Komunisti ani americkí vojaci neovplyvnili výsledky volieb

V priebehu jedného týždňa sa na dezinformačnom webe ac24.cz objavili dve konšpiračné teórie venujúce sa nedávnym voľbám v USA. Obidve disponujú rovnakým základom, a to tvrdením, že prezidentské voľby v USA boli ovplyvnené sprisahaním demokratov v prospech J. Bidena.

Zdroje

Český portál ac24.cz je známy publikovaním a zdieľaním dezinformačného alebo konšpiračného obsahu. Web sa nachádza na sledovacej listine Ministerstva vnútra ČR z dôvodu šírenia dezinformácií a ruskej propagandy. Na portáli konspiratori.sk je možné tento web nájsť na 59. mieste  s hodnotením 9,1 bodu. V tomto ohľade nezostáva nič dlžný svojej povesti. 

V obidvoch prípadoch gro článku tvoria zdieľané videá, šíriace dezinformácie a konšpirácie z prostredia amerických volieb. Prvé video zachytáva tlačovú konferenciu právničky Sidney Powellovej, ktorú odvysielala aj americká televízia Fox News. Autor článku pridal k videu  aj český preklad. V druhom článku na videu je rozhovor s bývalým generálporučíkom Thomasom McInerneyim, ktorý bol uverejnený na stránke WVW-TV, šíriacej rôzne konšpiračné teórie namierené voči demokratom.

Zásah komunistov do volieb v USA?

Hneď na začiatku je potrebné uviesť na pravú mieru dezinformačný nadpis článku, ktorý znie: ,,Advokátka Donalda Trumpa na tiskovce detailně popsala software na falšování nejen amerických voleb!“. Jedná sa konkrétne o právničku Sidney Powell, o ktorej právnička kampane Donalda Trumpa Jenna Ellis vyhlásila, že Sidney Powell nie je členkou Trumpovho právneho tímu ani jeho súkromnou právničkou.

Vo videu Powellová podsúva divákovi dezinformáciu o zdrvujúcom volebnom víťazstve Donalda Trumpa.

Výsledky volieb, ktoré sa uskutočnili 3. novembra 2020, ukazujú víťazstvo Joea Bidena v pomere 306 : 232. Biden sa taktiež stal víťazom tzv. popular votes, čiže celkového počtu hlasov. Tých získal okolo 81 miliónov a nad Trumpom zvíťazil o takmer 6 miliónov hlasov.

Powellová počas tlačovej konferencie viackrát konšpiruje ohľadom volebného softvéru, ktorý bol používaný  počas novembrových volieb. Tvrdí, že jednou z jeho najcharakteristickejších vlastností je schopnosť meniť hlasy prostredníctvom algoritmu. To sa podľa jej slov dialo počas volieb a určité percento hlasov od Trumpa sa započítalo Bidenovi. Ide o ničím nepodložené tvrdenie, ktoré je možné označiť za dezinformáciu.

Bezpečnostné zložky, ako napr. Agentúra pre kybernetickú bezpečnosť ministerstva vnútra alebo Národná asociácia štátnych volebných riaditeľov, označila voľby za najbezpečnejšie v dejinách USA. Taktiež dodala, že neexistujú dôkazy o tom, že by niektorý volebný systém vymazal, stratil alebo zmenil hlasy.

Všetky štáty disponujú záznamami o hlasovaní, pomocou ktorých je možné v prípade potreby umožniť prepočítavanie. Okrem štátnych zložiek tvrdenia o falšovaní hlasov spoločnosťou Dominion odsúdili aj ďalší odborníci venujúci sa volebným technológiám.

Právnička ďalej tvrdí, že softvér od Dominion a  od spoločnosti Smartmatic boli vytvorené vo Venezuele na pokyn Huga Cháveza. Softvér Smartmatic priamo spája s venezuelskou vládou. Spoločnosť Dominion však bola založená v Kanade a spoločnosť Smartmatic na Floride Venezuelčanmi. Smartmatic na svojej webovej stránke uvádza, že nie je spojená s vládami ani s politickými stranami žiadnej krajiny. V súvislosti so spoločnosťou Dominion tvrdí Eddie Pérez, odborník na hlasovacie technológie v inštitúte OSET, ktorý sa zaoberá výskumom a vývojom volebných technológií, že Dominion nedisponuje žiadnymi väzbami na Venezuelu. Samotná spoločnosť odmieta tvrdenia Powellovej. Uvádza, že aby bol vôbec zrealizovateľný podvod takýchto rozmerov, vyžadovalo by si to spoluprácu tisícov republikánov, demokratov, pracovníkov v anketách, audítorov a dodávateľov, ktorí podporujú štátne informačné technológie a volebné systémy.

Podľa Powellovej má ísť o obrovský vplyv komunistických peňazí cez Venezuelu, Kubu a pravdepodobne Čínu do zasahovania volieb v USA. Volebná bezpečnostná zložka Trumpovho oddelenia pre vnútornú bezpečnosť sama vyhlásila, že voľby boli kvalitne zabezpečené proti zahraničnému zasahovaniu a všetkým formám manipulácie.

Mŕtvi americkí vojaci v Nemecku?

