V službách Kremľa pôsobí nová dezinformačná skupina. Storm-1516 vytvára falošné videá diskreditujúce Ukrajinu či prezidenta USA

Aktivity ruských dezinformačných aktérov v online priestore sa pred americkými prezidentskými voľbami stupňujú. Najnovšie využívajú falošné videá, ktoré sa šíria rýchlejšie ako tradičné textové dezinformácie na sociálnych sieťach alebo blogoch.

Zdroj: freepik

V apríli 2024 sa na sociálnych sieťach objavilo video, ktoré poukazuje na údajné zasahovanie ukrajinských trollích fariem do kampane pred prezidentskými voľbami v USA. Vo videu vystupuje žena menom Olesja, ktorá opisuje, ako jej skupina pôvodne pracovala v prospech ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. 

Pomocou vytvárania pozitívnych príspevkov sa mala skupina snažiť získať podporu pre prezidenta medzi Ukrajincami. Po ruskej invázii v roku 2022 sa Olesja mala presunúť do anglickojazyčného priestoru, kde sa mala usilovať o zvýšenie podpory pre Ukrajinu a prezidenta Zelenského najmä v Európe a v USA.

Vo videu ďalej Olesja tvrdí, že sídlo jej skupiny navštívil vedúci kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak, ktorý im mal predstaviť neznámych Američanov, údajne zo spravodajskej služby CIA. Tí mali ju a jej kolegov inštruovať na zmenu ich zamerania. Namiesto podpory Ukrajiny vo vojne sa novým cieľom Olesjinej skupiny údajne stala podpora prezidenta Joe Bidena v predvolebnej kampani a šírenie negatívnych informácií o jeho súperovi Donaldovi Trumpovi.

Pri bližšom pohľade však video pôsobí falošným dojmom a analýza amerických spravodajských služieb odhalila, že Olesjin hlas bol umelo vytvorený. To, že video je súčasťou ruskej dezinformačnej kampane potvrdila spoločnosť Microsoft, podľa ktorej za videom stojí ruská skupina zvaná Storm-1516.

Tá je pravdepodobne zložená z odborníkov na dezinformácie, vrátane bývalých členov Agentúry pre výskum internetu – trollej farmy, ktorá sa podieľala na zasahovaní do amerických volieb v roku 2016. K financovaniu tejto skupiny sa v roku 2023 priznal zosnulý šéf Wagnerovcov Jevgenij Prigožin.

Aktivity Ruska sa pred voľbami v USA stupňujú

Ruskí dezinformační aktéri v poslednom čase čoraz viac využívajú videá v porovnaní s tradičnými spôsobmi komunikácie v podobe textových príspevkov na sociálnych sieťach alebo blogoch. Videá majú totiž väčšiu šancu upútať pozornosť, rýchlejšie sa šíria, a tým sa stávajú virálnymi. 

Na to poukázal aj Clint Watts z Centra analýz hrozieb spoločnosti Microsoft, podľa ktorého sú písomné dezinformácie šírené botmi na sociálnych sieťach v poslednej dobe menej účinné. Videá majú naopak väčšiu šancu zaujať americké publikum. Falošné video, ktoré má preukazovať prepojenie ukrajinskej trollej farmy so CIA, je podľa Wattsa klasickým príkladom ruskej taktiky – Moskva obviňuje svojich protivníkov z činností, ktoré sama vykonáva.

Ďalším spôsobom, ktoré Moskva využíva, je publikovanie prokremeľsky orientovaných správ a propagandy na falošných stránkach vystupujúcich ako americké regionálne denníky. Robí tak pod názvami ako napríklad D.C. Weekly, New York News Daily alebo Chicago Chronicle, ktoré sa nápadne podobajú na pomenovania renomovaných spravodajských portálov. 

Vo všetkých prípadoch ide v skutočnosti o stránky s ruským pôvodom, ktoré napodobňujú skutočné spravodajské organizácie a presadzujú propagandu Kremľa. Tá je zakomponovaná medzi článkami o lokálnej kriminalite, politike a kultúre.

Storm-1516: nový hráč na dezinformačnej scéne?

V poslednom období sa stupňujú tiež aktivity skupiny Storm-1516. Hoci mnohé z videí vytvorených touto skupinou nemali veľkú sledovanosť, niektoré prenikli aj k širokému publiku. Jedným z príkladov je video, na ktorom mali údajní ukrajinskí vojaci páliť podobizeň Donalda Trumpa. Nahrávka však bola falošná, v skutočnosti v nej vystupovali Rusi. 

Spoločnosť Microsoft od augusta identifikovala najmenej 30 videí vytvorených skupinou Storm-1516. Prvé z nich boli zamerané na Ukrajinu, avšak jej posledné príspevky sa preorientovali na ovplyvňovanie vnútornej politiky USA a predvolebnej kampane. Skupina sa zároveň vyhýba využívaniu generatívnej umelej inteligencie vo svojich videách. Pravdepodobným dôvodom je jej stále nízka kvalita pre tieto účely. 

Naopak v oblasti audionahrávok je už umelá inteligencia pomerne pokročilá. Počas demokratických primárok sa napríklad objavili telefonáty s falošným hlasom prezidenta Bidena, ktorý odhováral voličov Demokratov od účasti v primárkach v New Hampshire. Podobné taktiky pritom môžu byť očakávané aj v budúcnosti.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Študent magisterského stupňa štúdia Medzinárodné vzťahy na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Pôsobil ako stážista v organizáciách Transparency International Slovensko, GLOBSEC a na Veľvyslanectve SR v Ľubľane. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie v SR a problematiku etnických konfliktov.