Budapešť bude v novembri hostiť medzinárodné koncerty neonacistických skupín. Stretnutia slúžia na radikalizáciu aj nábor podporovateľov

Repertoár kapiel vystupujúcich na novembrových koncertoch v Budapešti obsahuje viaceré skladby propagujúce rasizmus, násilie a antisemitizmus. Hudobné podujatia organizované krajne pravicovými skupinami pritom zároveň slúžia ako platforma pre nábor nových členov a podporovateľov.

Zdroj : https://t.me/BloodandHonourHungary/943

Osobné stretnutia priaznivcov krajne pravicových skupín predstavujú dôležitú súčasť ich fungovania a poskytujú platformu pre radikalizáciu ich členov. Okrem toho slúžia ako priestor na nábor nových členov a získavanie potrebných finančných prostriedkov. Napriek obmedzeniam takýchto akcií vo viacerých krajinách bude hlavné mesto Maďarska opätovne pôdou pre zhromaždenie radikálnych skupín. 

Naposledy sa totiž na začiatku roka stala Budapešť dejiskom podujatia „European Fight Night“ (Európska noc bojovníkov) – jedného z najznámejších bojových turnajov krajne pravicovej scény. Okrem toho je Budapešť každoročne miestom osláv v rámci  tzv. „Dňa cti“, počas ktorých sa stretávajú neonacistické skupiny z celej Európy a Balkánu.

Podujatie propaguje pobočka zakázanej neonacistickej siete 

Za propagáciou koncertov s názvom „European Brotherhood“ (Európske bratstvo) a „Hands Across the Sea“ (Ruky ponad more) stoja organizácie otvorene podporujúce ideológiu radikálneho nacionalizmu a neonacizmu. Jednou z nich je aj maďarská pobočka siete Blood and Honour, ktorá na svojom Telegrame predstavila vystupujúce skupiny na novembrových koncertoch.

Pobočka okrem toho aktívne odkazuje na zakladateľa skupiny Blood and Honour Iana Stuarta a jeho myšlienky o nadradenosti bielej rasy. Samotná organizácia je pritom zakázaná v Nemecku, Španielsku a Rusku. V roku 2019 ju dokonca kanadská vláda zaradila na zoznam teroristických skupín. 

Spoluorganizátor koncertov je členom radikálnej skinheadskej skupiny Hammerskin

Spoločne s maďarským vydavateľstvom hudby Nordic Sun Records, ktorá spolupracuje s neonacistickými hudobnými kapelami, sa na organizácii koncertov podieľa aj spoločnosť American Defense Records. Na čele tejto spoločnosti stojí Travis Condor. Ten je zároveň členom dvoch amerických kapiel, ktoré vystúpia v rámci koncertov v Budapešti. 

Condor bol v minulosti v súvislosti s incidentom, pri ktorom napadol DJ-a čiernej pleti, identifikovaný americkou neziskovou organizáciou Anti-Defamation League (ADL) za spolupracovníka Hammerskin. Skupina Hammerskin združujúca priaznivcov neonacistickej hudby je podľa ADL jednou z najnásilnejších neonacistických skinheadskych organizácií v Spojených štátoch amerických.

Členovia nemeckej pobočky Hammerskin sa okrem toho v minulosti podieľali na organizácii spomínaných bojových podujatí, ktoré boli zakázané v roku 2010. Nemecká pobočka Hammerskin mala tiež úzke kontakty na členov neonacistickej skupiny, ktorá stála za desiatimi rasovo motivovanými vraždami medzi rokmi 2000 až 2007. Táto organizácia zároveň disponuje väzbami na maďarskú skupinu Legio Hungaria – organizátora tohtoročného  „European Fight Night“.

Podobné podujatia úzko sleduje Interpol ako aj miestne policajné zložky. V súvislosti s plánovanými koncertmi uviedla Budapeštianska mestská polícia, že dané aktivity monitoruje a v prípade potreby pristúpi k nevyhnutným opatreniam.

Hudba vystupujúcich kapiel obsahuje odkazy na teroristické činy

Travis Condor, spoluorganizátor nadchádzajúcich koncertov v Budapešti je zároveň súčasťou skupiny Fascine, kapely ktorá sa zároveň predstaví na spomínaných koncertoch. Jeden z albumov tejto skupiny pritom obsahuje fotografiu amerického neonacistu a lídra organizácie The Order – Roberta Matthewsa.

Členovia tejto organizácie v roku 1984 zavraždili židovského rozhlasového moderátora Alana Berga. Po zásahu FBI, ktorý výustil do prestrelky medzi políciou a Matthewsom a následného požiaru, ho našli mŕtveho pod troskami jeho domu. Odvtedy je krajne pravicovou scénou považovaný za „mučeníka“.

Okrem toho sa na albume skupiny objavuje aj pieseň s názvom „Day of the Rope“, ktorá odkazuje na román z roku 1978 s názvom „Turnerové denníky“. Román mal slúžiť ako predloha pre teroristický útok krajne pravicových extrémistov z roku 1995 v Oklahome. Bombový útok si vtedy vyžiadal 168 obetí.

Ďalším z vystupujúcich na koncertoch v Budapešti je napríklad poľská skupina Odwet, ktorá vystupuje aj s piesňou s názvom Rahowa – odkaz na rasovú svätú vojnu. Koncerty neonacistických skupín sú plánované na 10. až 11. novembra 2023. Samotné podujatie predstavuje evidentne priestor pre stretnutia krajne pravicové živly, na ktorom sa potencionálne môžu objaviť aj účastníci zo Slovenska. 

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Študent v odbore Medzinárodných vzťahov na Fakulte sociálnych vied Univerzity Karlovej v Prahe. Zaujíma sa o témy medzinárodnej bezpečnosti, hybridných hrozieb a európskych politík. Momentálne je zároveň stážistom v NR SR v rámci Výboru pre obranu a bezpečnosť. V minulosti pôsobil ako prezident Euroatlantického centra a stážista na Veľvyslanectve SR v Ľubľane.