe chrípky. Vedci taktiež zdôrazňujú, že neexistuje žiaden liek – ani ten najbežnejší proti bolesti, – pri ktorom by neexistovalo riziko vedľajšieho účinku. 

Úrad taktiež zaručuje, že všetky vakcíny sú bezpečné, pričom pri posudzovaní hrala miera bezpečnosti najväčšiu prioritu.

Omdletie po aplikovaní akejkoľvek vakcíny, nie je nič nezvyčajné. Ako uvádza centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) neexistuje jednoznačná odpoveď na to, prečo po očkovaní dochádza u niektorých ľudí k takejto reakcii. Vedci sa domnievajú, že mdloby sú spôsobené procesom očkovania a nie samotnými vakcínami. Reakciu omdletia s najväčšou pravdepodobnosťou vyvoláva bolesť, alebo úzkosť spojená s procesom očkovania. Omdletie a iné reakcie, ako napríklad boľavé rameno alebo začervenanie na mieste vpichu sú bežné vedľajšie účinky mnohých vakcín.

Horúčka a niektoré iné príznaky podobné chrípke naznačujú, že imunitný systém sa po aplikovaní vakcíny zvyšuje.

Zdravotná sestra pár minút po omdletí vysvetlila zdravotný problém a uviedla, že sa cíti dobre a bolesť v ruke je minimálna. Taktiež potvrdila, že reakcie po očkovaní spojené s omdletím sú pre ňu bežné. Lisa McCluskey, hovorkyňa Chicagskej nemocnice uviedla, že Tiffany Dover sa cíti dobre a už 21. decembra pracovala v nemocnici.

Vakcína nespôsobuje neplodnosť

Ďalšou dezinformáciou, ktorú je možné pozorovať v článku, je tvrdenie, že vakcíny proti Covidu-19 môžu zapríčiňovať potraty, neplodnosť alebo vrodené vady. Túto informáciu šírili v blogu dvaja doktori, Michael Yeadon a Wolfgang Wodarg. Prvý menovaný je bývalým zamestnancom Pfizer, ktorý v spoločnosti už 9 rokov nepracuje. Tvrdia, že vakcína obsahuje proteín zvaný Syncytín-1. Ten je dôležitý pre tvorbu placenty, na ktorú by sa mohol zamerať imunitný systém tela, čo by mohlo viesť k neplodnosti žien.

Brent Stockwell, profesor študujúci siete chorôb na Columbia university, označuje tvrdenie vyššie spomínaných doktorov za nepravdivé.  Stockwell uvádza, že Syncytín-1 je rozhodujúci pri vývoji placenty počas tehotenstva a teoreticky by imunitná odpoveď proti tomuto proteínu mohla spôsobiť zvýšené riziko neúspešného tehotenstva. Avšak dodáva, že ak by boli tvrdenia v štúdii pravdivé, tak aj tehotné ženy, ktoré sa nakazia Covidom-19, by sa stali neplodnými. Dôležité je poznamenať, že u žien nakazených Covidom-19 nebola pozorovaná zvýšená neplodnosť a ani potratovosť.

Najväčším problémom štúdie a dôvodom prečo ju možno považovať za nedôveryhodnú, je podľa Stockwella fakt, že akýkoľvek náznak podobnosti medzi Syncytínom-1 a proteínom nachádzajúcim sa vo vakcíne je veľmi vzdialený. Stručne povedané, neexistuje šanca, že by vakcína proti Covid-19 prinútila imunitný systém rozpoznať Syncytín-1 a následne s ním bojovať.

Spoločnosť Pfizer, ktorá sa podieľala na výrobe jednej z vakcín, potvrdila, že neexistujú žiadne údaje, ktoré by naznačovali, že vakcína spôsobuje neplodnosť.

Nejde o nič neobyvklé

Autor v závere článku uvádza, že vo Veľkej Británii museli umiestniť do všetkých očkovacích miestnosti resuscitačné zariadenia z dôvodu kolabovania alergikov, ktorí boli očkovaní. Tvrdenie je sčasti pravdivé, avšak taktiež zavádzajúce, pretože samotné vyznenie vytvára dojem, ako by alergické reakcie boli niečím pravidelným. Naopak, počet prípadov alergickej reakcie na vakcínu proti Covid-19 je minimálny.

Britská regulačná agentúra pre lieky a zdravotnícke výrobky uviedla, že očkovanie by sa malo vykonávať iba v zariadeniach, ktoré majú resuscitačné vybavenie. Dôvod je, že vakcína môže v ojedinelých prípadoch vyvolať alergickú reakciu. Ide o bezpečnostné opatrenie,  ktorého cieľom je v prípade vyvolania alergickej reakcie včas zakročiť.

Nejde ale o nič neobvyklé. Množstvo vakcín, ktoré už sú na trhu, obsahujú varovania pred alergickými reakciami. Stephen Evans, profesor farmácio-epidemiológie na London School of Hygiene & Tropical Medicine uviedol, že bežná populácia by sa nemala očkovania obávať. Dodáva, že napríklad aj nátierka vyrábaná z pivných kvasníc môže vyvolať neočakávané závažné alergické reakcie.

Podľa doktora Ashisa Jha, dekana na Brownovej univerzite je dôležité odporučiť ľuďom, ktorí mali v minulosti závažné alergické reakcie na veľkú časť liekov alebo potravín, aby s očkovaním počkali do momentu, kým nepríde upravený produkt vhodný aj pre alergikov. Taktiež upozorňuje, že existuje malá časť ľudí, ktorí majú alergickú reakciu na takmer všetky lieky alebo potraviny.

Článok sa vyznačuje jasným cieľom navodiť čitateľovi odpor k očkovaniu a k vakcínam proti ochoreniu Covid-19. Autor spochybňuje nebezpečenstvo vírusu a prirovnáva ho k bežnej chrípke. Autor využíva lenivú indukciu, vytvára záver bez zohľadnenia relevantných dôkazov a vyberá si do článku len informácie, ktoré potvrdzujú len jeden pohľad na vec. Ostatné informácie a argumenty, ktoré sú v rozpore s jeho tvrdeniami ignoruje.

Záver

Článok sa snaží spochybniť účinnosť a bezpečnosť vakcín proti ochoreniu Covid-19 a vytvoriť všeobecnú nedôveru voči očkovaniu. Pre podporu svojich argumentov autor zámerne zatajuje dôležité fakty, ktoré ponúkajú širší pohľad na danú vec.

Vakcína proti ochoreniu Covid-19 od spoločnosti Pfizer je bezpečná, a neexistujú žiadne dôkazy o škodlivých účinkoch na ľudský organizmus. Zdravotná sestra Tiffany Dover omdlela z dôvodu náchylnosti na nevoľnosť spôsobenú procesom očkovania, nie samotnou vakcínou.

Tvrdenie, že vakcína spôsobuje u žien neplodnosť je taktiež nepravdivé. Podľa odborníkov neexistujú žiadne relevantné dôkazy, ktoré by podporovali toto tvrdenie.

Celkové hodnotenie redakcie: 1,7/7


Autor analýzy: Martin Nociar

Editori: Michaela Ružičková, Peter Dubóczi