Po tragickom útoku v Southporte sa Anglickom šírili násilné protesty. Tie boli vyvolané dezinformáciami a islamofóbnymi príspevkami

Násilný útok nožom v anglickom meste Southport, po ktorom zomreli tri maloleté dievčatá, spustil v Anglicku vlnu nepokojov. Tragickú udalosť využili krajne pravicoví aktivisti, ktorí šírili dezinformáciu, že za útokom stál nelegálny moslimský imigrant.

29. júla otriasla Anglickom tragédia. V meste Southport neďaleko Liverpoolu vtrhol do súkromnej tanečnej školy 17-ročný mladík, ktorý na deti zaútočil nožom. Na následky útoku zomreli tri dievčatá a ďalších 10 ľudí utrpelo zranenia.

Udalosť vyvolala v anglických mestách rozsiahle násilné nepokoje, predovšetkým kvôli dezinformáciám, ktoré sa po napadnutí šírili. Po medializovaní tragédie viacero účtov na sociálnych sieťach tvrdilo, že útočníkom bol moslimský imigrant. Ten mal podľa nich len niekoľko mesiacov predtým žiadať o azyl.

Útočník sa pritom narodil vo waleskom Cardiffe rodičom z Rwandy, ktorí syna vychovávali v kresťanskej viere. Prvotná teória o tom, že útočník je nelegálny imigrant s menom Ali Al-Shakati bola aj napriek jej vyvráteniu masovo šírená na internete.

Na základe dezinformácií o pôvode útočníka sa začalo naprieč Anglickom organizovať množstvo protestov. Podľa britskej polície bola jedným z faktorov masovej účasti na demonštráciách skutočnosť, že oznámenia o nich šírila na sociálnych sieťach organizácia Anglická liga obrany (English Defence League). Ide o krajne pravicové hnutie, ktorého členovia v minulosti plánovali bombový atentát na mešitu a aktívne komunikovali s nórskym teroristom Andersom Breivikom.

Dezinformácie sa chopili krajne pravicoví influenceri

Krajne pravicový antiislamský aktivista Tommy Robinson deň po útoku napísal na svojom účte na sociálnej sieti X (predtým Twitter), že „to [pozn. útok v Southporte] je ďalší dôkaz naznačujúci, že islam je mentálna choroba, nie náboženstvo mieru“.

Poslanec parlamentu Spojeného kráľovstva Nigel Farage, známy zástanca Brexitu, zas po útoku zverejnil na sociálnych sieťach video, v ktorom spochybňoval oznámenie polície, že v prípade útoku v Southporte nešlo o teroristicky motivovaný čin.

Dezinformácie šírilo aj niekoľko známych osobností. Najvýraznejšou bol mizogýnny influencer Andrew Tate, ktorý je obvinený z obchodovania s ľuďmi, zo znásilnenia a založenia zločineckej skupiny. Vo videu povedal, že útočník bol „neregistrovaný imigrant“, ktorý „prišiel na lodi“. „Duša muža zo Západu je natoľko zničená, že keď útočníci zavraždia vaše dcéry, tak s tým nič nerobíte,“ dodal vo videu Tate.

Podľa profesora Marca Owena Jonesa z Univerzity Hamad bin Khalifa v Dohe ide o bežný pokus „krajne pravicových influencerov a podvodníkov o zneužitie tragickej udalosti, tlačenie protiimigračnej a xenofóbnej agendy, aj napriek absencii dôkazov“.

Dezinformátori vyzývali ľudí, aby prišli na protesty

Na sociálnej sieti Telegram sa objavilo viacero grafík vyzývajúcich na účasť na protestoch. Tieto oznámenia mali byť následne prezdieľané aj na iných sociálnych sieťach, ako je TikTok, Facebook či X. Jedna z týchto grafík vyobrazovala človeka v kapucni a čiernej lyžiarskej maske s popisom „Žiadna tvár – žiadny prípad. Ochráň svoju identitu“, mieneným ako výzva na ochranu pred identifikáciou demonštrantov. Druhá zas vyzývala k „masovým deportáciám“.

Protesty vo viacerých anglických mestách prerástli do výtržností. V meste Southport protestujúci hádzali tehly do miestnej mešity, napadli členov viacerých menšín, podpaľovali autá a rabovali. Polícia zadržala viac ako 400 ľudí zúčastňujúcich sa násilných akcií naprieč Anglickom.

Už krátko po útoku sa začali šíriť prvé dezinformácie predovšetkým prostredníctvom sociálnej siete X. Účet s menom Európska Invázia (Europe Invasion) známy islamofóbnym a protimigračným obsahom napísal, že páchateľ je „údajne moslimský migrant“. Tento príspevok bol v priebehu prvého dňa videný viac ako 6,7-miliónkrát.

Nepravdivé informácie odporúčali algoritmy X

Profesor Marc Owen Jones zaznamenal, že príspevky klamlivo označujúce útočníka za moslima dosiahli do 24 hodín od útoku viac ako 27 miliónov interakcií.

Inštitút pre strategický dialóg (ISD) zas zmeral, že za menej ako 24 hodín od útoku sa falošné meno útočníka iba na platforme X spomenulo viac ako 30-tisíckrát, a to najmenej 18-tisíc účtami. Podľa inštitútu tieto príspevky po celý čas prezdieľavali lídri krajne pravicovej scény.

Nesprávne meno Ali Al-Shakati dokonca odporúčal algoritmom sociálnej sieti X v  trendoch a v sekcii „Čo sa deje?“. Podľa informačnej stránky X by pritom mali byť pod touto hlavičkou „starostlivo vyberané, kvalitné a dôveryhodné“ informácie.

Amplifikácii dezinformácie mali podľa portálu The Guardian prispieť aj boti. Marcus Beard, bývalý riaditeľ jednotky rýchleho zásahu proti dezinformáciám pod kabinetom predsedu vlády Spojeného kráľovstva, však tvrdí, že pravdepodobne išlo hlavne o účty, ktoré zbierajú interakcie na populárnych témach. Takéto účty potom bývajú zvyčajne predávané firmám alebo iným osobám.

Aj udalosti po útoku v Southporte ukazujú, ako ľahko zneužiteľné sú tragédie na šírenie xenofóbie a nenávisti. Tomu prispievajú nevhodne nastavené algoritmy niektorých sociálnych sietí, ktoré okrem toho, že umožňujú ľahké šírenie dezinformácií, ich mnohokrát samé odporúčajú.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Je študentom bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na University of Glasgow. Je vice-prezidentom študentského združenia Glasgow European Society. Zaujíma sa o spôsoby fungovania a udržania demokracií, Rusko a jeho vplyv na európsku politiku, a aktuálne politické dianie.