Český dezinformačný web ac24 taktiež zdieľal článok, ktorý tvrdí, že v nemeckom Frankfurte prebehla razia americkej armády s cieľom zaistiť volebné servery. Pri tejto razii dokonca malo dôjsť k obetiam. K dôveryhodnosti má podľa webu prispievať fakt, že šíriteľom tejto informácie je veterán z vojny vo Vietname, generálporučík Thomas McInerney.

Osoba McInerneyho je kontroverzná a nejde o dôveryhodný zdroj. Po odchode zo služby v roku 1994 má za sebou sériu nepravdivých a kontroverzných vyhlásení. Napríklad v roku 2010 spochybňoval miesto narodenia Baracka Obamu a šíril ohľadom rodného listu bývalého amerického prezidenta konšpirácie.

Samotné tvrdenie o vykonaní razie v Nemecku, ktorej cieľom bolo zmocnenie sa serverov s informáciami o voľbách, podľa McInerneyho obsahujúce dôkazy o víťazstve Trumpa, sú podľa americkej armády absolútne nepravdivé. Keďže nedošlo k razii, nedošlo ani k obetiam.

Hovorca špeciálnych operácií americkej armády uviedol, že velenie naposledy zaznamenalo smrteľný incident v auguste tohto roka, keď pri nehode vrtuľníka v Kalifornii zahynuli dvaja vojaci. Posledné úmrtia priamo v boji boli zaznamenané vo februári v Afganistane.

Chris Krebs, riaditeľ bezpečnostnej agentúry pre kybernetickú bezpečnosť a infraštruktúru ministerstva vnútra uviedol, že americká armáda počas volieb nedisponovala žiadnymi volebnými servermi v Európe.

Spoločnosť Scytl, ktorej servery mali byť zadržané, uviedla, že  nedisponuje žiadnymi servermi ani kanceláriami vo Frankfurte. Scytl taktiež nedisponoval právomocami registrovať, zhromažďovať alebo počítať hlasy vo voľbách v USA. Generálny riaditeľ spoločnosti, Jonathan Brill, povedal pre agentúru AP, že v minulosti Scytl disponoval záložnými servermi vo Frankfurte, ktoré slúžili pre konkrétny projekt Európskeho parlamentu. Avšak v septembri 2019 boli záložné servery zrušené.

Audio-vizuálna stránka

V obidvoch článkoch je gro príspevku založené na zdieľaní pôvodných videí. V prvom je zdieľané video z tlačovej konferencie, ktorá sa uskutočnila 19. novembra 2020. Sidney Powellová tu vystúpila spoločne s Rudym Giulianim, jedným z osobných právnikov Donalda Trumpa. Rozhovor Thomasa McInerneyeho, ktorý odznel v relácii Worldview Radio, je taktiež zdieľaný prostredníctvom videa. 

Vytváranie záverov bez relevantných dôkazov

Články majú za úlohu spochybniť legitimitu prezidentských volieb, ktoré sa uskutočnili 3. novembra v USA.  Nadpisy oboch článkov sú vo forme clickbaitu a obsahujú dezinformácie.

Aj keď ac24.cz s vystupujúcimi v článkoch narába ako s kvalifikovanými expertmi na danú problematiku, tak aktérov v príspevkoch je možne posúdiť skôr ako falošných expertov.

Powellová v minulosti zastávala a šírila množstvo konšpiračných teórií. V roku 2014 vydala konšpiračnú knihu ohľadom odhalenia “deep state“ a taktiež v poslednej dobe viackrát obhajovala konšpiráciu QAnon.

Thomasa McInerneyho je takisto možné považovať za konšpirátora. V minulosti spochybňoval rodné záznamy Baracka Obamu, alebo mučenie Johna McCaina v zajatí v Severnom Vietname. Výrok o McCainovi zaznel v televízii Fox News. Po odvysielaní rozhovoru sa televízia verejnosti ospravedlnila za odzneté výroky a sľúbila, že osoba Thomasa McInerneyho už nebude v budúcnosti do Fox News pozvaná.

Dôležitým faktom je, že ani jeden z menovaných nie je kvalifikovaným odborníkom na zabezpečovanie kybernetickej alebo volebnej bezpečnosti, ku ktorej sa vyjadrujú.

Vo vystúpeniach je možné pozorovať aj tzv. imúnnosť voči dôkazom alebo lenivú indukciu. V prvom prípade vystupujúci odmietajú dôkazy, ktoré oponujú prezentovaným konšpiračným teóriám, a hneď ich posudzujú ako sprisahanie. V druhom prípade je záver vytváraný bez zohľadnenia relevantných dôkazov.

Záver

Obidva články je možné posúdiť ako dezinformácie obsahujúce množstvo konšpiračných teórií. Tvrdenia, ktoré prinášajú hlavní aktéri článkov vo svojich výstupoch, sú nepravdivé. Odborníci aj štátne zložky odmietajú  a vyvracajú tvrdenia Sidney Powellovej ohľadom falšovania volieb zo strany demokratov alebo zahraničných aktérov. Informácie, ktoré priniesol Thomas McInerney o razii americkej armády vo Frankfurte, počas ktorej mali vojaci zadržať servery obsahujúce volebné výsledky, boli takisto označené samotnou armádou za nepravdivé a klamlivé.

Celkové hodnotenie redakcie: 1,3/7


Autor analýzy: Martin Nociar

Editori: Michaela Ružičková, Peter Dubóczi