Bádateľ pokračuje v dezinformovaní o očkovaní proti Covid-19

Badatel.net publikoval dezinformačný článok o očkovaní proti Covid-19, podľa ktorého futbalisti po vakcinácii strácajú silu alebo umierajú. Clickbaitový nadpis o údajnom vylúčení zaočkovaných hráčov z rumunského futbalového klubu je doplnený o príspevok plný dezinformácií a konšpirácií bez predloženia akýchkoľvek relevantných dôkazov.

Portál Bádateľ zverejnil 5. marca 2022 dezinformujúci článok s názvom „Najväčší rumunský futbalový klub vylúčil zaočkovaných hráčov, lebo hynú ako muchy“.

Podľa príspevku rumunský klub Steaua Bukurešť (FCSB) nedovolí hráčom zaočkovaným proti Covid-19 nastupovať na futbalových zápasoch. Majiteľ klubu Gigi Becali vyhlásil, že zaočkovaní hráči strácajú silu a podávajú slabý výkon, alebo dokonca umierajú v nemocniciach.

Anonymný autor článku na stránke Badatel.net zároveň polemizuje, že sa jedná o ďalší dôkaz údajného „plandemického vakcínového podvodu“. Jeho súčasťou je vraj okrem kontroly mysle aj systémová degradácia a feminizácia mužov.

Rumunský klub FCSB Becaliho tvrdenia okamžite poprel

Rumunský klub FCSB jednoznačne odmietol, že by sa chystal vylúčiť hráčov zaočkovaných proti Covid-19. Podľa hovorcu klubu sa v tíme nachádza viac ako tucet zaočkovaných hráčov a každý z nich má rovnaké právo nastúpiť na zápas ako nezaočkovaní spoluhráči.

RO Vaccinare, rumunská národná informačná agentúra, Becaliho tvrdenia týkajúce sa očkovania kategoricky poprela. Na svojej oficiálnej stránke na Facebooku uviedla: „Zaočkovaní futbalisti nestrácajú po očkovaní proti COVID-19 silu! Očkovanie proti COVID-19 nemá vplyv na výkonnosť futbalistov. Naopak, existuje dostatok štúdií, ktoré ukazujú, že prekonanie infekcie SARS CoV-2 zanecháva dlhodobé následky (Long COVID) a tie môžu ovplyvniť výkonnosť športovcov.“

Becali, odsúdený za únos a korupciu, patrí medzi kontroverzné osobnosti športového sveta. V minulosti sa preslávil rasistickými, xenofóbnymi a sexistickými vyjadreniami. Povedal napríklad, že za slabé výsledky tímu v lige môžu hráči, ktorí majú príliš veľa sexu alebo že ženský futbal je „proti ľudskej prirodzenosti“.

Clickbaitový nadpis dopĺňa text plný dezinformácií a konšpirácií bez relevantných dôkazov

Okrem toho, že Bádateľ postavil článok na jednom vyjadrení, ktoré bolo popreté vedeckými autoritami aj samotným futbalovým klubom, v článku boli použité aj ďalšie manipulačné techniky.

Autor článku vytvoril clickbaitový nadpis, ktorého hlavným cieľom je zvýšiť čitateľnosť a vyvolať senzáciu. Názov dezinformuje nielen o tom, že futbalový klub vylúčil zaočkovaných hráčov zo zostavy, ale pridáva aj jednoznačný výmysel, že „hynú ako muchy“.

V článku sa nenachádza ani jediný dôkaz, ktorý by potvrdil úmrtie športovca na následky očkovania proti Covid-19. Autor príspevku nejednoznačnou a manipulatívnou konštrukciou viet navádza čitateľa, že jednou z obetí vakcinácie je krídelník Ciprian Deac.

Pochybnosti o Deacovom zdraví však nie sú na mieste. Za svoj tím CFR Cluj odohral napríklad posledný víkendový zápas, počas ktorého aj skóroval.

Bádateľ zároveň uviedol, že z medicínskeho a vedeckého hľadiska neexistujú žiadne štúdie, ktoré by potvrdzovali, že očkovanie proti Covid-19 dlhodobo neovplyvňuje výkon športovcov.

Toto tvrdenie však nie je pravdivé. Vo vedeckých časopisoch boli publikované štúdie dokazujúce len minimum negatívnych účinkov vakcín proti Covid-19 na športovcov. Dostupné s aj štúdie dokumentujúce negatívny vplyv na plnú športovú účasť po prekonaní Covid-19. Oficiálni zdravotnícki predstavitelia sa zároveň zhodujú, že neexistujú dôkazy naznačujúce vyššiu úmrtnosť či vyšší počet zranení po očkovaní proti Covid-19.

Na druhú stranu, Bádateľ v článku neodkázal na žiadnu relevantnú štúdiu či vyhlásenie zdravotníckeho experta, ktoré by potvrdzovalo negatívny vplyv vakcín proti Covid-19 na športovcov.

V závere článku autor konšpiruje o údajnom „plandemickom vakcínovom podvode“, ktorého cieľom by mala byť kontrola mysle a „demaskulinizácia mužov“.

Následne využíva autor argumentačný klam, známy tiež ako argument šikmou plochou. Ten sa snaží presvedčiť, že postupné kroky vedú k vážnym negatívnym dôsledkom. V tomto prípade autor tvrdí, že v spoločnosti dochádza k „feminizácii mužov“ a „pomužčovaniu žien“, čoho následkom by mala byť stále pasívnejšia a poddajnejšia spoločnosť. Konečným cieľom je vraj systematická degradácia všetkých ľudí pomocou vedy a medicíny.

Portál Bádateľ patrí medzi najtoxickejšie stránky v slovenskom online priestore

Stránka Badatel.net je na Slovensku dlhodobo známa publikovaním pochybných a škodlivých príspevkov. Radí sa medzi stránky s problematickým obsahom v databáze Konšpirátori.sk na základe hodnotenia nezávislej komisie. Portál získal 9,6 boda z 10, pričom 10 je najhoršia dosiahnuteľná hodnota.

Web obsahuje materiály podvodného a šarlatánskeho charakteru a šíri dezinformačné správy a lživú propagandu. Informácie nachádzajúce sa na stránke môžu mať potenciálne vážnejšie politické, ekonomické a zdravotné dôsledky.

Medzi časté zdroje, z ktorých Bádateľ čerpá nápady na články, patrí web Natural News. Rovnako tak bolo aj v tomto prípade. Stránka Media Bias/Fact Check hodnotí Natural News ako pochybný zdroj na základe propagácie pseudovedy na úrovni šarlatánstva a konšpiračných teórií, ako aj extrémnej pravicovej zaujatosti. Ide o jeden z najviac zdiskreditovaných zdrojov na internete.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Študentka magisterského stupňa Medzinárodných vzťahov na Karlovej univerzite v Prahe. Venuje sa vnútroštátnym vojnám a faktorom, ktoré občianske konflikty podporujú. Zaujíma sa taktiež o globálne dopady klimatických zmien, propagandu ako nástroj zahraničnej politiky štátov a ruský vplyv v regióne strednej Európy. Kontakt: katarina.drevena@infosecurity.sk